Super Size Me (2004)

Iekš BBC Russian izlasīju par dokumentālo filmu Super Size Me (2004). Filma varētu būt diezgan interesanta un pamācoša. Diezgan daudz mēs esam dzirdējuši par ātro ēstuvju, a la McDonalds, kaitīgo ietekmi uz cilvēka veselību. Nu paši jau zinat kāda ir tā sintētiskā barība. Super Size Me tēma kā reizi ir McDonalds kurā filmas galvenais varonis (Morgan Spurlock) nolēma baroties veselu mēnesi.

Super Size ME sākums

Morgan Spurlock izdomāja sev stingrus noteikumus kurus taisījās arī ievērot. Pirmais noteikums, ēst tikai to, kas ir nopērkams McDonalds ēstuvē. Otrais, ja pārdevējs piedāvā ekstra lielo porciju, tad no tās neatteikties. Trešais, katru ēdienu vai dzērienu, kas ir pieejams McDonalds ēstuvē, nogaršot vismaz vienu reizi. Un pēdējais, ceturtais, noteikums, kas viņu arī piebeidza bija – izturēt šādu režīmu veselu mēnesi, proti, 30 dienas.

Jau 21 dienā viņam palika slikti un nācās lūgt ārstu palīdzību.

Super Size ME beigas

Filma jau ir redzama kinoteātros. Tikai diez vai to rādīs pie mums. Būtu ideāli, ja to parādītu kādā no Latvijas TV kanāliem. Kamēr rakstīju šo tekstu, paspēju atvilkt no emule nelielu treilerīti 7 981KiB avi formātā, jo mov man kaut kā neiet pie sirds. emule tīklā pamanīju, ka it kā ir pieejami arī kaut kādi screeneri mpeg formātā, bet nu tas nav nopietni, jo DVD relīze parādīsies 28.septembrī, tad arī varētu gaidīt DVD ripus. Ja nu gadījumā kādam šis treilerītis neiet, tad var uzlikt šo ffdshow kodeku, kas atrisinās problēmas un būs bilde.

68 thoughts on “Super Size Me (2004)

 1. Hill

  Es reklaamu shitam redzeeju pa sat jau pirms laba laika. Nezinu kaacilveeki var eest taadu paiku, nevelti katrs treshais amerikaanis ir resns.

  Atbildēt
 2. peecz

  Es noskatījos šito pirms kāda mēneša. Diezgan iespaidīgi. Vīriņš katru dienu ēdot makdonaldā pieņēmās svarā par 11kg un iedzīvojās daudz dažādās aknu nieru un sirds problēmās. kopš filmas noskatīšanās Mc esmu ēdis tikai vienreiz 🙂 [puspālī]

  Atbildēt
 3. nbinc™

  Hmmmm, te man liekas visi no vienas galējības uz citu lēkā….. Jā saprotams ka McDonalds paika nav no tām veselīgākām, bet ja mēs ēstu vienu un to pašu ēdienu (pat ja tas ir veselīgs) tad domāju rezultāts īpaši neatšķirtos. Ēšanā vajag daudzveidību tad viss būs O.K. jā un protams arī ar sportu nodarboties.
  Atceros vienu bildi no USA realitātes, kur pāris pakāpieni pie ieejas fitnesa centā ir eskalātors :)). Arī tur (ASV) visiem ir auto un visi _brauc_ iepirkties uz supermarketiem….. tāpēc ka parastu veikalu tur vienkārši nav, attiecīgi gribi vai negribi ir jālieto auto lai tiktu līds kādam pilsētas nomales Super Puper lielam veikalam. Pie mums vispāri veidojas līdzīga situācijaar tiem megamaxiem un pārējiem…..
  Ar visu to teikto negribu attaisnot McDonalda ēdienkarti un amerikāņu vēderu izmērus bet pievērst vērību tam kā mēs dzivojam… ja domāšana un rīcība ir pareiza tad arī aptaukoties ir grūti.
  Izbesīja arī tas ka ASV vēl daži izdomā tiesāties ar tiem FastFoodiem.. taa kā viņus tur specīāli ar varu vilka iekšā lai tikai tur ēstu, vai tad tiešam cilvēkiem nav galvas uz pleciem.

  Atbildēt
 4. Paranoia

  Filmu neesmu redzējis, tikai treileri, bet viedoklis jau ir 🙂
  Vai tik šī filma nav tāds pats ‘american supersize’ – pārspīlējums US garā? Tur ja ēd – tad double bigmac, ja uzņem filmu – tad arī ‘po maximumu’, ar visu slimību piesaukšanu un gulēšanu uz nāves gultas. .. da ir takš cilvēki, kas visu mūžu ēd McD, un nost nemirst (nu, vismaz ne mēneša laikā), bet viņam nez kāpēc uzreiz sandales jāatmet. IMHO neobjektīva filma, kas mēģina sev sarūpēt peļņu runājot par cilvēkiem aktuālu tēmu.

  Atbildēt
 5. N.R.

  eed katru dienu lido veselu meenesi un ja piedaavaa vairaak, tad neatsakies. tas pats efekts ar garantiju. tas ir bullshits – tads pats ka par kolu, vai jebkuru plashi pazistamu produktu.

  Atbildēt
 6. MadMax

  Filmu kadu laiciņu atpakaļ redzeju. Vispar jau iespaidīgi, bet ko var gribēt, ja dzeks 30 dienas ēd tikai makīti un tās mazās porcijas viņiem ir tikpat lielas kā mums lielās. Supersize vispar tur bij 2L kola un kautkādi 800g Frī kartupeļu. tas jau nav normali. turklat vinš neveica nekādas fiziskās aktivitātes. Ņemot vērā, ka dienā vinš uzņēma ap 4500 kalorijām, kas ir aptuveni 2x vairāk kā nepieciešams, tad nav nekads brinums, ka pieņēmās svarā un viņam saaka palikt sūdīgi.

  Atbildēt
 7. Pecis

  Filma ir veselīga hiberbola, kuras mērķis ir tāpat kā Mūra ‘Pēc Farenheita 9/11’ – piespiest vispārēji apātiskos amerikāņus padomāt par šo problēmu.
  Jā, protams, ka ēdot 30 dienas junkfoodu, pirms tam ēdot normālu paiku, problēmās iedzīvīvosies 100%. Bet par to nav filma – filma ir par fastfood kūltūru un tās postošo ietekmi uz ASV (un ne tikai) cilvēku veselību.

  Atbildēt
 8. Pow

  nez ar ko ir slikts shis — Super.Size.Me.Limited.DVDSCR.XviD-DoNE. normaals dvd skriineris imho. dvd reliizes datums reti kad kaut ko noziimee 🙂

  Atbildēt
 9. Pow

  ed2k://|file|Super.Size.Me.LiMiTED.DVDSCR.Xvi …[L1oNetwork.Net].avi|733784064|BFF5B047D6B909 A4537335832B8B56A7|/
  ed2k://|file|Super.Size.Me.(2004).REPACK.DVDS …[L1oNetwork.net].avi|731545600|3CE39F15828506 1B6F50DDB83137F430|/
  (nezinu vai tie ir reaali, jaapagaida, kad atnaaks saakums un beigas, lai preview var uztaisiit, bet skatoties peec file info, izskataas, ka ir ok)
  buutiibaa, njemam un kachaajam. galvenais ir njemt cd2 repack, jo shamie esot nogljukojushi pie 6. minuutes.
  nfo

  Atbildēt
 10. karuuzo

  Ja par ēšanu, tad par ēšanu. Sāksim ar to, ka McD es biju tikai vienu reizi un pamēģināju vienu H-Burgeri. Nu sajūti bija tāda, ka kāds to bija jau ēdis un viņam tas bija atnācis atpakaļ :))
  Bet par pārtiku kopumā, vai esat paskatīušies uz produkta, ko lietojat, sastāvu? Kaut vai saldējums. Lielākie ražotāji (piem., Rīgas piensaimnieks, Margota) izmanto nevis krējumu, bet vājpiena pulveri ar eļļu (eļļa parasti tiek maskēta zem nosaukuma "Augu tauki"). Tāpat alus. No neoficiālām ziņām ir nācis, ka Aldaris alu taisa no koncentrāta, ko uzvāra, pišauj spirtu, uzgāzē un pilda pudelēs. Secība varbūt nav pareizi ievērota. +vēl piešauj urīna dzenošu vielu, kas palielina izslāpumu (par to gan nav tieši pierādījumi, bet es (kad vēl dzēru Aldara alu) nevarēju izdzert pudeli alus un izturēt stundu bez toletes apmeklējuma). Gan jau ka tā dara ne tikai Aldaris. Vieglāk ir pateikt, kurš tā nedara.
  Par gaļas izstrādājumiem vispār nerunāsim. Nesen lasīju ka Latvijā ražotā gaļa (nejaukt ar gaļas atkritumiem) tiek 100% vesta pāri robežai un Latvijā attiecīgi ievesta "kvalitatīvā" gaļa no Eiropas (jā, mēs jau arī esam ES :), bet tas domāts no citām ES valstīm). Kas tiek salikts desās, par to labāk vispār nedomāt :/
  Realitāte ir tāda, ka pārtikas ražotājs cenšas samazināt cenu par saražotās pārtikas vienību, dēļ tā kaut kas ir jāupurē. Piem. laukos, vai kāds zin cik reizes tiek migloti kartupeļi? 4 līdz 10 reizes sezonā, neskaitot nezāļu apkarošanu. Galvenais ir tas, ka tas tiek uzskatīts par normu, bet, ja kāds nemiglo, tad to uztver kā idiotu. Vecajā Eiropā (Vācija (vismaz rietumu) un Holandē toč) jau vairs nevar izaudzēt ekoloģiski tīru pārtiku tāpēc, ka zeme jau ir tik tālu piesātinājusies ar ķimikālijām, ka tai vajadzētu 10 – 20 gadu "atpūsties". Bet naududiņu ta gribas visiem.
  Vēl neliels fakts, dažās valstīs atļauj audzēt ekoloģiskām normām neatbilstošu pārtiku ar nosacījumu, ka tā tiks sūtīta pāri robežai, t.i. arī mums. Nu ko, pērkam Holandes tomātiņus :))
  Pats labākais ir tas, ka nekvalitātīva pārtika pazemina organisma imunitāti, samazinu spēju pretoties slimībām, izraisa dažādas alerģijas utt. Beigās iznāk ka mēs pērkam "lētu" pārtiku, lai ietaupītu naudu ārstam, kurš mums ārstē slimības, kas rodas lietojot "lētu" pārtiku. Paradokss. "Lēta" ir ar domu zema cena un nekvalitatīva. Var nopirkt arī kvalitatīvu pārtiku par zemu cenu.
  Nu jā, ne par datoriem, bet tāda ir šī raksta tēma :))
  m

  Atbildēt
 11. MZM

  Karuuzo :: nestāsti par kartupeļu miglošanu – tu cini cik daudzi kartupeļu audzētāji .lv nevar atļauties nomiglot kartupeļus 4 – 10x, kā to dara eiropā? Otrā lieta ir tāda, ka, ja nemiglo padomju stilā, bet ar prātu, tad nekādas tur kaitīgās vielas lielā daudzumā nenonāk tajā galaproduktā. Un arī par desām nav ko uztraukties – tajās ir tikai soja un celoloze, kas nav veselībai kaitīgas vielas (taču no paikas viedokļa arī nav īpaši vērtīgas 😛 )
  PS. Laikam tagad varu justies apmierināts, ka iekš MC esmu bijis tikai 2x dzīvē, arī picu vai kolu manā ēdienkartē nevar atrast 🙂

  Atbildēt
 12. bush

  nu labi. nestrīdēšos 🙂 man patīk domāt, ka es ēdu to, kas man garšo, dzeru to, kas man garšo un, ka neviens no mums tāpat nedzīvo tik ilgi, lai kaitīgās vielas paspētu uzkrāties mūsu organismā tik daudz, lai to iedarbības rezultātā mēs atkārtos.

  Atbildēt
 13. Emlz

  nefiga, karuuzo uzrakstiija visu kaa ir.
  piem manaa eedienkartee kaada 1/3 ir junk foods, MaDonietim ar liikumu neeju, protams nav veseliigi bet kas tad vairs ir veseliigs shajaa pasaulee..
  Taa jau vairs nav tikai amerikas probleema, UK pa teljuku pilns ar raidiijumiem kur pie resniisha maajaas ierodaas dietologs, izrevidee visas tumbochkas pa tiiro no shokolaadeem un limpeneem, un liek resniitim eest salaatinjus :]
  "Spurlock does to McDonald’s what Michael Moore did to the gun lobby in Bowling for Columbine" Buus jaaiziet uz shito gabalu!

  Atbildēt
 14. Spameris

  Vispaar jau stulbi un paarspiileeti tas viss ir. Re kur nutpat peedeejaa sporta raidiijumaa pa LTV7 Rimenis stastiija ka viens austraalieshu trekists olimpiskias chempins tikai paarsvaraa no taad McDonald junkfuuda paartiekot un ljoti labi juutoties jo shim ir gjeniaala vielmainja.
  Tad luuk vajag vispirms izstraadaat meeraparaatus un sisteemas kaa katram cilveekam induvidaali noteikt sho vielmjas efektivitaates koeficientu un gan jau ka tas arii mainas cilveeka dzives laikaa tkariibaa no vides, fizkultuuras eediena ut.t.
  Kad es biju amerikaa es arii daudz riju chipsus un aarii maajas sev cepu frii karteupeljus, vispaar dziives laikaa es frii kartupeljos man liekas kaadu tonnu buushu apeedis un tiiri labi juutos un erii neslimou un kad veel kaut cik necik fiziski treneejos tad ari ibiju lieliskaa fiziskaa formaa. Vieniig peedeejos gados ir paradiijushies kaadi paaris liekie kilogrami …
  °Vispaar var jau arii eest visaadus suudus bet ir SVARIIGI KAA EED. Ja eed praatiigi katru komusu riktiigi sakozhljaajot vismaz 20 reizes, ja eed ar cienju pret eedienu un labaa noskanjojumaa tad tas vielmainjas procees norit daudz savaadaak un efektiivaak un to jau arii zinaatnieki ir konstateejushi bet iemesli jau shoreiz – tas ir druscinj kaut kas aarpus muusu dizho zinaatnieku saprashanai 🙂

  Atbildēt
 15. Black Napalm

  Nu jaa, ar to neveseliigo paiku taa ir kaa ir..
  Manaa (pashreizeejaa dziivee) lielu lomu speelee slinkums un (daljeejs) naudinjas truukums. Man vieglaak ir aiziet paari ielai uz veikalu un nopirkt mikroviljnju kraasnii sildiitu picu par 0.30 Ls nekaa nopirkt kartupeljus, tomaatus, gurkjiishus, galjinju utt, to visu sagatavot, uzvaariit/uzcept. Slinkums vienkaarshi. Protams es labpraataak aizietu uz LIDO un arii bez iipashas piepuules panjemtu piem. shashliku un kartupeljus. Bet 2Ls un 0.30Ls ir atshkiriiba..
  Starp citu, tik ljoti traki nav. Esmu bijis uz ‘dieetas’ – vismaz 2L cocacola katru dienu kaadu meenesi vai vairaak (tas bija pirms ~2 gadiem). Nu veel dziivoju, lai gan atkariiba no kolas bija 🙂

  Atbildēt
 16. wiiiii

  Par MakDonaldu – burgeru maize vai kā nu šamo sauc tiek saldēta ievesta no figviņzin kurienies. Domāju, ka gaļa tāpat. Saldējums ir pulveris, kurš sakults ar ūdeni vai kaut kādu šķidrumu. Kolas un spraiti – gāzēts ūdens, kuram pievienots kāds tur pulveris. Paziņa nesen tur mēnesi nostrādāja – noteikumi tur ir drakoniski. Kvantitāte viņiem ir kudiš svarīgāka par kaut kādu tur veselību. Saražot un paardot maksimāli daudz burgerus par pēc iespējas mazākām izmaksām. Ja vēlies normālu paartiku – sadabū omi, kura laukos dzīvojot havo kartupeļu lauku un priekš tomātiem, gurķiem – siltumnīcu. Savādāk nekā. Es gan izsaku varbūtību, ka arī sēklas, kuras tirgo veikalos ir kaut kā ķīmiski apstradātas. Jāšaujas nost.

  Atbildēt
 17. Budzis

  Interesanti, ar ko ta citi …-burgeri būtu labāki par Maku? Domāju, ka ne ar ko. McD+(koka un pepša)-Cola vienkārši ir kā visa amerikāniskā dzīves veida simboli, ko visi te tā nopāļā, bet reālajā dzīvē paši pēc tās neapzināti tiecas un pieturās.
  Paēdiet mēnesi Lido Vērmanītī un rezultāts būs tieši tāds pats 🙂

  Atbildēt
 18. Pow

  Budzis, nu nez, ir taadi http://www.inandout.com/"in and out" burgeri] shtatos. Tie ir reaali kruti. Makdonalda/burgerking shits nemaz klaat nestaav. Vinjus taisa no svaigas galjas, virtuvi var redzeet staavot pie kases kaa jamie tur njemaas un mazgaa/mizo kartupeljus. Reaala shtelle.

  Atbildēt
 19. Emlz

  Starp citu – ja jau par burgeriem – daudzi ir teikushi, un pats arii esmu paarbaudiijis – Latvijaa MaDonietis ir kudii labaaks kaa citur pasaulee. UK vinsh saliidzinot ar LV suukaa katraa zinjaa.

  Atbildēt
 20. wiiii

  Pow, arī mūsu makdonaldos virtuvi var redzēt stāvot pie kases. Ja reiz par to, tad paturpināšu par drakoniskajiem noteikumiem. Izrādās, cilvēkam, kurš makdonaldā stāv pie plīts un cep gaļiņas tā metāla lāpstiņa jātur tādā lenķī, ka var roku izmežģīt, jo tev, stāvot aiz kases, tāds lāpstiņas lenķis būs acīm tīkamāks un zemapziņā iesēdīsies doma, ka ceptās gaļiņas iekš makdonalda ruļez 🙂
  Ja pulkstenis ir 10 naktī un nav ne viena apmeklētāja, tev enīvei jāstāv pie plīts un jātēlo, ka tu viņu tīri (!!!), pat ja viņa ir tīra un nav neviena, kurš tavu tēlošanu novērtēs, tev tas ir jādara, lai tev, ienākot makdonaldā un nostājoties pie letes būtu jāredz, kā laipni makdonalda darbinieki rūpējas par tīrību savā virtuvē. Es varētu paturpināt, bet apnika rakstīt. Īsumā – makdonalds sūkā 🙂

  Atbildēt
 21. Gabe

  Kad biju Norvēģijā un Zviedrijā pagāju garām dažiem McDonaldiem un redzēju tur iekšā tādus cilvēkus, kur aizņem divus vai trīs krēslus, bet tai pašā laikā viņi paēd un pēc tam iet skriet(no malas izskatās labi, 300 kg cilvēki sporta tērpā skrien pa ielu) žēl ka nenofočēju

  Atbildēt
 22. daysleeper

  kadreiz varetu flash mob pasakumu uztaisit un sasist makdonaldam logu stiklus, sen jau esmu to gribeejis. uhh… algs tur ir drausmigi zemas un mazas. A visas kolas ne tikai makdonaldaa bet arii narvesenaa no automaatiem kas ir – izlejamais taa teikt dzeeriens – sistema vienkarsha: Gaaze + siirups, koncentraats + kraana uudens. Paveerojiet, sapratisiet, no automaatiem kolai nav vienaada garsa. viens automaats tomer venden uudeni njem a cits Juglas ezera 😀

  Atbildēt
 23. Spameris

  2 karūzo. Nu bl***j ir cilvēki kas kaut ko zin un stāsta nu, bet tu karūzo savu vārdu lieki pa zemi valkā! Ja gribi es tev varu sarunāt exkursiju + galvenā alus tehnologa komentu no A-Z par Aldari. Bet ja nu beigās izrādīsies ka Alu taisa no graudiem nevis koncentrāta, tad nopirksi man kasti tā paša Aldara Portera. Par to urīn dzenošo varianu arī bij ļoti smieklīgi …. Gan jau 10min laikā iztrieci 2L, bet pēc tam to visu biksēs nevarēji noturēt.

  Atbildēt
 24. Budzis

  Pow, un ar ko tā steroīdiem piebāztā gaļa ir labāka par tādu pašu saldētu? Ar ko ģenētiski modificēts kartupelis, kuru tu redzi mizojam, ir labāks par to, kuru tu ieraugi tikai jau saceptā veidā?

  Atbildēt
 25. karuuzo

  Tas, ka Aldaris ražo labu alu, es nešaubos, arī tas, ka ir paraugekskursijas, arī nešaubos, bet jautājums jau ir par preci, ko var nopirkt veikalā. Ir cilvēki, kuri pabijuši ārzemēs un kā patrioti, tur ir ņēmuši Aldara alu. Daži no viņiem, atgriežoties Latvjā, ir atteikušies no tā, jo atšķirība esot pārāk liela. Man vairāki ir ieteikuši, ja gribi pagaršot kā garšo labs Aldara alus, aizbrauc uz ārzemēm.
  2 Spameris (tā kā tu sevi nenosauci): Es vienīgi varētu sarunāt aiziet ekskursijā ar noteikumu, ka pa ceļam tam paņemšu to pašu als šķirni kādā lielveikalā, un ekskursijas beigās, ja manu acu priekšā no mucas, kura ir taisīta pēc visām tām pašām tehnoloģijās, kuras man rādīs, izlies alu un tad salīdzinot izrādīsies, ka atšķirība ir nebūtiska, tad es esmu gatavs uzlikt kasti alus. Vai esi gatavs?!!
  m
  PS. Par saturēšanu, tas ir individuāli, pirmkārt jau tas ir atkarīgs no pūšļa lieluma, tad jau treniņš, vēl gaisa tempratūra. Šā vai tā, bet pēdējo 5 gadu laikā apzināti es no Aldara esmu dzēris tikai Lukss un Latvijas, un arī tikai kādas 3-4 reizes. Ir bijis ka tusā nav nekas cits, kā tikai Aldaris, nu tad ir nācies nedaudz iedzert, ar visām no tā izrietošām (iztekošām) sekām :))

  Atbildēt
 26. Jāzeps

  Man patīk ēst McDonalds ēstuvē. Tur vienmēr viss garšo vienādi un nav jābaidās no saindēšanās, jēlas gaļas vai vecas mērces, kā tas ir jebkurā citā ēstuvē.
  Atšķirībā no ēšanas McDonalds, kas bojā vien paša ēdāja veselību (bet jebkurš kaifs lielos daudzumos tā dara), pīpēšana bojā arī jūsu līdzcilvēku veselību.
  McDonalds nevar piedāvāt jums pilnvērtīgu uzturu. Un viņi nemaz to nemēģina darīt. Tā ir ātrā ieskrietuve, kur var ātri paēst, ja normāli paēst nav bijis laika. Cik McDonalds ir dzērienu un ēdienu? Aizejiet uz jebkuru ēstuvi, noskaitiet tikpat daudz dzērienus un ēdienus un pārtieciet no tiem 30 dienas. Rezultāti nebūs daudz spīdošāki.

  Atbildēt
 27. Pow

  Budzis, ar ko gjeneetiski modificeets kartupelis ir slikts? Ja tev liekas, ka kjekavas vistas ir aarpraatiigi labaakas par taam, tad stipri maldies.

  Atbildēt
 28. vimba

  2 karūzo. Laikam paarāk bieži podā rakstos tāpēc kūlais manai IP pielicis loginu Spameris (īstais – vimba). Bet ne tur tā lieta. Vēlreiz par to aliņu. Tā nebūt nebūtu paraug exkursija, vienkārši zinu tos cilvēkus, esmu ar viņiem 3 gadus strādājis un nevis aiz viena rakstāmgalda, bet iekš pašas rūpnīcas, pie paša alus filtra.
  Par to ieliešanu/testēšanu. 1.noteikums Aldarī ir ja tevi noķers dzērušu (kaut vai pavisam nedaudz ierūgušu kefīru) pēc 30min jau būsi ārā ar visām savām pekelēm, neatkarīgi no tā vai strādnieks vai ciemiņš. Izņēmums – degustācijas/kontroles dienā, bet arī tikai daži cilvēki.
  2. Pudeļu un mucu tehnoloģija atšķiras, tāpēc sorry šis punkts par muciņu atkrīt. Varam vienīgi iebrist laboratorijā, kad tiek ņemti paraugi no katras partijas, bet atkal probza, nevar dzert 🙁 Spy kameras uz katra stūra + visās atpūtas vietas, visās laborotorijās.
  Nejau kastē alus ir laime :), bet informācijā par to kur kvalitāte rodas. Ārzemēs pārdod to pašu alu ko Latvijā, atkal sorry nav tev taisnība. Kādreiz tikai bezalkoholiskais tika ražots Zviedrijā, bet tagad uzvietas.
  Kam te bija vajadzīga palīdzība ar ģenētiski modificētiem produktiem (GMO)? Pašlaik vienā laboratorijā (kam vajadzēs tas atradīs) ņemos ar soju un kukurūzas izstrādājumiem, kas tiek pārdoti Latvijā (nedaudz arī šokolāde un desas). Lielākā daļa ir jau !GMO! Īpaši traki ir ar sojas sieriem ~100%, Čētos čipsiem ~80%, popkorna graudiem ~70%.
  Lai arī briesmas no GMO pagaidām ir tikai virtuālas šeit, tad Amerikā tās jau ir atklāti redzamas (vidējais pieaugušā svars pārsniedz 100Kg). Ne jau pretinsektu aizsardzība ir bīstama, bet bieži vien nekontrolēts auga augšanas process.

  Atbildēt
 29. vimba

  S*kainais proxy internets! Sarakstīju 2000 simbolus garu atbildi 2 Karuuzo, bet nefiga neiepostē. Ok mēģināšu vēlreiz ;isāk:
  1.Aldarī nedrīkst dzert alu (parodoksāli, bet fakts), tāpēc degustācija nekādi nesanāks.
  2. Pudeļu un mucu tehnoloģija atšķiras, pats saproti degustēt mums atkal neļaus. (ja netici varu mēģināt sakontaktēt ar Cēsu alus galv.tehnologu.)
  3. Ārzemēs un Latvijā pārdodamais alus ir viens un tas pats. Ir novērots fakts ka ja A.alus nostāv līdz derīguma termiņa pašām beigām vai vēl ilgāk, tad kļūst garšīgāks. Meibī ārzemēs tik ātri viņu vienkārši neizķer.
  4. Man uz alu skatoties 3 gadus rūpnīcā laikam tik tiešām ir izpleties urīnpūslis 🙂
  Mazliet par ģenētiski modificētiem kartupelīšiem. Patriez strādāju laboratorijā, kas ir atbildīga par GMO (ģen.mod.organismi) testēšanu Latvijā. Pašlaik vistrakāk iet ar sojas un kukurūzas izstrādājumiem >70% pozitīvi uz GMO. Tie ir sojas sieri, popkorna graudi, Cheetos čipsi uc. Arī Latvijā pārdodamā šokolāde reizi pa reizei satur GMO no sojas. Kaut pašreiz Latvijā ir tikai virtuālas briesmas no GMO, tad manuprāt ASV tās jau ir sasniegušas terorisma līmeni (padomājat paši kad vid. pieauguša svars ir pie 100Kg). Nejau aizsardzība pret pelējumu vai kukaiņiem mums ir bštama, bet gan nekontrolēta auga augšana, kas noved pie tādu proteīnu rašanos kas var kardināli mainīt mūsu pašu šūnas.

  Atbildēt
 30. VIMBA

  S*kainais proxy internets! Sarakstīju 2000 simbolus garu atbildi 2 Karuuzo, bet nefiga neiepostē. Ok mēģināšu vēlreiz ;isāk:
  1.Aldarī nedrīkst dzert alu (parodoksāli, bet fakts), tāpēc degustācija nekādi nesanāks.
  2. Pudeļu un mucu tehnoloģija atšķiras, pats saproti degustēt mums atkal neļaus. (ja netici varu mēģināt sakontaktēt ar Cēsu alus galv.tehnologu.)
  3. Ārzemēs un Latvijā pārdodamais alus ir viens un tas pats. Ir novērots fakts ka ja A.alus nostāv līdz derīguma termiņa pašām beigām vai vēl ilgāk, tad kļūst garšīgāks. Meibī ārzemēs tik ātri viņu vienkārši neizķer.
  4. Man uz alu skatoties 3 gadus rūpnīcā laikam tik tiešām ir izpleties urīnpūslis 🙂
  Mazliet par ģenētiski modificētiem kartupelīšiem. Patriez strādāju laboratorijā kas ir atbildīga par GMO (ģen.mod.organismi) testēšanu Latvijā. Pašlaik vistrakāk iet ar sojas un kukurūzas izstrādājumiem >70% pozitīvi uz GMO. Tie ir sojas sieri, popkorna graudi, Cheetos čipsi uc. Arī Latvijā pārdodamā šokolāde reizi pa reizei satur GMO no sojas. Kaut pašreiz Latvijā ir tikai virtuālas briesmas no GMO, tad manuprāt ASV tās jau ir sasniegušas terorisma līmeni (padomājat paši kad vid. pieauguša svars ir pie 100Kg). Nejau aizsardzība pret pelējumu vai kukaiņiem mums ir bštama, bet gan nekontrolēta auga augšana, kas noved vēlāk pie mūsu pašu šūnu izmaiņā,.

  Atbildēt
 31. Ufo95

  Viss kas ir par meru ir kaitiigs. Ja edisiet vienveidigu bariibu, pec menesha jebkuram paliks slikti. Es nesaku ka MC ir kas labs, bet ja ed pa retam domaju, ka nekas slikts tur nav. Galvenais visu sabalanseet. Pameginat kads 1 menesi eest Kirsonaa kartupelju salminjus ar kotleti…

  Atbildēt
 32. karuuzo

  2 VIMBA: Nesatraucies, ir visi tavi komentāri :))
  Bet par alu, nevar teikt ka es slikti orientējos tajā, kad vēl bija jēga orientēties. Labākais alus forever (nu labi, Lavijā) tika ražots Cēsu alus darītavā, līdz to aizklapēja (tagad tur rit modenrizācijas darbi un alus tiek ražots kaut kur ārpus Latvijas), tad nāca Bauskas, Tērvetes, Lāčplēša. Faktiski uz 90. gadu sākuma viss Latvijā saražotais alus bija labs, ar dažiem sīkiem izņēmumiem, piem. Vārpas.
  Tad Aldaris sāka savu uzvaras gājienu. Tika spēcīgi modernizēta tehnoloģija un parādījās dažas ļoti labas alus šķirnes. (Ne tik labas kā Cesu, bet tā jau ir gaumes lieta). Viss jau būtu labi, bet Aldara alum bija tendence labam būt maksimums 3 mēnešus, tad viņš lēnām (vai ātri) palika nebaudāms.
  Nepateikšu gadu, bet nākamie bija Lāčplēsis un Piebalgas, kas pārgāja uz jaunajām tehnoloģijām. Arī varam svītrot ārā. Kaut kur pa vidu arī Piebalgas, bet man viņš īsti negāja pie sirds arī agrāk, tāpēc neraudu pēc tā.
  Pats lielākais sašutums bija Cēsu alus reklāmas parādīšanās TV. Tas bija ~1998. gads. Man pa ceļam uz skolu bija zināms viens mazs veikaliņš, kurā bija normāls Cēsu alus klāsts (Rīgā vispār Cēsu alus bija retums). Jau ieraugot Cēsu alu jaunās formas pudelēs (tagad praktiski visi pilda tādās), man saskrējās dūša. Vien vār dakot, tā bija pēdējā reize, kad es dzēru alu ar Cēsu alus logo. Diena, kad pēdējo reizi dzēru Cēsu alu bija vēl agrāk :((. Varam uzskatīt ka Cēsu alus darītava ir mirusi un šobrīd jau tā ir ņirgāšanās par aigājēju. Cerība, ka jaunā rūpnīca, ko it kā vēl ceļ, nedaud pacels Cēsu alus prestižu, bet šobrīd to varam pilnīgi svītrot ārā.
  Tad vēl palika Tērvetes un Bauskas. Nākamais šoks bija Tērvetes alus. Tikko tas parādījās jaunajās pudelēs, alus lietojamība bija prakstiski uz nulles. Lieta laikam nebija tik traģiska, izskatās ka modernizācijas laikā viņi alu pasūtīja kaut kur no ārienes, ar visām no tā izrietošām sekām. Tagad dažas Tērvetes alus šķirnes ir pat ļoti dzeramas, varētu pat teikt ka labas.
  Bauskas alus ir izturējis šo cīņu vis ilgāk. Pirms diviem gadiem, vasaras beigās alus lietojamības līmenis nokrita apmēram par 1 punktu no 10 punktu sistēmas. Arī laikam palaida jaunāku ražotni, bet tas jau ir aizmirsies un šobrīd ieņem stabilu pirmo vietu.
  Atsevišķa saruna ir par Užavas alu. Es to nepieminēju, jo tā pieejamība bija ierobežota. Labs alus. Kaut gan gadu atpakaļ viņi arī kaut ko sāka muhļīt, tāpēc atteicos no tā par labu Bauskas.
  Prieks par Vārpas alus darītavu, viņi ir pacentušies un no pēdējās vietas ir izsitušies pirmajā pieciniekā.
  Noslēgumā mans alus TOP 5 uz šo brīdi:
  1. Bauskas;
  2. Tērvetes;
  3. Užavas;
  4. Vārpas;
  5. Aldara Latvijas un Lukss.
  Negatīvais TOPs:
  1. Kimmel;
  2. Aldaris (izņemot Latvijas un Lukss)
  3. Cēsu;
  4. Lāčplēša;
  5. Piebalgas.
  Varbūt VIMBA var pastāstīt, kāpēc Aldara Latvijas un Lukss ir joprojām līmenī?
  Neapskatīju tādas alus darītavas, kuru alu es esmu dzēris pāris reizes un nav radies kopējais priekštats, piem. Latgales, Līvu.
  Sanāca daudz :))
  m
  PS. Vai tu, VIMBA arī vari padalīties ar savu pieredzi?
  PPS. Šis viss ir uz subjektīvu vērtējumu balstīts stāsts un tāpēc palūgšu nelietot komentārus tipa "Tā tas nav", "Tās visas ir muļķības" utt. Tas ir mans stāsts un mani TOPi :))

  Atbildēt
 33. karuuzo

  Par Ķirsonu, man pietika ar nepilnu mēnesi, kamēr darba ēdnīca bija ciet, lai tagad es būtu ļoti rets Lido apmeklētājs. Kaut tas bija pirms sešiem gadiem, joprojām iedomājoties Lido, atceros to vienveidīgo ēdiena garšu (īpašā Lodo garšviela laikam). Tā ir vieta, kur var aiziet reizi mēnesī, tāpat kā uz McD, nevis ēst pusdienas katru dienu.
  m

  Atbildēt
 34. vimba

  Nu sāksim par Vārpu. Kādreiz vārpiņai negāja viegli, tāpēc, ka makteni piekliboja sanitārās normas. Kā ir tagad, nevaru spriest, bet kādreiz bija nu patiešām slikti. Nezinu ko Alus Avots ar viņu ir izdarījis (ļoti iespējams vienkārši izmazgājis) bet nu viņa ar laiku var parādīt zobiņus un kādu % no kopējā tirgus nokost.
  Par Cēsu alu. Jauna moderna 3 gadus veca rūpnīca ar visām jaunākajām skandināvijas/šveices ja nemaldos iekārtām. Ražo tipisku vāczemes tipa aliņu. Ļoti patīk Light variants ar nelielu alkoholu/labu cenu (nu baigi iegriež Pilzenei).
  Uh Kimmel. Arī jauna rūpnīca, itkā normāli cilvēki, normāls alus, bet 3x esmu mēģinājis – ļoti nesekmīgi. Domāju ka vaina ir pudeļu alū tikai, bet nē – izlejamais negaršo vispār pēc nekā + bija nedaudz ieskābis.
  Aldaris. Lieta tāda ka tev karūzo nāksies Aldari ielikt pēdējā vietā, jo ir divi BET: 1.Luxu neražo vairs no 2002.g. Jāņiem (iztirgoja pēdējo partiju), 2.Latvijas alu pudelēs vispār nebija paredzēts liet tikai PET, bet kad ielēja pudelē tad sanāca izcili labs. Nezināmu man iemeslu dēļ pārtrauca ražot kaut kad 2001. g.Iespējams saistīts ar jauno alus filtru kas "nemīlēja šo aliņu", bet man vēl 1 exponāts ir zināms 🙂
  Piebalga, Tērvete – mēģina soļot līdz lielajiem grandiem. Piebalga pēdējā pusgada laikā ir manās acīs cēlusies. Tērvete kā jau Tērvete nekur viņa ar saviem 2% neaizskries, kas viņu mīlēja tas arī turpinās to darīt. Tikai lūgums viņiem lai netaisa plastmasas pudelēs, tad jau no Trīs Jāņiem nevarēs atšķirt 🙁
  Lāčplēsis teikšu godīgi man nevisai, bet tehnoloģija tāda pat kā gandrīz visiem. Cenšās saglabāt savu identitāti.
  Bauskas – varen labs, gan pudelēs, gan izlejamais, gan PET – kad vienkārši jādzer daudz. Manā skatījumā Bauskas tumšais Da BEST!
  Par pudelēm. Kad Aldarim aizgāja pāri pa 70% no kopējā Latvijas tirgus, parādījās nepieciešamība pēc jaudīgākas līnijas, kas visu to alu sapildītu. Nopirka, bet nu jau ar citām pudelēm. Sāka liet, viss bija OK, līdz brīdim kad citas darītavas saprata ka nevarēs izmantot Aldara vecās pudeles. Sanāca maziņš UPS… Pašas jaunas pudeles neiepērk, bet vecās beidzās (tikai apmēram 30% atgriežas atpakaļ). Tāpēc arī visi pārgāja uz jaunā tipa pudelēm.
  Tagad mans tops:
  1. Bauskas tumšais gan PET, gan stikls
  2. Cēsu Light – only stikls
  3. Piebalgas Senču / Speciālais – stikls
  4. Aldaris Latvijas "sievišķais" / Porteris
  5. Tuborg – skārdene, bet tā kas no Dānijas

  Atbildēt
 35. Rorijs

  Es par visu to, kas te rakstiits pasmaidu. Ne reizi dziivee neesmu eedis McDonald eestuvee, vienreiz iegaaju, bet nesajutis apetiiti rosinoshas smarzjas, apmekleeju McDonald tualeti (tai nav ne vainas) un pametu shito barotavu, lai vairs neatgrieztos. Alu iedzeru vieniigi uz Liigo sveetkiem, bet tad arii tikai to, kuru mans vecais pats bruuvee no saviem miezjiem un apinjiem. Ruupniicaas neviens neko liidziigu nebruuvee, esmu pagarshojis. Shito filmu ar nekachaashu, izklausaas peec kaarteejaa amerikaanju sapnja 🙂

  Atbildēt
 36. Kurzemnieks

  es varu iedzert tikai pashbruuveeto, to kas pudelees es neuzskatu par alu, pat nezinu kaa to suslu iisti nosaukt. Es arii to filmu neskatiishos, jo tas vienkaarshio neattiecas uz mani, makdonaldaa laikam vienureiz saldeejumu nopirku, kas garshoja peec kaut kaa pavisam nesaprotama, taa kaa censhos izvairiities no baltajiem miltiem, es neeedu tos burgerus, baltumaizi, parastaas pankuukas un citas shausmas, vieniigi zheel, ka tagad pie manaam iecieniitajaam rudzu maizeem ir pielikti klaat nedaudz baltie milti, vieniigi pa retam es ieeedu mannaa biezputru :).
  man te viens pazinja lieto kaut kaadu uzturbagaatinaataaju Herballife, saka, ka esot labs, es gan nezinu, vai tik tas nav kaarteejais naudas izspieshanas veids.. mani ar to joku sacienaaja, herballife teeja un kokteilis gan bija labs, bet kad uzzinaaju, cik taa maksaa, gandriiz aizrijos, iespeejams, ka Amerikaa to var atljauties, bet ne jau Latvijaa

  Atbildēt
 37. gun4A

  Tajaa moovijaa ir Speex! Moovijs paraada ka ne visi jenkji ir idinji, un ka tur dazhreiz ir sastopami arii reti praatiigi cilveeki.

  Atbildēt
 38. Vix

  Man liekaas ka Tas nav nekas vairaak kaa naudas pelniisana.
  Kaada hera peec ir jaapaarspiilee, protams ja es meenesi no vietas dzertu tikai kolu man arii samestos slikti, bet cilveekam tak ir smadzenes…
  Aatraas eestuvees vienmeer buus kaitiigaaks eediens, nekaa maajaas gatavots, Bet ja filmas galveno varoni pabarot ar normaalu paartiku, kaadu eed kaartiigs latvietis vinjs paliks resnaaks ne tikai par 11 kg, bet daudz vairaak, ja vispaar neatdotu galus.
  Pats es esmu eedis McDonaldaa tikai atrodoties aarzemees,
  Lai remdeet badu par minimaalu summu, bet vispaar normaali paeest McDonaldaa var tikai mazi beerni.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *