deo iesūtīja adresi uz rakstu par kārtējo web izstrādes kļūdu aprakstu. No citām līdzīgām kļūdu analīzēm, šī, atšķirās ar to, ka apkopo gan vecās kļūdas, gan arī jaunās. Lai gan uzsvars, tomēr ir uz jaunāko tehnoloģiju pielietošanu un ar to saistīto kļūdu analīzi.
The web is overflowing with sites that use horribly invalid, broken, and inaccessible markup. Even sites built by people who have been in the web business for many years, and who really should know better, are full of problems that shouldn’t be there. The reason? Ignorance, laziness, lack of time, bad tools, you name it. Yes, I’ve been guilty of making many mistakes myself through the years. However, I do my best to learn, and avoid making the same mistakes over and over again.
Raksta autors ir arī papildinājis pamācību par to kā veidot standartiem atbilstošas mājas lapas. Starp citu, ja kāds jūtas spēcīgs angļu valodā, tad varētu iztulkot šo pamācību arī latviešu valodā.
es gan tehniski majas lapas kopaa nelieku – bet noderiga info.
balta patiesibai vai vismaz pelēka patiesība, bet mani tas raksts bik tā kā sadusmoja, jo:
1) baigi šaurs skatījums uz lietām, kā argumentu minot "good browser", bet visi web programmeri zin kā tas ir, kad pēc klienta vēlmes ir jābūt "šitā", bet "šitā" IR rāda "ŠĪTĀ", bet firefox "šīta" vai kaut kā tamlīdzīgi. ar to es gribu teikt, ka tas nav "one way road"…
2) no visām kļūdām paskaidrotas bija laikam divas vai trīs, bet tur bija vairākas, kuras es noteikti ielaižu, bet skaidrojumu tā arī neatradu un līdz ar to arī nesapratu, kur ir porblēma…
bet visādi citādi, protams atbalstāmi un pareizi…
ļoti noderīga informācija web-developeriem, ceru ka šos ieteikumus ņemsim vērā pirms savu "ūberkūlo" weblapu izbūves 😉
Dīvaini, ka saits par Web standartiem izmanto XHTML 1.1 bez pilna XML prologa un pareiza Content-tipa.
dīvaini, ka tev kaut kas liekas dīvaini. Ja šis iet,
http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F% …
tad rāvis d****ā tos visus prologus. Domā, ka ja viens teikums vairāk vai mazāk, tad lapas readabilitī nokrītas par 95 procentiem?
es jau tur komentāros iepūtu, atkārtoties negribu. bet nu tā standartu padarīšana kļūst arvien smieklīgāka. nu ok, standartu ne tik ļoti, bet šitā "labā stila" gan. nu rullē nested tables, rullē (izņemot uz NS4), ātri, ērti un vienkārši. (un galva pēc tam nesāp). tas attiecas gan uz ie gan ff.
omfgg rolfzzz i l0lzzzzz, keke ORF ORF ORF !!!
VIss jataisa peec standarta, nedriskt but nekadas novirzes. Lai saaktu izstradaat web aplikaacijas sakuma ir jaapiepazistas ar – RFC 2396, RFC 1034, RFC 2616, RFC 1591, RFC 1035, tas ir minimaalais apjoms, kas jazin katram kartigam standartu evangelistam. Un tad protams japadoma par acessibility un usability , tb janokopee viss no kada cita ( nekada gadijuma pats nedrikst neko jaunu izdomaat ). Ja viss, shis ir ieverots, tad web saits ir izveidots pec standarta.
aabele, varbūt paklusēsi, ja nesaproti, par ko iet runa?
Tāpat, Knaģim un citiem p*iem: kāda ellē dirsā starpība, ko domājat jūs, ja neko vairāk par no.lv saitiem tik un tā netaisīsiet. Cut the flame!
Ē… sorry, ābčik, es vispār ne tur ierakstīju to pirmo komentāru. 🙂 Stulbenis. Tas bija domāts pie Browse Happy.
Un vēl kas: piemēram, paskatoties tavu raksta.lv, atklājās šis: <div id="veders">, <td id="kreisais">, <td id="centrs">. Bez tam tas ir XHTML Transitional un layoutam ir izmantoa tabula. Bez šaubām, tas viss ir OK un darbojas un arī Reksītim prieks, bet pierāda to, ka, kad runa iet par *striktu* sekošanu standartiem, tu esi ārpus savas līgas. Un mans viedoklis ir, ka saitam par standartiem jābūt 100% striktam, jo, ja viņi iespēju robežās pilnībā nesekos tam, ko paši aizstāv, kurš tad?
sorī vecīt -esmu daudz lapas uztaisījis uz css based un pēc tam tikpat vieglu roku mainījis atpakaļ uz table based.
Jebkuri standarti ir domāti lai atvieglotu dzīvi nevis sarezģītu – pretējā gadījumā nahuj viņus!
css lajoutiem problēmas saakas ar to brīdi kad parādās 3 kolonnas. un te nu css sūkā maigi izsakoties. Tagadējais css smagi atpaliek no prasībām kādas nepieciešamas ikdienas lietotājam.
Lapu lajoutu taisu ar tabulām, paarējo ar css!
kādas tieši problēmas ir ar 3 kolonnām un css? man itkā worko viss. vai varbūt probzas parādīsies vēlāk?
lūdzu izstāsti cienījamais jnk man lāmerim, kā lai uztaisa to, ka man ir 3 kolonnas, kurām ir mainīgas augstums (nevis fiksētais pikseļos) un lai viņas visas 3 mainītu savu augstumu vienādi. Respektīvi kā lai uztaisa jebkuru vienkāršu portālu ar 3 vienāda (nefiksēta) augstuma kolonnām?
un vēl maza piebilde – čere3 3H0PY variantus vari lūdzams nepiesaukt.
standarti ir skaista lieta, bet nu nevar uztaisīt sažreiz vajadzīgā lietas ietilpinoties standartos. nevar un viss.
nevajag pat divas kolonnas. vienkārši lietas kā min-width, max-width utt. nestrādā tā kā vajadzētu un vispār kā izrādās, piemēram, IE un Firefox dažādi interpretē div elementu struktūru, hierarhiju utt…
piemeeram mozilla nesaprot vairaak kaa 4 <div> un saak gljuzhiit!
Nevajag aizmirst, ka web standarti nav tikai CSS vs Table layouts. Ja šo problēmu nevar uzreiz atrisināt, tad atlieciet to uz kādu gadu vai diviem. Web standartos ir vēl miljons un viena cita svarīgāka lieta par to, lai lapas izkārtojumā nebūtu nevienas nestrukturālas tabulas. Paskatieties paši tajā kļūdu sarakstā. Cik lielu daļu procentuāli aizņem kļūdu apraksti par tabulu izkārtojumu? Tabulas ir pieminētas tikai divās vietās – pie old-school HTML, kurā tiek runāts par vairāku līmeņu tabulām un pie invalid html attributes, kur kā piemērs tiek izmantoti tabulas height, marginleft, un citi atribūti. Lai gan tas jau ir mūsu dabā – galvenais ir skaļāk kliegt un pierādīt ‘savu taisnību’.
aabele, vispār jau es tikai uzdevu jautājumu bez uzbraucieniem ;). tagad tavu probzu saprotu, man arī tāda ir bijusi, citā sakarā gan. height:100% diemžēl neworkz :S. bet kāpēc tau portāla karkasam vajag,lai jamais maina vienlaicīgi visām 3 kolonnam aigsutmu, īsti skaidrs nau. ja nu vienīgi ir vēlme likt katrai kolonnai savu background krāsu ..
Negribētos piekrist aprakstā minētajam
Lai gan komentāros, tika pieminēts Nīlsena arguments, turpat pats Nīlsens uzrāda situāciju kad Reset lietojams, kas arī ir tā funkcija – iestādīt visu formas lauku nominālās vērtības.
aabele luudzu: http://www.tanfa.co.uk/css/layouts/css-3-colu …
reizēm es esmu pārsteigts
http://dual.lv/
Kameer velku jaunaakaas Slackware pacinjas, podu lasu ar Lynx 🙂 Takaa nevaig aizmirst arii par shaadiem paarluukiem 😉 Starp citu ar Lynx ir diezgan viegli orienteeties 😉
d-str, ar ko Tavs piemeers ir labaaks par ar tabulaam taisiito? Tur taksh visur tik un taa tiek izmantots "display: table (vai table-cell, vai table-row)", rezultaataa taksh sanaak vien taa pati tabula! 🙂
aabele, http://www.positioniseverything.net/
Also: http://css-discuss.incutio.com/?page=ThreeCol …
Baigo "problēmu" esi atradis.
Tāpat: ko tu vari pļāpāt par standartiem, kam jāatvieglo izstrādātāju dzīve? Tas, protams, piederās pie lietas, jo nevajadzīgi kaut ko sarežģīt nu galīgi nevienam neko nedod, bet tāda nav to pamatbūtība! Tie ir domāti, lai "piepildītu Weba maksimālo potenciālu", nevis lai piemērotos pārlūku ražotājiem. Tas, ka patreiz ir sarežģīti taisīt layoutus "pareizi", ir nevis standartu, bet IE, resp., MS vaina. CSS2 paver gana daudz iespēju tam visam, nemaz nerunājot par CSS3! Bet nav atbalsta, tāpēc arī mēs nonākam šādā situācijā, ka visvienkāršākais veids, kā taisīt, ir ne-standartīgi. Ideāli atbalstīti starp pārlūkiem standarti to visu padarītu elementārāku kā tu pat vari iedomāties! Un pacenties saprast, ka drukas dizaina "grid" (latviski …?) pieeja izkārtojumu veidošanai neder Webam: Web visos veidos ir citādāks medijs par druku. Tabulas izkārtojumam ir stulbums gan teorētiski, gan praktiski.
Piem., tagad tu nosauc sava vientiesīgā veidojuma sidebaru "kreisais", būdams ignorants, ka un kāpēc tas nav pareizi; tu pat nezini tādu standartu ābeces patiesību, ka nosaukt elementu vārdā, kas raksturo tā izskatu vai novietojumu, ir muļķīgi. Un tajā pašā laikā stāsti citiem par to, kas ir un kas nav standarti?! Varbūt liecies mierā, ko? Tavi pārliecinātie viedokļi taču sakņojas tīrā ignorancē. Palasi kaut vai alistapart.com! Vai sitepoint.com, vai digital-web.com, vai ko vien gribi! Visapkārt ir atbildes.
Vēl par IE: ieskatieties MSDN — ja viņi tā vietā, lai censtos "pārspēt" visus citus izgudrojot proprietary "paplašinājumus" CSS un citiem standartiem, būtu ieguldījuši tādu pašu darbu rigoriskā W3C speceņu implementēšanā, IE 6 nebūtu ne par matu sliktāks kā pārlūks, varbūt pat labāks un drošāks. Bet tā vietā tas šodien ir absolūts security hole un uzpūsts ar bezjēdzīgām "fīčām".
Fatalis: tā nu gan nevajadzēja, mazais ābelēns tagad apvainosies un aizvērs savu lapinieku pavisam. To, ka viņš var būt šādā veidā ļauns pret saviem faniem, mēs atceramies jau no viņa izgājiena šī gada pavasarī, kad kat norādīja uz puisēna īpatnējo standartu izpratni. 🙂
japets, bez šaubām tev ir taisnība. CSS patiešā *atļauj* replicēt visu iespējamo elementus izņemot replaced-elementus un piešķirt to īpašības pamatelementiem, tomēr… ir viens BET. Helou, esi dzirdējis par IE? Vai varbūt tu pēdējos 5 gadus pavadīji pagrabā uz marsa aizvēris ausis un acis? XD
mis, ābelēns brauc ar muti kā vīrs, tad lai arī uzklausa citu viedokļus kā vīrs. Un, manuprāt, ja tam atkal kaut kas tāds uznāks, jo labāk mums visiem. ^____^
Fatalis, kaada gan saistiiba manis teiktajam ar IE un peedeejiem 5 gadiem? Chota neiebraucu… 🙁
Fatalis, vai tu savu mūžu esi taisījis ko vairāk par kādu blogu? Kaut kā neizklausās. Un kāpēc neder "grid" pieeja??? Paklausies jau nosaukumu "webPAGE". Un aabele nemaz nestāstīja par to, kas ir un kas nav standarti, vienīgi aizrādīja, ka šie tagadējie W3C standarti sarežģī dzīvi. Ko arī es apgalvoju. Lai kāds būtu IE, bet viņam var rakstīt kodu balstoties uz elementārām zināšanām par HTML un angļu valodu. Nevis kā W3C, kur tev ir jāzin krustām šķērsām visi standarti, lai lapa izskatītos tā, kā tu to gribi.
Un tās IE6 fīčas nav domātas parastai ikdienišķai web-lapai (W3C to ir papūlējies nepieļaut, ignorējot šīs MS idejas), bet gan vairāk uz lokālajiem tīkliem bāzētām vadības sistēmām, kur šīs fīčas bieži vien ļoti atvieglo dzīvi developerim.
Atskaitot šos blogus, ko cilvēki taisa aiz gara laika, vēlēdamies mācīties, izklaidēties un tamlīdzīgi, citas lapas tiek taisītas par pamatu ņemot termiņus un klienta naudas maku. Un tur nav laika taisīt tā kā būtu "pēc standartiem", bet maksimāli ātri jāuztaisa, lai izskatītos labi, nebūtu gļuki un klients būtu apmierināts.
Knagis, tu vienkārši esi slinks mudaks, kas ne sūda necērt. Paklausies pats nosaukumu WEBpage. Tu vienkārši esi iemācījies *vienu* veidu, kā kaut ko panākt, un tagad mūžīgi taisies darīt tieši tā pat, vai ne? Un tagad sajuties "apdraudēts", jo ir cilvēki, kas zin kā to pašu var izdarīt citā, grūtāk apgūstamā veidā, kam *ir* savas priekšrocības? Tad zini: vari mierīgi marinēt savas primitīvās zināšanas tālāk, jo esmu pilnīgi drošs, ka par *normu* Web standarti nekļūs vēl gadiem ilgi. Bet tāpēc nevajag atvemt sabiedrībā savus ignorantos viedokļa surogātus un ķengāties un fleimot par citu viedokli, ja tu patiešām nezini, par ko iet runa.
Un tavai zināšanai: es esmu taisījis ko vairāk par blogiem. Es varu uztaisīt sarežģītu un strikti uz standartiem balstītu layoutu ne lēnāk kā tu savu un bez "gļukiem". So, tā ir vienīgi tava problēma, ka tu to neproti, nevis standartu vaina.
īstie taisa savas lapas ar ASM un C++, pec 99 standarta !!!!111
Fatalis, imho Tu esi stuurgalviigs. Knagim ir taisniiba par komerciaaliem produktiem. Savaa blogaa Tu vari css-oties un workaroundoties cik uziet, bet, kad prasiibas ir uztaisiit asap un lai stabili straadaa uz domineejoshaa browsera (btw, tas joprojaam ir IE!), un lai pieklaajiigi raadiitos arii uz dazhiem mazaak populaaraakiem browseriem, developeris vairs nevar atljauties teereet laiku, lai taisiitu cherez-zh workaroundus, kas peec buutiibas nav labaakais risinaajums.
Un nevajag citus saukt par mudakiem un tamliidziigi, ja Tu domaa citaadaak, kaa vinji!
Fatalis, tev noteikti ir japaprovē uztaisit majaslapa ar ASM, tas tiešam ir to vērts, iztērētais laiks atmaksājas, jo ir panākts superātrs izpildes laiks.
japets, viedoklis ir viena lieta, stulbs fleims — cita.
Boris – tas ir labākais ko esmu dzirdējis. Mājaslapa asamblerī 😀
Varbūt ne gluži mājaslapa, bet CGI skriptus assemblerī var rakstīt 🙂 MenuetOS sampļos tādi pieejami
shtab.lv forumā patreiz notiek triktīgs bardaks:
http://www.anonymisierungsdienst.de/proxy/htt …
lielā vairumā tiek postēti raksti par sexu utt….
Nu tur tev, Fatalis, ir taisnība, bet diemžēl tev tāds neliels aplauziens, jo "stulbs fleims" ir tas ko tu raksti. Pastāsti, kādiem nopietniem pasūtītājiem tu esi kaut ko taisījis, ja reiz tāds meistars esi.
Knagis, es nevaru saprast, kāds tavā ierakstā pirmajam teikumam ir sakars ar otro?
Nekāds. Neieliku enteru. Piedod, ja vari.
imho, Fatalis pretendē uz Andron McBeton Junior vietu 😀
BlackHalt: uhu, es arii papuulos , lai ar lynx manas lapas vareetu paarskataami lietot :]
Knagis: es saprotu, ka Tavas zinaashanas, kuras izmanto taisot web-lapas pasuutiitaajiem, kas MAKSAA naudu, lai risinaajums DARBOTOS, ir tik viegli apguustamas un pielietojamas ikdienaa, ka arii bezpeljnjas projektaa Tu pielieto shiis pashas zinaashanas&tehniku.
kaa taadaa gadijumaa var gadiities, ka Tevis kodeetaa projektaa atrodams shaads kods
, kas nestraaadaas uz ~10% no lietotaaju datoriem.
btw, gribat svaigaako statistiku?
10% lietotaaju javascripts ir izleegts.
IE lietotaaju skaits strauji kriitas. veel straujaak celjas mozilla lietotaaju skaits. nu jau gndrz 15% no lietotaajiem.
populaaraakaa displeja izshkjirtspeeja joprojaam ir 1024x (50% lietotaaju), tachu 800x joprojaam lieto 35%
shobriid kriitas visu windows lietotaaju skaits, iznjemot winxp, kura raadiitaaji strauji celjas. nedaudz celjas arii linux browseetaaju skaits (shobriid 3%).
taa luuk. lasiet un guustiet baudu! un 10% ir noziimiiga klientu dalja.
Kirils, gribi zināt, kāpēc tas koda gabals ir tā? Tāpēc, ka man sagribējās izmantot <button type="submit"/>, kuram var ielikt bildīti iekšā, atšķirībā no <input type="submit" />; pēc tam nāca nepieciešamība blakus pielikt linkus un tur izmantoju javascriptu. Bet tie spani tur iekšā ir tāpēc, ka pretējā gadījumā visi browseri to bildīti un tekstu neattēloja vienādi vertikāli pa vidu… Vienīgi tie paddingi izmukuši no css faila kaut kā nesmuki 🙁 Un derētu nodalīt haxorus no normāla lietotāja un otro grupā javascript nebūs atslēgts 99%. Javascript tika izveidots kā normāla web sastāvdaļa, ja ir tādas iespējas, tad kāpēc tās neizmantot? Galu galā operā jau tagad ir fīča atslēgt CSS :))
Precīzāk būtu teikt, ka pieejamā ekrāna platība ne vienmēr ir visi 1024×768, jo ir kas netur pārlūku pilnā izmērā. Vot. Plus tie, kas 800×600… bez tam, no kurienes tādi dati, ka 35%? Tas neliekas ticami.
Also, who the crummy hell is Andron McBeton?!
domaa, ka 10% neta browseetaaju ir haxoori?
un pa ja visi 10% (da kaut 5%) buutu prodvinutije, vai domaa, ka vinji nav dazhaadu firmu klienti / neko nepeerk / ir pilniigi bez naudas un neietilpst ekonomiskajaa grupaa uz kuru tendeet e-biznesu? nu nee.
lielaakaa dalja cilveeku, kas seezh bez js ir valsts/droshiibas organizaaciju darbinieki, kuriem ir admins, kas zin, par ko vinjam maxaa un taapeec atsleedz js masveidaa.
tie stati nav vnk no pirxta izziisti.
[opera&css]:un taa ir ljoti pareiza fiicha. ja lapa veidota izmantojot xhtml, atsleedzot css, mees ieguustam info-only. un formatings iet drst. tam tas arii domaats.
ja juuzeris atsleedz js, vinjs veelas, lai vinja kompis nedariitu to, ko web-developers sadomaajies (ar css kodu – browseris nosaka, ko dariis lietotaaja dators; ar js kodu – kontrole paariet webdevelopera rokaas) mees tach uzticamies savam browserim {ja vien tas nav IE}, bet nevar zinaat vai var uzticeeties developerim.
tfu, aizmirsti ieprieksheejo paragraafu. iisumaa gribeeju pateikt – ar css atsleegshanu mees nezaudeejam f-onalitaati, – ar js zaudeejam.
ir browseri, kas neatbalsta ne css, ne js. deelj taa, ka developers lapaa iekljaavis js/flash/bildes_bez_alt, mees nespeejam pilnveertiigi izmantot lapu.
fatalis: mcbetons rullee m/ *_* m/
jaa, neliekas ticami, bet taa nu tas ir. un tas nav saistiits ar tehnologjiju attiistiibu. vnk cilveeki ar sliktu redzi biezhi izveelas zemaaku rezol.
piem., vienai manai draudzenei rez. arii staav uz 800x. kompis nopirks pirms paaris meeneshiem. 17"" monitors kaut kaads uuber ar n-tajiem kabeljiem (tur ne tikai jauda un videokarte, bet arii uz usb portu iet kabelis un kur tik veel ne). max rez laikam paari 2000x cik nu tur tas ir.
kompis kaut kaadi 2000mhz ar win9x, ja pareizi atceros.
pats, kameer pie taa kompa straadaaju uzliku 1024, jo esmu pieradis, bet vinja bljauj, ka tas tach ir drausmiigi neeerti un paliek pie sava 800.
laikam jaagaida 25" monju plashaax piepluudums, lai vareetu 1600x saakt domineet ;D
aa, dati no w3 oficiaalaas statistikas.
man pasham current lapa ir taisiita taa, lai uz 800x neredzeetu bannerus, kas saanaa, bet paareejais paliktu redzams 🙂
un nenotiek nekaads browser/res sniffings. vieniigaa nozheelojamaa lieta manaa lapaa ir fixed-font-size. bet screw it. lietojiet normaalu paarluuku un vareesiet resizot.
es un visi mani pazinjas lieto 22" colu monitorus ar izskirtspeju vismaz 1600×1200, taka es pazistu loti daudz cilveku, tad varu teikt ka 10% procenti lieto shadu izskirtspeju 0kzz, ja ?!
Lohisma detektors rāda:
[||||—]
BORISS, apsveicu, tas noteikti ir kaut kāds rekords!
Īīk, kaut kā apgrieza manu detektoru… Pareizi:
[| | | | | | | | | | | | | |—–]
skatos uz fataali un man radas uzraksts pa visu ekraanu
WARRNING Anal bandit detected !!!!
nevar saprast kapēc tā, varbūt kādam vēl šāds te uzraksts rādās
Man IE parādīja information barā to pašu 🙂
ņju, kuram ir lielāks krāniņš galu galā?
Nu pēc apmeklējumu statitstikas datiem vadoties pārsvars visiem minitori ir 1024*768
Komenti nestraadaa ?