DSL konkurents WiMax

WiMaxVakar LongT pārsūtija vienu ziņojumu no tehnikas listes ar saiti uz EE Times UK rakstu par WiMax. Nebija laika iedziļināties tajā un tā arī palaidu gar ausīm. Šodien jau visos ziņu portālos var lasīt par šo tehnoloģiju. Mēģināsim noskaidrot, kas tas ir par zvēru un ar ko to ziemā ēd.

IEEE 802.16 is working group number 16 of IEEE 802, specializing in point-to-point broadband wireless access. It also is known as WiMAX, an acronym that stands for Worldwide Interoperability for Microwave Access.

Intel ir izstrādājuši čipu ar nosaukumu Rosedale, kas strādā izmantojot WiMax bezvadu interneta tehnoloģiju. WiMax tehnoloģijas galvenais mērķis ir samazināt bezvadu interneta izmaksas un dot iespēju piedāvāt platjoslas internetu vietās, kur nav pieejamas citas komunikācijas kā, piemēram, tā pati nelaimīgā telefona līnija.

The standards-based Rosedale technology will help eliminate those problems and drive the cost of client gear down below $200 from the $350 to $500 cost of current proprietary systems, according to Richardson.

Tad nu pateicoties WiMax tehnoloģijai ir cerības, ka pēc pāris gadiem arī pie mums Latvijā būs tāds pats bums kāds ir šobrīd ar DSL. Jo WiMax kā reizi tiek tēmēta kā tehnoloģija, kas varētu izkonkurēt DSL.

Priecāties vēl būtu pāragri, jo pagaidām Intel kopā ar citām lielām kompānijām tuvākos 6-12 mēnešus testēs kā arī pilnveidos šos čipus un tehnoloģiju, lai to vēlāk varētu palaist tautās.

WiMax, which is also known as 802.16, is an emerging set of wireless networking standards that offer greater range and bandwidth than 802.11, commonly known as Wi-Fi. Unlike Wi-Fi, which is designed to provide wireless networking coverage over a relatively small area, such as a hotspot, WiMax is intended to provide network coverage over a distance of 30 miles (48 kilometers) at speeds up to 70M bps (bits per second).

Īriem ir paveicies, jo tur jau 2005.gada sākumposmā ir ieplānots pārklāt turpat vai 50% no visas Īrijas teritorijas, izmantojot WiMax tehnoloģiju.

Digiweb is the first Irish wireless broadband provider to be accepted by the group, and joins leading wireless service providers and equipment manufacturers internationally, including Intel, Deutsche Telecom, France Telecom, Airspan, Aperto, Motorola, Alvarion and Siemens.

Domāju, ka arī mūsu optisko tīklu īpašniekiem vajadzētu sarosīties un pasekot līdzi WiMax attīstībai, jo tas būtu spēcīgs belziens konkurentiem pa pakaļu. Bez tam, ap 2007.gadu jau ir ieplānots piedāvāt šādus čipus arī mobilajos telefonos. Tā kā darba lauks ir visai plašs – vajag tikai rakt.

Future WiMax products from Intel will be based on other variants of the technology and support mobile wireless connections, Maloney said, noting that the company plans to integrate WiMax support in notebook computers by 2006 and in mobile phones by 2007.

28 thoughts on “DSL konkurents WiMax

 1. Ra

  Morphium, cik tad Tu vecs esi? Ar vienu kāju jau kapā vai? Domāju, ka relatīvi drīz būsim aizmirsuši, ka bija arī tāds internets pa kabeļiem..

  Atbildēt
 2. rumpels

  Tuvākos gados ir plāns ar pašam nelaimīgām telefona līnijam aptvert visu Latviju un piedāvāt jebkurā nosturi netu lidz 150kbit/s. tas attiecas uz nekustamiem pieslegumiem, bet WiMAX tiesham butu baigi kruts ja varetu ar to parvietoties pa visu LV ar laptopu un menesha beiagas sanjemt savu notereto rekjinu. Cerams kads izraks, ka reklama teikts kas pedeja laika skand pa visam TV atad Baltkoms visur esot pirmais, var jau but ka vinjiem jau ir idejas attieciba uz sho!Bet ar vinjiem ir proba ka tikai Rigai savus pakalpojumus piedava:(

  Atbildēt
 3. JDat Deface

  Es savulaik intereseejos par 802.16 (apmeeram janvaarii) tapee sho to gribu piebilst no sevis. Tas ko es teikshu var buut nepreciizs, novecojis. Ir pietiekami daudz firmu (vismaz 20) kas rashadus aparaatus, bet viss ir nenormaali daargs. Piem. access puint (baazes stacija) maxaaja uz to briidi 10 000 $. Klienta terminaalis 1 000 $. Tagad cenas gan jau ir mazaakas. Kas attiecas uz Intel tad vinji itkaa ir paredzeejusi razhot leetas galaiekaartas un baazes stacijas. Atshkiriiba ir taada ja lielie razhotaaji uztaisa baazes staciju kas visuaali ir liidziiga LMT tornim (antenas) un darbojas ~ 10 km raadiusaa tad Intel strateegija uz to briidi (2004.g janvaaris vai nedaudz agraak) bij uztaisiit nelielas jaudas baazes stacijas kas paredzeetas nelielam attalumam. Nezinu kaa ir tagad.
  Ja runaajam par Latviju, tad pie mums ja shaadas lietas straadaa. Pilniigi nopietni. Ja jaunais standarts ir 802.16a tad Latvijaa 802.16 piedaavaa http://www.telecents.lv vinju klienti ir http://www.deac.lv un citi, bet protams ka tas viss ir ljoti daargi un parastam mirstiigam diez vai ir interese maxaat 500 Ls par piesleegumu, neesaat liidzi terminaali, kas ir apmeeram galddatora case lielumaa un veel antenu, un shies pakalpojums ir pieejams Rigaa, Daugavpilii, Reezeknee, Liepaajaa, Venspilii un laikam arii veel shur tur.
  Ja pa visu Latviju tiktu izliktas pietiekami daudz baazes stacijas tad ar laiku tas buus pieejams arii parastam mirstiigam.
  Sorre ja kaut kur visaaa esmu kljuudiijies jo vairs tam liidzi nesekoju. Taa ka ievaaciet infu pa inetu http://www.wimax.com/ var arii paris Sakaru Pasaules numurus palasiit. Vaardusakot interesanta tehnologija, bet pagaidaam padaarga un nedaudz zalja.

  Atbildēt
 4. Rukicc

  IeSietojot te pat latvijā jau var atrast dazus raxtus par tēmu: http://www.capital.lv/index.php?id=8501
  Un ari te intervijā pieminēts ir… http://www.capital.lv/index.php?id=8501
  Man skiet ka arī telecentra darboņi par Wimax kādu laiku atpaklaj kaut ko teica….. precīzāk jau piedāvā laikam…:

  1. Pamatpakalpojumi:
  Platjoslas piekļuves pakalpojums
  Pakalpojums ir orientēts uz dažādu papildpakalpojumu jeb servisu sniedzējiem, kuriem nav savas infrastruktūras. Telecentra platjoslas piekļuve ir piemērota dažādiem pielietojumiem – piekļuvei serveriem vai datu bāzēm, video piekļuvei, IP telefonijai, u.c. Šis pakalpojums ir unikāls, jo tas tiek nodrošināts izmantojot modernu bezvadu datu pārraides tehnoloģiju WiMAX (IEEE802.16 standartizētas piekļuves tehnoloģijas). Lai nodrošinātu šī pakalpojuma operatīvu pieejamību, papildus infrastruktūras paplašināšanai, tiek veidoti starpsavienojumi ar lielākajiem Latvijas dažādu servisu nodrošinātājiem. Pašreiz ir izveidoti tīklu starpsavienojumi ar lielākajiem interneta servisu provaideriem (Microlink, Latnet, DEAC), kā arī ar uzņēmumiem Telekom Baltija un Latvenergo.
  Datu pārraides pakalpojums

  Atbildēt
 5. coolynx

  Rukicc: Tā arī neatradu to vietu no kurienes tu nocitēji savu tekstu. Bet par WiMax runājot, šobrīd uzsvars, tomēr ir uz Intel čipu Rosedale, kura izmaksas būs gandrīz divreiz zemākas nekā līdz šim, par līdzīgām tehnoloģijām. Capital pavisam noteikti nevar vēl piedāvāt to, ko tikai testēs pasaules lielākās kompānijas.

  Atbildēt
 6. John

  Tā kā kaut kas tiek nedaudz jaukts, tad WiMax ir bezvadu tīklu standarts, bet Rosedale ir Intel jaunais procesors. Un Latvijā mēs varam tikai par to pasapņot 🙂
  Bet nu Latvijā WiMax varētu izkonkurēt Wi-Fi. Kad, to gan grūti prognozēt, jo ar Wi-Fi šeit spoži neiet.

  Atbildēt
 7. John

  Jā, Wi-Fi gan tika tā skaļi reklamēts, bet reāli ar to izmantošanu laikam ir pavāji, Bet no biznesa viedokļa ne tik 🙂

  Atbildēt
 8. mircs

  Izskataas peec Batman maskas :). Bet ja nopietni man kaa lietotaajam tikai patiktu, ja man piedaavaa vairaak. Viss tikai atduras $. Jo kaa zinaams Latvija ir stipra bomzhu zeme :).

  Atbildēt
 9. Rukicc

  Pastījos, kas ar to pašu WiFi notiek kaimiņos Igauņos…. www.Wi-Fi.ee – ap 360 piekļuves punkti mums lattelekom saraxtaa ap 76 kuri vēl tiek dublēti daži, jo iekļaujas dazādās kategorijās. Interesantākais ir tas ka igauņos maksas puktus ir pagrūti tajā saraxtā atrast, vienu es manīju(skatoties ne Tallinā)…:)

  Atbildēt
 10. rumpels

  zināšanai Radio DSL ko piedava LTK tiek izmantots IEEE802.16 bet ne WiMAX tehnologjija, WiFi ir ar piekljuves vietam kuras tiks izbuvetas ja bus pieprasijums konkreta vieta to uzlikt, publiski jau ir pazinjots par Latvijas ciparu telefonu tikla izbuvi turpmakos 10 gados, kur lielako dalju vinji solas uzdzit jau 3 gados un LTK monopolam dienas nava jaskaita vinsh jau ir kaput, telefonus jau piedava Tele2Telefons, Baltkoms un kas vel tur tik nea:)

  Atbildēt
 11. JDat Deface

  Cik zinu savulaik WiMAX bij paredzeets arii apvienot WiFi tiiklus. Kipa pilseetaa ir 500 WiFi tiikli kurus izmanto useri. Savukaart WiFi tiekli tiek sasleegti kopaa ar WiMAX paliidziibu. Taatad provaideris pa WiMAX tiiklu (trubu) piegaadaa lietotaajiem iNETu savukaart lietotaajam nau jaaperk nekaadi WiMAX aparaati.

  Atbildēt
 12. No interneta atkarīgais jaunietis

  WiMax raidītājus/uztvērējus utt. saņem par brīvu tikai firmai ir jābūt Intel partneru sarakstā. lai iekļūtu šajā partneru sarakstā jāmaksā 2 500$ dalības maksa gadā.
  No vienas WiMax bāzes stacijas līdz otrai bāzes stacijai lai būtu labs ātrums starp tām nedrīkst būt lielāks attālums kā 40KM. Ja atālums ir lielāks tad ātrums samazinās.
  Ātrums līdz pat 70Mbit/s
  http://www.delfi.lv/news/technology/computers …

  Atbildēt
 13. UBJU

  Izklausas jau pec reala fufeļa :D, man tik rodas jautajums cik liela antena ir nepieciešamas lai wimax stradatu vismaz 30km ?
  vai ari ja nav tiešas redzamibas, tad kada jauda jagruzi virsu lai augsfrekvense sistu cauri tuvejam mežam visamz 5 km ?
  kādā tas frekvence strādā ?
  kabels afrika paliks kabels.
  Parak nesapriecajaties (Mumitrolj(Karnavala nebudet))
  turklat delfos vispar fuflas sarakstitas, ja principiali skatas uz adsl tad uz 200 metriem no adsl var izspeist 100 mbps, neiet runa par tadiem mesliem kurus uzstāda Lattelekom (modemi)

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *