Kas ir BitTorrent?

Par Peer-2-Peer jeb p2p tīkliem esam dzirdējuši diezgan daudz. Viens no populārākajiem un man tuvākajiem ir eMule/eDonkey tīkls. Pirms kāda laika parādījās viens jauns tīkls, kas salīdzinoši ātri kļuva populārs – BitTorrent.

Kad internetā parādījās informācija par BitTorrent, ziņkāres pēc, es paņēmu un uzinstalēju to, lai apskatītos, kas tas par zvēru. Jutos vīlies, jo programmiņa bija ļoti necila – tikai kaut kāda viena vai divas pogas un viss. Īpaši neiedziļinoties tūlīt pat nonesu, jo padomāju, ka tā vēl ir tikai autiņos. Tagad tikai sapratu, ka tas bija autora mērķis uztaisīt primitīvu, bet funkcionālu klientu, kas darbojas.

Gari neizplūdīšu, bet vienkārši ieteiktu izlasīt šo

BitTorrent autora galvenais mērķis bija izveidot legālu p2p failu apmaiņas tīklu, kas labotu daudzu jau esošo tīklu nepilnības un kļūdas. Visas nianses es netaisos uzskaitīt un aprakstīt, priekš tam tika dota norāde uz rakstu, bet apskatīšu pāris lietas, kas man šķita būtiskas, lai saprastu šī tīkla būtību.

Atšķirībā no citiem tīkliem BitTorrent gadījumā uzsvars ir uz to, ka kāds tīkla dalībnieks vēlas izplatīt kādu failu. Viņš uzģenerē tā saucamo torrent failu kurā glabājas visa informācija par faila izplatītāju, parametriem utt. Šis lietotājs palaiž tā saucamo tracker-serveri un ievieto norādi uz torrent failu kādā forumā vai citā publiskā vietā. Visi lietotāji, kas paņem šo torrent failu, iegūst informāciju par izplatāmo failu un to kur to var lejupielādēt. Tīkla lietotāju BitTorrent klienti griežas pie tracker-servera, kas tika palaists uz izplatītāja kastes, un tālāk tiek nosūtīti pie citiem lietotājiem, kas jau ir dabūjuši šo failu. Tracker-serveris, šajā gadījumā, uzņemas pienākumu koordinēt lietotājus BitTorrent tīklā.

Tā ir lielākā atšķirība no citiem p2p tīkliem un manā skatījumā arī lielākais mīnuss. Principā tā ir kārtējā nūja ar diviem galiem, vai monēta ar divām pusēm.

Autors speciāli ir izveidojis šādu sistēmu, jo tā ļauj faila izplatītājam savākt detalizētu informāciju par faila izplatību un popularitāti. Šādu statistiku nepiedāvā neviens cits tīkls. Red Hat un Mandrake jau izplata savus distributīvus izmantojot BitTorrent tīklu un apgalvo, ka slodze uz galveno ftp serveri ir samazinājusies par 99%.

Galvenā ideja BitTorrent ir ātri izplatīt jaunus failus un atstāt kontroli faila izplatītāja rokās.

Te nu ir tas mīnuss, kas man nepiesaistīja šajā tīklā. Ja faila izplatītājs, pēkšņi kaut kādu apsvērumu dēļ, izdomā pārtraukt tā izplatīšanu vai kā savādāk padara savu tracker-serveri nepieejamu, tad šo konkrēto torrent failu var izmest, jo vairāk neviens tīkla lietotājs pie tā nevarēs piekļūt, tāpēc, ka nebūs pieejama informācija par tā atrašanās vietu. Domāju, ka visi, kas iesāka to lejupielādēt varēs to arī pabeigt, bet jaunie paliks ar garu degunu.

Lieta tāda, ka torrent fails satur unikālu identifikatoru, kas atkārtoti uzģenerēts no tā paša faila kāda cita lietotāja datorā jau būs savādāks. Tas nav tas pats, kas faila hash kā tas ir eMule gadījumā. Rezultātā, ja nepaspēji lejupielādēt šo failu un izplatītājs jau ir nokūpējis, tad nāksies meklēt jaunu torrent failu jau no cita lietotāja un lūgt Dievu, lai tas nepazūd.

Tā kā es domāju, ka BitTorrent droši līdzpastāvēs ar to pašu eMule, jo eMule gadījumā varēs atrast arī vecus failus, bet BitTorrent faili dzīvos tikai tik ilgi, kamēr to izplatītāji vēlēsies tos izplatīt.

Visi mani secinājumi tika izdarīti balstoties uz augstāk minēto rakstu. Ja nu gadījumā esmu kaut ko pārpratis vai nesapratis, tad nu lūgums būtu mani palabot.

64 thoughts on “Kas ir BitTorrent?

 1. NewAge

  es sho tiiklu lietoju jau vairaak kaa gadu, kaa klientu izmantoju Azureus, un jaasaka, ka ljoti reti gadaas taa, ka kaadu failu nevar novilkt liidz galam, un nobeigumaa iedoshu vienu labu linku 🙂

  Atbildēt
 2. NewAge

  re un pirms kaada laika Latvijā bija pat centieni popularizeet sho tiiklu: http://cietnis.lv/?id=12356077&highlite=bittorrent

  Atbildēt
 3. Anonīmais

  Cietnis.lv par šo programmu rakstīja pirms gada: Bittorrent, kas tas tāds?, bet tobrīd nepievērsu tam uzmanību. Šobrīd lietojot mazliet modificētas oriģinalā “Bittorent” versiju, man ši tīkls itin labi nāk pie sirds.
  Iesaku visiem neņemt oriģinālo “Bittorent”, jo tas ir neparocīgs un salīdzinot ar viņa līziniekiem “TorrentStorm” u.c grūti uzstādāms.

  Atbildēt
 4. petruha

  hmmm.. es jau labu laiku lietoju gnutellu.. tiiri labs tiikls, tikai reizeem stipri leens. toties gandriiz visu var atrast 🙂 un principaa tiikls ir distributeets un konkreeta servera tur nau.. taapeec nau iespeejams k-ko kontoleet vai limiteet. 1nvaardsakot forshi.

  Atbildēt
 5. TypeR

  >>> coolynx
  Man tads jautajums – katraa rakstaa Tu saki ka esi uzinstaleejis taadu vai citaadu programmu testa noluukos, bet vai taa instaleesanas manija kaada zinaa nesabeidz kompi (vismaz atieciiba uz Windows registriem) un kaada veidaa vislaabak ir tikt ar to galaa? Piem. vai ar WinDoctor no Norton SW pilniigi pietiek? Paldies.

  Atbildēt
 6. coolynx

  TypeR: tfu tfu tfu, kopš nopirku jauno kompi un uzliku win2k neesmu to pārinstalējis (~2 gadi). Jāatzīst, gan, ka pirmo uzliku Windows XP, bet pēc nedēļas to nonesu.
  Drīzāk jau jv16 PowerTools vai līdzīgas mazas programmiņas, kas visu var 🙂

  Atbildēt
 7. [cx]

  /me jamo lieto paaris meeneshus, un nekad neesmu saskaaries ka nevareetu kauko novilkt :]
  Vajag lietot labus trackerus. Es un arii diezgan daudzi citi lieto http://www.torrentbits.org/ kursh imho ir viens no kvalitatiivaakajiem trackeriem, un kuraa paraadaas diezgan jaunaas reliizes.
  supernovaa ir visaadas drazas papilnam, un es nekad nevelku filmu vai gaami kura nav raros (neskaitot kadu tiesham vajadziigu xxx 🙂 vai ir bez nfo files.
  ir veel taadi kaa http://www.torrentz.com/ , http://www.torrentreactor.net/ u.c.n.
  Atshkhiriibaa no edonkey (vismaz manaa gadiijumaa) izdodas sasniegt diezgan lielu lejupielaades aatrumu (piem. 900kB/s), un nav jagaida kaukaada rinda lai tiktu pie files. Uzliec vilkies, detach un feel free :]

  Atbildēt
 8. Didulis

  Es arii lietoju Shareaza, jo ar to var vilkt no vairaakiem p2p tiikliem vienlaiciigi. Tachu vieniigais miinus, ka vajag ljoti ciitiigi sakonfigureet, lai tas klients netaisiitu koliizijas, jo nokluseetie uzstaadiijumu, laikam ir domaati optisko kanaalu lietotaajiem nevis DSL.
  Torrent tiiklu es ar lietoju jau kaadu laicinju un taadeelj atljaushos aizraadiit coolynx vienaa punktaa. Ja tracker tiek nonests, tad faila vilkshanu neviens nevar pabeigt, jo nav no kurienes smelties info par sourceem. Taa sakot vari vilkt tikai tad, kad tracker serveris ir online. Biezhi vien naakas gaidiit vairaakas dienas, kameer servera uztureetaajs izdomaas atkal palaist to. Veel atljaushos piebilst, ka arii Slackware savu distro izplata Torrent tiiklaa.

  Atbildēt
 9. coolynx

  Didulis: A jamais nesaglabā sources, ko dabūja no tracker-servera? Vai katru reizi, kad pārtrauc kādu sesiju lien pie servera un prasa jaunas? Ja tā, tad tas vēl vairāk nerullē. 🙂

  Atbildēt
 10. Pink

  Hehe, jau toreiz teicu par bittorentu kā prograsīvu lietu, ātrai failu pumpešanai no net, diemžēl edonki nekādi šitam netiek līdz.

  Atbildēt
 11. Djuke

  to KSB: tajā daļā kur notiek downloadi add download vai kaukā tamlīdzīgi – tur var pievienot pie downloadiem torrent failu, kuru tad šareaza automātiski sapratīs…

  Atbildēt
 12. mef

  Bāc es neko tur nesaprotu may be man kāds var cilvēcīgi apskaidrot, PLZ bez fleima. Bet skatoties kas tur atrodams, tad varētu šī lieta būs visnotaļ noderīga.

  Atbildēt
 13. creat1ve

  hmm.. papeetiju kautgan nebija ko petit 😀 wispar programma ir laba ar to, ka naw nekadas “uuberkuulaas” fiichas.. bet prosta un eerta… bet dc++ winja nekad neparspes 🙂

  Atbildēt
 14. cu

  šal3r, ja nav noslēpums,ko tu tur kompilē?
  bittorrent oficiālais klients ir rakstīts iekš python un tur nu nekas nav jākompilē 🙂

  Atbildēt
 15. J0ke 2 creat1ve

  ha 😀 es šogad bittorrent sāku lietot tikai dēļ tā ka nebij atrodams man vajadzīgais stuffs… un tieši tad supernovā visādi labumi parādījās =] no dc neesmu kačājis jau kādu mēnesi 😉

  Atbildēt
 16. Kaitnieks

  Katrs tīkls ir lietojams saviem mērķiem. Nav labākā.
  eMule ir lēna, bittorrent reāli der tikai jauniem failiem, DC++ veidotāji vispār ar pakaļu domājuši, ļaujot vilkt vienu failu vienlaicīgi tikai no viena lietotāja (I mean, come on, kur nu vēl stulbāk?)

  Atbildēt
 17. shal3r

  Katnieks: priekš DC++ labāk izmantot DCGUI-QT (dc.ketelhot.de), jo šis prot lejupielādēt vienu failu vienlaicīgi no vairākiem lietotājiem ..

  Atbildēt
 18. volzha

  Nū šito es jau ilgi izmantoju, praktiski lasot citus forumus, sapratu ka slavenākie un labākie ir Azureus (http://azureus.sourceforge.net/ ) (arī priekš linux sistēmas), bet šis itkā patērējot daudz cpu. Tad vēl ir ABC (yet another bittorrent client http://pingpong-abc.sourceforge.net/) balstīts uz shad0w’s bittorrenta. Ir jau viņi daudz. Piemēram tas pats Bittspirit, šis man nepatika kaut kā aizdomīgi kačā ar ātruma lēkāšanu un citām lietām kas man traucēja. Vēl tas Sharazea (vai kā viņu tur) normāls jau viņš ir bet tie gļuki tie gļuki.

  Atbildēt
 19. Anonīmais

  Kaitnieks :: 01.03.2004 / 19:59 :: Ar DCGUI es caur 10 mbit tīklu vilku ar 1.05 Mb/s (8Mbit). Protams, no viena usera parasti daudz nevar dabūt, bet no 20 vienlaicīgi…
  Man radās Q: cik reāli šī štelle darbojas aiz firewall. Lietoju xMule un man irad LowID – pilnīgs bezceris kaut ko novilkt 🙁

  Atbildēt
 20. Budzis

  1) Šareaza ļoti labi der, kā jau rakstīja iepriekš, gan G, G2, eDonkey, BitTorenta tīkliem.
  2) Ja grib vairak uzzinat par visadiem p2p – www.zeropaid.com. Visādus brīnumus tur var palūkot un pameginat 🙂
  3) Uz Overnet bāzes tiek taisīts jauns softs – www.kdrive.com. Strādā gan kā parastais Overnets, gan arī ļauj veidot kaut ko līdzīgu dc hubiem (uz edonkey/overnet tīkla bāzes!). Kas zin, varbut nakotnē noedis to pašu DC :))

  Atbildēt
 21. Budzis

  Izskatās, ka ir tomēr vēl tauta, kas nezina, ka arī DC ir paradijušies jau vairāki klienti, kas ļauj vilkt vienu un to pašu failu no vairākiem vienlaicīgi (zDC, RevCon, DcPro…)

  Atbildēt
 22. vdl

  shal3r: DCGUI zem windas ir vienkaarshi baiss murgs… var jau buut ka zem linuksha shams izstaas vai straadaa labaak var jau buut.. .zem windas reverseconnect ierulz taadaa zinjaa ka ir dc++ ar multisource download iespeeju.

  Atbildēt
 23. The X

  Vispār par Bittorrent salīdzinājumu ar citiem p2p klientiem tika aprakstīts žurnālā “Хакер”. Izlasot šo raksu nolēmu izmeģināt, man iepatikās 🙂

  Atbildēt
 24. KrizZ

  Cilvēki te minēja ka Shareaza ir pareizi jāsakoonfigurē priekš mdsl. vai kāc varētu bik tuvak paskaidrot kas īsti ir jānokonfigurē un kā?

  Atbildēt
 25. Budzis

  HOZ: daudzos ir, bet daudzos arī nav.
  DC galvenā problēma ir tā, ka šārot var tikai tos failus, kas ir novilkti – lielākajā daļā citu tīklu tas, kas jau ir novilkts, ir pieejams uzreiz citiem.

  Atbildēt
 26. Didulis

  –>>coolynx: Tieshi taa. Liidz ko sesija beidzaas, taa klients aizmirst sources. Man tagad staav download queue dazhi downloadi, kuriem ir atnaakushi ~50% un tracker nav pieejams.
  –>>KrizZ: Probleema taada ar Shareaza, ka tas peec nokluseeshanas atljauj neskaitaami daudz konekcijas. Pirmkaart jau settingos sadalja Internet->Downloads: Maximum transfers ir veelams uzlikt mazaaku (man pashlaik ir 96). Sadaljaa Internet->Uploads pie Queue par 2 samazinaat transfers augsheejo robezhu gan ed2k, gan Large files, var tieshi taapat samazinaat arii Medium files (tachu tas peec katra ieskatiem). Sadaljaa Networks->Gnutella pie G2 buutu veelams samazinaat Hub to Leaf (peec pasha ieskatiem un peetijumiem) un pa 1-2 “Hub to Hub”. Taalaak sadaljaa Networks->eDonkey2000 pie Connect to no more than: n other eDonkey clients, samazinam to skaitli peec iespeejas mazaaku. Manaa gadiijumaa, tas ir 100. Peec nokluseeshanas laikam bija 250. Defaultos settingus neatceros ;-)) Ar tiem cipariem arii ir jaaspeeleejas. Jo savaadaak tev regulaari naaksies paarstarteet datoru, lai nodropotu bojaataas konekcijas. Kaa arii ir veelams iegaumeet netureet listee daudz aktiivus downloadus, ar ljoti daudz sourceem. 40-50 faili ar 2-3 sourceem katram nekaitees, tachu taads daudzums ar 20-30 sourceem katram gan saaks radiit koliizijas. Ja gribas to vilkt un ir ceriiba, ka tas fails nepazudiis, tb ir daudz sources, tad labaak to failu nopauzeet. ;-))

  Atbildēt
 27. AGRESSSORS

  Kaut kad pats meigginaaju popularizeet sho p2p tiiklu vismaz LV un Igaunijá.
  Tádá ká LV ir sákumá vismaz grúti atrast tádus , kuri pienácígi uzklausítu, jo galvá tik vien ká DC++ propaganda.
  .torrent failu izplatíshana ir mazliet sarezhggítaaka , ja salídzina ar ed2k,KazaA,Gnutella,utt..
  Bet plusi vairák neká mínusu, ká pieméram átrums(kas ir pat ljoti noteicoshs rádítájs), ljoti maz “fake”-failu .
  Salídzinoshi drosháks , pret tádam instancém ká RIAA.
  Tápat arí ar savu progreséjosho populaitáti “warezniekos” , bús vairak jaunu un svaigu failu .
  Vienígais táká LV,EE,LT un páréjas padomju savieníbas bijashas republikás , vél pashlaik nav pietiekoshi poplárs .torrent tíkls.
  Filmu míljiem pashalik nákas iztikt ar shádiem resursiem ká http://kinozal.com
  Bet domáju tas nebús ilgi…

  Atbildēt
 28. Mbērziņš

  Jā – es arī esmu visu laiku bijis Emules piekritējs, bet šodien saņēmos nogaršot šo jokaino BitTorrentu. Tiešām – populāriem failiem der lieliski -kad ieskrienas, nāk ar ātrumu 100kB/s. Lietosim! Vēl jānoprovē Shareaza – kas tas par zvēru?

  Atbildēt
 29. AGRESSSORS

  Shareaza , ir aizliegta wairákos .torrent trackeros. (Trackeris-Serveris kas savienu lietotaajus failu apmainjai). Aizliegts taapeec ka Shareaz neatbalsta “upload ” funkciju..
  Tapeec ir daudzi kas briinaas kapeec vinjam neiet ,utt

  Atbildēt
 30. Djuke

  to AGRESSSORS: vari lūdzu pateikt, ko nozīmē “upload” funkcija. ja iet runa par daļēji nokačāto failu došanu citiem, tad Šareaza to dara…

  Atbildēt
 31. AGRESSSORS

  Tur jau taa lieta ka , kaa tu saki daljeeji nokachaataa faila doshana citiem protams ir atabalstiita Shareazaa, bet tas ir tikai kad tu velc ..

  Atbildēt
 32. AGRESSSORS

  Iesaku Azureus, a Shareaza nav pat pie krievinjiem veelama (kinozal.com), puikas sakot tas visleecheriigaakaiz bittorent klients.

  Atbildēt
 33. Djuke

  nu paga – tad es čo to nerubīju – man vismaz ir tā, ka kamēr vien torrent fails un pats fails ir pieejami, tikmēr citi var no manis kačāt… vai tad tas ir nepareizi?

  Atbildēt
 34. AGRESSSORS

  Es jau nesaku ka nepareizi…
  Viss ir pareizi , tikai “seedoshana” nekaada nesanaak..

  Vienkaarshiem vaardiem tu atbalsti mazaak failu apmainjas procesu nekaa citi lietotaaji…
  Taads pats kaa Shareaza ir etee p2p universaalais klients.
  Un vispaar trev galvai nevajadzeetu saapeet ja izmanto konkreetus trackerus patstaaviigi, kaa piemeerm suprnova.org , bet gadaas ka nejau vienmeer suprnova.org buss tas kas tev vajadziigs.. tad kkersies. klaat citu resursu mekleeshani…
  Tie kas parasti lieto Shareaza , tiem veel meetaajaz shkkuunii Shadow experimental klients..
  Viss. ok Shareaza,KazaA,WinMX, ,etee,DC++,eMule,edonkey2000,Overnet,Gnucleus,Morpheus,BearShare,LimeWire,XoloX,Piolet,Blubster,RockitNet,SoulSeek,BitTorrent,Grokster,iMesh,utt ——AFIGENA RULLEE!

  Atbildēt
 35. kaarleens

  dc++ un ezeļveidīgie paliek tikai vecākām lietām 😉 torrentos var dabūt visas jaunākās filmas un animes torrenti pašlaik ir labākie resursi tīklā supernovā var tiešām dabūt visu bet man tas resurss nevisai ja labi pameklē var dabūt labākus ;)) nu pēc manām domam pa torrentiem labāks vēl ir tik vecais labais ftp

  Atbildēt
 36. Didulis

  Ar Shareaza ir taa, ka jamais seed’o failu tikmeer, kameer tas atrodas download listee. Tachu aizverot klientu visi finnished downloads no taas uzreiz pazuud. So tur arii ir tas uzspiestais leecheroshanas princips.

  Atbildēt
 37. Anonīmais

  runaajot par bittorent tiikliem:
  Notice ID:xxxxxx
  Notice Date:25 Feb 2004 00:12:17 GMT
  Dear Sir or Madam:
  BayTSP, Inc. (“BayTSP”) swears under penalty of perjury that Paramount Pictures Corporation (“Paramount”) has authorized BayTSP to act as its agent for copyright infringement notification. BayTSP’s search of the protocol listed below has detected infringements of Paramount’s copyright interests on your IP addresses as detailed in the attached report.
  BayTSP has reasonable good faith belief that use for the material in the manner complained of in the attached report is not authorized by Paramount, its agents, or the law. The information provided herein is accurate to the best of our knowledge. Therefore, this letter is an official notification under provisions of section 512(a) of the U.S. Digital Millennium Copyright Act to effect removal of the detected infringement listed in the attached report. The Berne Convention for the Protection of Literary and Artistic Works, the Universal Copyright Convention, as well as bilateral treaties with other countries allow for protection of client’s copyrighted work even beyond U.S. borders. The attached documentation specifies the exact location of the infringement. The Notice ID identifies the copyrighted works by file identification number.
  We hereby request that you immediately remove or block access to the infringing material, as specified in the copyright laws, and insure the user refrains from using or sharing with others Paramount’s materials in the future. Please send us a prompt response indicating the actions you have taken to resolve this matter. Please reference the Notice ID number above in your response. Nothing in this letter shall serve as a waiver of any rights or remedies of Paramount with respect to the alleged infringement, all of which are expressly reserved. Should you need to contact me, I may be reached at the following address: Mark Ishikawa Chief Executive Officer BayTSP, Inc. PO Box 1314 Los Gatos, CA 95031
  v: 408-341-2300
  f: 408-341-2399
  paramount-picture@copyright-compliance.com
  *pgp public key is available on the key server at ldap://keyserver.pgp.com
  Note: The information transmitted in this Notice is intended only for the person or entity to which it is addressed and may contain confidential and/or privileged material. Any review, reproduction, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities other than the intended recipient is prohibited. If you received this in error, please contact the sender and delete the material from all computers. This infringement notice contains an XML tag that can be used to automate the processing of this data. If you would like more information on how to use this tag please contact BayTSP.
  – —-
  Infringed Work: Sex And The City
  Infringing FileName: sex.and.the.city.s06e15.mpg
  Infringing FileSize: 313645900
  Protocol: BitTorrent
  Infringers IP Address: 158.143.xxx.xxx
  Infringer’s User Name:
  Infringer’s DNS Name:
  Initial Infringement Timestamp: 23 Feb 2004 20:54:27 GMT Recent Infringement Timestamp: 23 Feb 2004 20:54:27 GMT
  Taa kaa Paramounts kautkaa to tiiklinju uzrauga.

  Atbildēt
 38. IntegeR

  Tikko sheit-podaa uzzinaaju par BitTorrent. Raksts un komentaari mani ieintereseeja, so noleemu uzmochiit virsuu. Kaut kaadaa veidaa izchekoja kas kaa straadaa: kaa novilkrt infu, un kkeeros pie kachaashanas. Bet protams mani sagaida mega lauziens jo no soliitajiem 900 kB/s man vilka ar aatrumu knapi 8kb/s, pie kam man ir apollo maajaas DSL piesleegums. Protams, ka kachaashanas aatrums ir atgariigs no taa kur atrodas trakers. BET nevar buut taa ka tik krasi atshiraas. SO jautaajums: KADUS trakerus labaak izmantot, lai dabuutu kaut cik sakariigu aatrumu(100kb/s->)? Un varbuut kaads man var pastaastiit kaadu fiiccu, kas vareetu paatrinaat lejuplaadi?

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *