Mozilla Firefox 0.9

Jā, beidzot ir iznākusi Mozilla Firefox 0.9 versija. Bet! Kā jau iepriekš tika rakstīts, tad šī versija ir tēmēta kā daudzfunkcionāla un iespējām bagāta, bet tajā pašā laikā tikai iespēju izmēģinājuma versija – kaut kas līdzīgs betai. Es domāju, ka šis citāts visu izteiks.

Firefox 0.9 is a Technology Preview. While this software works well enough to be relied upon as your primary browser in most cases, we make no guarantees of its performance or stability. It is a pre-release product and should not be relied upon for mission-critical tasks.

Firefox - The Browser, Reloaded

Ņemot vērā iepriekš minēto ir jārēķinās ar to, ka ne visas iespējas, kas ir iekļautas šajā versijā, strādās tieši tā kā to gribētos. Tāpēc es neesmu pārliecināts, ka kādam, kas vēl līdz šim nav pamēģinājis Firefox būtu jāsāk tieši ar šo versiju. Lai gan Firefox 0.9 RC versija strādāja bez problēmām…

Tad nu īsumā par visu pēc kārtas.

Jaunajā Mozilla Firefox versijā ir izmainīta profilu direktorija. Pie tam vēl tas tika darīts divas reizes. Tagad zem Windows profilu direktorija vairs nebūs phoenix, bet gan Mozilla/Firefox. Dēļ šīm izmaiņām var rasties nelielas komplikācijas, lai gan liekot jauno versiju Firefox eksportēs visus datus no vecās direktorijas uz jaunu. Tas gan neattiecas uz tēmām un paplašinājumiem.

Otra būtiskākā izmaiņa ir jaunā paplašinājumu (extensions) un tēmu (themes) sistēma. Šī bija ļoti liela problēma, jo līdz ar Phoenix / Firebird / Firefox versiju maiņām bieži vien nestrādāja nedz paplašinājumi, nedz arī tēmas. Tāpēc, lai beigtu šo haosu, beidzot tika standartizēta šī sistēma, lai nākotnē nebūtu problēmu ar dažādām paplašinājumu un tēmu versijām kā arī varētu vieglāk tikt galā ar iespējamām drošības problēmām, kas varbūt kādreiz varētu rasties. Piemēram, kaut vai iepriekš aprakstītā problēma, kas radās apmeklējot kreisās lapas, kur leca laukā paplašinājumu instalēšanas dialogs. Šobrīd šī problēma vairs nav aktuāla, jo tā veiksmīgi tika atrisināta.

Paplašinājumu un tēmu sistēmas izmaiņu rezultātā vecās versijas var kļūt nelietojamas. Lai gan aktīvākie izstrādātāji jau ir paspējuši veikt izmaiņas, lai viņu veidojumi būtu savietojami ar jauno Firefox 0.9 versiju.

Daudzus vecos paplašinājumus varēs uzinstalēt arī uz jaunā Firefox 0.9, bet tos neattēlos Paplašinājumu menedžeris (Extension Manager). Lai tiktu galā ar šo problēmu tika izstrādāts veco versiju savietojamības paplašinājums – Show Old Extensions, kas piedāvās pamatfunkcionalitāti vecajām versijām un to attēlošanu Paplašinājumu menedžerī.

Firefox Paplašinājumi

Vēl viena būtiska izmaiņa, kas ir notikusi burtiski pēdējās nedēļās, jau tika nesen aprakstīta – jauna noklusētā tēma. Bet tiem, kas bija pieraduši pie vecās, nāksies aiziet uz izstrādātāja lapu un nomainīt noklusēto pret ierasto tēmu – Qute 308KiB.

Firefox Tēmas

Tīri subjektīvi varu teikt, ka jaunā versija strādā vēl nedaudz ātrāk nekā Firefox 0.8+ ar visu 3% paātrinājumu. Varbūt tā tikai izskatījās, nezinu.

Par pārējām izmaiņām, sākot no Firefox 0.8, var palasīt šajā teksta failiņā, kurā es izkonspektēju to, kas man šķita būtisks. Visticamāk, ka atradīsiet daudzas jaunas iespējas, kas netiek skaļi afišētas. Varbūt kādam var noderēt arī pāris norādes par tēmu.

Vairāk oficiālas informācijas varēs atrast iekš update.mozilla.org, kura šobrīd ir tikai tapšanas stadijā.

Vēl pēdējais jauninājums ir tas, ka Windows instalējamā versija tagad nāk sapakota ar 7-zip arhivatoru, kā rezultātā gala .exe fails ir daudz mazāks.

Lejupielādēt Firefox 0.9 fināla versiju:
Firefox 0.9 6 156KiB ZIPotā versija bez instalācijas
Firefox 0.9 4 860KiB instalējamā versija
Firefox 0.9 MAC OS X 8 820KiB
Jau gribēju publicēt rakstu un pēdējo reizi pārbaudīju Mozilla ftp serveri un ieraudzīju tajā arī Linux versijas.
Firefox 0.9 Linux 7 968KiB bez instalācijas

85 thoughts on “Mozilla Firefox 0.9

 1. Jazz

  o.8 mājās iet tīri tā neko! Labi, ka ir pop-up bloķētājs! tas download menedžeris tās smieklīgs, bet neko sliktu jau nedada. Vienīgi pēc restarta neatcerējās, kur fails jāvelk. Vienīgi, inbox.lv čatā privāti čatojot, nez kapēc minimizē logu uz kreiso ekrāna daļu, bieži. Nez, vai ugunslapsas gļuks, vai kas cits…
  Kādam kautkas līdzīgs nav gadījies?

  Atbildēt
 2. koko

  Ir ok jaunais… Tā kā man darbā joprojām uguns putns bija, tad nolēmu izmēģināt… Paaris dienas jau lietoju un man patīk… Mājās joprojām 0.8 lietoju 🙂

  Atbildēt
 3. Kaklz

  ar linux versiju kaut kā podā fonti negrib īsti labi rādīties, tb. ir nevis verdana fonts, bet sans serif kaut kāds 🙁 ar firefox 0.8 nebija problēmu. Laikam shoreiz pagaidīšu un palikšu tomēr uz 0.8. Pieraduma spēks.

  Atbildēt
 4. eldberg

  pargaju ari uz shito brinumu…
  patika ka (maybe manas nezinashanas delj) salidzinajuma ar Opera ta atceras ieraxtitos epastus, loginus utt (a nodzest nevar savukart :P) nav vajadzigs Reget, un ar IE nemaz nesalidzinat 😀
  Opera gan ir aatraka 😉

  Atbildēt
 5. coolynx

  mr: Labāk pārsauc veco programmas direktoriju par firefox_old un instalē/kopē jauno jau iekš firefox. Pirms tam gan saglabā iepriekšējās profila saturu, vai nu ar rokām, vai arī ar backup rīku (skat. arīvu).

  Atbildēt
 6. eermaniitis

  coolynx vai man tikai taa neiet, jeb kautkur suns ir parakaajies? Nekaadiigi neizdodas to Quote teemu uzlikt spiežot vienkaarshi uz linka – saka, ka jar failu nevar atveert un uiss – kur jox?

  Atbildēt
 7. eermaniitis

  Madar da neiru es ar pixtu taisiic – zinu ka kjeksiishi visaadi valda un viss ir atkjekseetc – bet neiet ne sitams ;-( buus jaakauj nost tas firefoxis ;-(

  Atbildēt
 8. grr

  jautajiens nr1. kadelj firefox nezheligi velkas zem bsd logiem?
  nr2. browsojot internetaa firefox logs vienmer valjaa, tad uz cietnja velos aplukot kadu html failu, rakstu konsolee:mozilla-firefox nosaukums.html
  Bet veras valjaa pilnigi jauna firefox sesija, un bez jauna profila izveidoshanas nevar tikt lietot. [ir gadijies zem windas arii shadies.]

  Atbildēt
 9. peecha

  not be relied upon for mission-critical tasks. ibanka arī ir mission critical – ar ko labāk lietot ibanku – ar firefoxu vai IE kuru bankas admini uzskata par uberdrošu un atbilstoši security?

  Atbildēt
 10. sndjs

  Jautājums tiem, kas ir darbojušies ar Tabbrowser Extension: kā panākt, lai, atverot paarlūku, netiktu uzreiz atvērts arī Tab Bar?

  Atbildēt
 11. NetMan

  Viss itkā strādā labi. Tikai nesaprotu, kāpēc mans Firefox 0.8 kā arī 0.9 nerāda attēlus ar paplašinājumu .gif ? Visiem tā ir?

  Atbildēt
 12. Pow

  Kaklz, nu mar ar linux versiju tvnets kautkaads sviestains izskataas (itkaa nebuutu stylesheet ieguvis), ar konqueror viss kedaas. Hvz.

  Atbildēt
 13. bush

  ko vēl gribēju piemetināt, ka tas uzraksts tur tajā lapā, ko coolynx min saakumā, tur ir jau visu laiku :P. šitamā versija saucās feature complete, kas nozīmē, ka līdz 1.0 šamie nodarbosies tikai ar kļūdu izlabošanu, ka profile manager, maita uzkarās, kad mēģina izdzēst profilu caur to, un, ka liekot tēmas, viš nepiedāvā instalēt, bet saglabāt uz hdd. vienīgais veids, kā var izdarīties, ir, ievilkt novilkto tēmu theme manager logā.

  Atbildēt
 14. bush

  + vēl aizmirsts pieminēt, ka no šodienas ir tapis atvērts http://update.mozilla.org/ , kurā vienuviet glabāsies visi paplašinājumi un tēmas un ar kura palīdzību varēs šamos atjaunināt t.sk. firefox pašu. pašlaik gan laikam ir nogāzts :), bet nu tā ir tā ideja.

  Atbildēt
 15. bush

  sorry, tiešām 🙂 plus vēl, tiko konstatēju, ka lietojot jaunu profilu&instalāciju un ievadot kādā lapā lietotāja vārdu/paroli, firefox agrāk izmeta logu, kur piedāvāja saglabāt/nē paroli, bet tagad tā vietā ir tukšs dialoglogs bez jebkāda uzraksta un paskaidrojuma ar yes, tukšu un no pogām. traģiski.

  Atbildēt
 16. kurmizzio

  Shodien nejaushi pabrovzeeju ar ie, ko nebiju kaadu gadu dariijis, gandriiz noshaavos no tiem popupiem. Firefox – paaaaai… :))

  Atbildēt
 17. R21vo

  uzliku jauno versiju – iepatikaas 🙂 saliidzinaajumaa ar 0.8 iet laikam aatraak, bet shur tur pa gljukam ira. visumaa labaakais ir palicis veel labaaks.
  ps: kaa ir ar java atbalstu firefoxim, itkaa kautkaads naak iebuuveets laikam, bet vai ir iespeejams (vajadziigs) likt javu no sun?

  Atbildēt
 18. valdiic

  grr: tavu BSD logu problēmu var atrisināt ar vienkāršu shell skriptiņu. No sākuma pats uzcepu, bet pēc tam atradās arī citi. Ja tev to skriptu vajag, dod ziņu vai nu tepat komentos, vai arī sūti meilu.

  Atbildēt
 19. valdiic

  grr: Man uz FreeBSD (ar Gnome) FireFox nevelkas, strādā zibenīgi 🙂 Tā kā šajā jautājumā diemžēl nespēšu palīdzēt. Varu izlīdzēt ar augstākminēto shell skriptu, kas prot atvērt jaunu logu, kad un kā vajag.

  Atbildēt
 20. Ivars

  hilfe!
  bij man mozilla 0.8 ar googlebaru.
  tagad uzliku 0.9 kind of atkal uzinstalēju googlebaru (pie expensions vismaz rādas) bet uz ekrāna neko neredzu. varbūt kādam ir ideja ko darīt?

  Atbildēt
 21. Madars

  Ehh. IE pēc maniem testiem ir stabilāks un ātrāks, laikam būs jāpaliek ar produktu, kuram "diemžēl" nav skinu atbalsta.

  Atbildēt
 22. kritins

  http://update.mozilla.org/ vispaar neveras valjaa.
  Firefox viemeer licies taads papliks -zinu ka domaats vieglumam, bet nu man vinjsh nemaz zhiperiigs nav. gan Avants, gan Opera aatraaka. Uz linux Firefox pavisam jeels – normaali buutu, ja ar perles rulliiti spiezhot uz linka atveertos jaunaa tabaa un peeec tam uz taba spiezhot ar rulliti, tas arii aizveertos. bet tas taisa refresh.
  Nedomaajiet, ka nezinu, par extensions, bet uzskatu, ka vismaz pagaidaam Firefox nav cieniigs buut par "default browser".

  Atbildēt
 23. Krotow

  0.9 izskatās diezgan Ok. Palicis patīkami ātrāks. Vienīgais, ko man neizdevās uz jamā palaist, bija Venkman (JS debugeris). Cik sapratu pēc instalācijas, FF 1.0 tas būs jau komplektā un tā, ka uz sitiena man to nevajag, pagaidām tā neiešanu var pieciest.

  Atbildēt
 24. redbox

  Jau aptuveni pusgadu IE nelietoju vispār 😉 Nekādu neērtumu nejūtu, FireFox man strādā ātrāk un papliks neizskatās, viņam ir vairāk iespēju nekā ēzelītim.
  kritins: neviens jau nespiež tevi lietot to, ko tu negribi, bet pa to laiku FF lietotāju skaits palielinās, samazinoties IE lietotāju daudzumam.

  Atbildēt
 25. Ivars

  priekam gala nav, pastrādāju ar slaveno metodi "IT solution: restart", kas gan šoreiz izpaudās, kā reinstall un install, un viss kedā un dabuuju google toolbaru iekš 0.9 firefox. atkal IE var dusēt saldi.

  Atbildēt
 26. arteck

  Mozilla -> Firefox. Labais. Zinu, ka bērna prieki, bet ļoti patīkami bija, kad pie instalācijas pajautāja no kurienes gribu setting’us utt. importēt. Un patiešām visu skaisti pārlika kā bija Mozilla’ā. Un tā keyword padarīšana ļoti, ļoti ērta. Salute!
  Vienīgi man tāds jautājums. Par cik tagad caur adress bar’u var meklēt Google’ē, tad kā novākt to Google bar’u? Galīgi nekur neredzu kaut kādu ķeksīti attiecība uz šo. Varbūt kāds no jums zin, kā to izdarīt?
  Un vēl. Atceros, ka šeit bija raksts par to kā dabūt nost tā download manager’a pop-up lodziņu, kas pēc katras veiksmīgas lejuplādes izpeld un pēc tam iepeld atpakaļ systray rajonā. It kā caur search’u skatījos, bet nevarēju atrast to rakstu. coolynx vai kāds cits, lūdzu, iedodiet lauznītim link’u uz rakstu. Jau iepriekš paldies.

  Atbildēt
 27. ab

  mistiski Mozillas produktiem zem MAC OS nestraidaiti middle-click priekš linku atvēršanas iekš jauniem TABiem. Nu nekādīgi nevar piešpricēt. Safari gan ar to nav problēmu, bet pats Safari kā tāds pagaidām ir problēma, so gribētos jau lietot Firefox…

  Atbildēt
 28. PolarLacis

  interesanti ir ar tēmām kurām ir *.jar paplašinājums, pieejamas ir aber extension ar kuru tās instalēt nava
  vadrbūt ir kāds cits veids kā to izdarīt????

  Atbildēt
 29. R21vo

  var just ka 0.9 ir beta versija, jo shaadi taadi gljuki (vizuaali) paraadaas, piem. adresbaaris automaatiski nerefreshojas, ar teemaam nau kaut kas kaartiibaa – nomainot teemas visas atveertaas lapas kjuust par tuskhaam bez adreseem un skrollbaaris ar dazhaam teemaam gljuko..

  Atbildēt
 30. R21vo

  2 PolarLacis: atver Tools->Themes un uzvelc vienkaarshi to jar failinju virsuu tam dialogam – shamais prasiis vai instaleet.

  Atbildēt
 31. arteck

  coolynx, lielais paldies.
  Un tiešām galviņa nedavilka līdz tam, ka par to nav speciāls topiks, bet gan iekļauts kādā lielākā tēmā 🙂 Nu ko, labs iemesls, lai mēģinātu kļūt apķērīgāks 🙂

  Atbildēt
 32. taku

  FireFox – lietoju kā pamata pārlūku, prieks par 0.9.
  Interesanti pavērot, ka daži Verdana un Georgia uzskata gandriiz par generic, bet tie tomēr ir un paliek kā IE addon. Hmm, varbūt www.pods.lv, deklarējot IE ignore, varētu XXX, Verdana, Arial, serif?

  Atbildēt
 33. janka

  Kāds neatcerās kas jādara, ja Tools>Extensions scrollējot backgrounds dublējās un pārklājās? Kaut kur mozillazine forumos tas bija aprakstīts, bet tagad meklēšana atslēgta ;(

  Atbildēt
 34. juris

  Atzipoju un tad sakas gluki – ierakstot urli nekas nestraadaa, buukmarki paraadiijaas tikai peec atkaartotas importeeshanas (neskatoties ka pirmo reizi jauno versiju palaizot taa piedaavaajaas visu importeet no vecaas).
  Search box ari nestrada, utt
  Var jau buut uz svaiga kompja uzliekas normaali bet man kaut kaa blakus esoshai versijai neizdevaas – laikam viiri veel nav iisti labi piestraadaajushi

  Atbildēt
 35. hmm

  Nu uzliku, it kaa nekas, tikai nesaprotu, kapeec importeejot no vecaas versijas datus, vinsh adress baaraa apgrieza man visas adreses otraadaak (taas, kuras lietoju biezhaak tagad ir apakshaa nevis augshaa).
  Un jaa, varbuut kaads zin kaadu exten. vajag, lai shajaa lapaa http://www.autonet.lv/viss.php?id=23328 raadiitu ciparus pie liizinga kalkulatora (tur kur apreekjinaatie).

  Atbildēt
 36. raymo

  Uzliku jauno FF, viss jau kopš installācijas darbojas lieliski. Versija 0.9 pārņēma visus uzstādījumus un datus no versijas 0.8, man pat nav nekādas vēlēšanās likt atpakaļ FF 0.8 (ar domu, ka ši neesot galīga versija numuram 0.9)
  Patīk tas, kā tiek pārvaldītas tēmas un paplašinājumi un cik vienkārša, ērta ir to installācija un pārvaldība.
  Kopš FireFox ienākšanas Mozilla pārlūku saimei praktiski nav tādu trūkumu, lai lietotu kādu citu browseri. Ir daži gadījumi, kad jāatver IE, piemēram, šodien vajadzēja oto.lv kartes ielas meklētāju izmantot. Bet visdrīzāk, ka arī to var atrisināt ar to pašu FF.

  Atbildēt
 37. Rukicc

  Tēmas toč instalēt vieglāk ir viņas ar peli ievelkot iekšā. Nav kāds saskāries kā izdzēst neveiksmīgi instalētās no Weba, tajā logā rādās kā nekādas un Uninstal nešeptē.
  Uz vienas Win98 kastes kaut kā logo pazuda, rādās tas defaultais besīgais Windows karogs….

  Atbildēt
 38. Oasis

  Komentārs ne pa tēmu… www.mail.yahoo.com piedāvā 100mb lielus epastus par velti, grūti spriest, cik ilgi tāds prieks ilgs…

  Atbildēt
 39. simanis

  Rukicc: Lai vareetu uzlikt normaalu Logo, vispirms mozillas instalaacijas direktorijaa jaaizveido dazhi apaksh folderi. Man uz Win98SE tas izskataas C:Program FilesMozilla Firefoxchromeiconsdefault
  Peec tam tajaa direktorijaa "default" liec jebkutu ikonu ar nosaukumu "main-window" un taa arii raadiisies gan loga augsheejaa kreisajaa stuurii, gan uz task bar.

  Atbildēt
 40. keiby

  uzliku RSS Reader 0.7. Uz ieprieksheejaas FF0.8 viss straadaaja norm, bet uz FF0.9 versijas nesaglabaajaas linki, kurus jau esmu apmekleejis, tb, nemainaas kraasas tiem apmekleetajiem linkiem.

  Atbildēt
 41. Pow

  Diemzjeel shii versija nedaudz iesakko. Vinjai ir kautkaads update checkeris kas var visu sachakareet. Izpauzjas tas taa, ka naakamreiz laizjot vinsh uzreiz nokaraas. Risinaajums ir izdzeest no prefs.js rindinju user_pref("update.lastUpdateDate", 1375609856);
  :((

  Atbildēt
 42. coolynx

  Jautrākais ir tas, ka jau otro dienu turās konstanta statistika

  IE 6.0 2886 43.75% 43.75%
  NS 6 NS 6 2592 39.30% 39.30%
  OP 7.23 OP 7.23 185 2.80% 2.80%
  OP 7.51 OP 7.51 178 2.70% 2.70%
  OP 7.50 OP 7.50 162 2.46%

  Atbildēt
 43. mef

  Nu iipashi advanceets lietotaajs jau nu neesmu, bet www.radioswh.lv maajas lapa man korekti nestraadaa. Resp. aizstaigaajam uz sadalju TOPI, un iebrist attieciigajaa topaa neevaram. Varbuut ir kaada gudriiba ar kuru vareetu padaliities ?? Lai manas domas mainiitos par Firefoxu, varbuut IE, varbuutu SWH lapu, a varbuut gudraaks buushu??

  Atbildēt
 44. taku

  Nuja, bet kad paskatās statistiku, tad var noprast, ka IE, Safari un agrākas Mozilla versijas to skriptu neatpazīst. Statistika sastāv no viena vienīga FF. Problēma nebūs validā XHTML, bet gan pārlūkā.

  Atbildēt
 45. coolynx

  Nu bet loģiski. Skriptus ar šādu pierakstu <script /> atpazīst tikai pārlūki, kas atbalsta XHTML, attiecīgi veciem tas būs nesaprotams.

  Atbildēt
 46. zābaks

  ievērtēju.
  browserim nav vainas, tikai nasaprotu, kamdēļ nešancē http://www.oto.lv/karte.php un vēl šāda tāda web lapa 🙁
  riebīgākais, ka našancē un vissss….. no err, no messages…
  ja nezinātu, ko gaidu no lapas, tad neiebrauktu, ka kas kārtībā naf 😐

  Atbildēt
 47. coolynx

  zābaks: Tā ir sen zināma problēma. oto.lv ir taisīts tikai priekš IE un to izstrādātājiem ir uzspļaut uz citu pārlūku lietotājiem. Cilvēki jau ir sūtījuši meilus, bet viņus ignorē. Es domāju, ka, jo vairāk sūtīs, jo ātrāk apniks un varbūt kaut ko darīs lietas labā.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *