Jaunais apollo.lv portāls

Jau trešo reizi mēģinu nopublicēt iepriekš solīto viedokli par Apollo jauno dizainu. Cerams, ka šis būs pēdējais un veiksmīgākais mēģinājums. Visu laiku kaut kas pātrauc iesākto un nevaru pielikt punktu, un nospiest “galveno” pogu, lai raksts tiktu nopublicēts.

Ja pie iepriekšējā raksta uzpeldēja informācija, ka ir iespējams apiet reģistrāciju, lai no ārējās lapas varētu pievietot komentāru ar jebkuru reģistrēta lietotāja segvārdu, tad tagad puiši spēlējas ar pašiem lietotāju kontiem.

Kas un kā ir jādara, lai izdarītu to vai citu lietu es nerakstīšu, jo tas skārs pārāk daudz reģistrētos lietotājus.

Šoreiz gribēju sākumā informēt pašus autorus par attiecīgo nepilnību, bet tad jau redzēs, kas no tā visa sanāks.

Turpinājumā iepriekš solītais raksts, ko laipni piedāvāja Juris.

Juris raksta:
Šajā rakstā apskatīšu jauno apollo portālu salīdzinājumā ar veco un konkurentiem (www.delfi.lv, www.tvnet.lv). Salīdzinājums tiek veidots balstoties uz subjektīviem kritērijiem un tāpēc laipni gaidīti konstruktīvi komentāri un iebildumi.

Jaunajam nosaukumam jau nekāda vaina, taču kāpēc jāmaina vecais, ja visi to pazīst? Lai jaunais brends iegūtu tādu pat popularitāti, būs japatērējās reklāmai, taču LTK jau gana naudīgs. Turkāt nekādi nevar saprast, kur tajā portālā ir apollo daļa, kur otra puse (vismaz pirmajā mirklī noteikti ne).

No neoficiāliem avotiem zināms, ka šo versiju veidoja pašu spēkiem (2 programmētāji). Labāka vai sliktāka par iepriekšējo nezinu, bet apollo portāls ir pilnībā pārveidots, 2 reizi, kamēr delfi.lv un tvnet.lv vēl arvien izmanto veco versiju. Izskatās, ka apollo vairāk domā par tehnisko risinājumu nevis informāciju un pakalpojumu sniegšanu lapas apmeklētājiem, ja salīdzina ar citiem Latvijas portāliem.

Pirmā lapa patīkami pārsteidza, jo ziņas un raksti ir sakārtoti, pārskatāmi, tā teikt mazāk bildītes un vairāk informācijas. Pirmajā ekrānā var redzēt krietni vairāk ziņu virsrakstus, kā delfi.lv vai tvnet.lv. Tāpat neizpaliek ierastā aptauja, valūtas, kursi, vārda dienas un laika ziņas.

Taču ļoti slikti ir izveidoti failu nosaukumi, kāpēc visam jāatrodas iekš foldera “portal”, kas neskan īpaši latviski un neko lietotājiem neizsaka. Tāpat saite uz kino ir “apollo.lv/portal/cinema/”, saites uz rakstiem satur folderi “articles”, uz kategoriju lapām “themes”, visi šie failu un folderu nosaukumi ir nekorekti. Man tagad nevajadzētu sākt stāstīt, ka meklētāji (īpaši runa iet par google.com) pievērš uzmanību arī faila nosaukumam un direktorijai, kurā tas atrodas, ka pareizi failu un folderu nosaukumi ir lietotājam draudzīgi. Taču izstrādātāju neatlaidība lietot “?asdasjdhjas=asdsadas” lapas nosaukumā ir nelokāma. Tiesa gan apollo vīri ir soli priekšā saviem konkurentiem un no nevēlamajamiem simboliem (“?”, “&”, “=”) lapas nosaukumā ir izvairījušies un lieto nevienam neizsakošus ciparus saturošas direktorijas.

Apskatot apollo.lv (HTML), delfi.lv (HTML) un tvnet.lv (HTML) lapas izmērus jutos pārsteigts, jo apollo lapas HTML kods bija vismazākais ap 60 Kb (delfi.lv – ap 70Kb, tvnet.lv – ap 140 Kb). Iepriekš apollo.lv HTML kods bija krietni vien lielāks. Tātad uzlabojumi ir.

Neuzbāzīšos ar savu gaumi, taču nedomāju, ka jaunais dizains vizuāli būtu sliktāks par iepriekšējo, taisni otrādi, mākslinieks ir spējis izvietot informāciju un saites tā, lai nebūtu jālieto mežonīgais “izlecošais saturs”.

Augšējais saturs (e-pasts, sms, utt) varēja būt labāk nodalīts, jo pašlaik izskatās, ka tas pārāk daudz saplūst ar lapas fonu un reklāmām. Salīdzinot ar galveno konkurentu lapām – daudz sliktāk saskatāms.

Ieejot kādā no Apollo kanāliem pazūd kopējā kanālu izvēlne (tā, kas ir pirmajā lapā) un ir satura lauks ir pustukš. Varēja jau lietderīgāk izmantot šo laukumu, kur cilvēki vēl nav pieraduši redzēt reklāmas (vismaz ne Latvijas portālos) un parasti atrodas saturs, saites uz dažādām lapām un sadaļām.

Nezinu cik daudz optimizēta/neoptimizēta ir datubāžu struktūra, skripti, utt. Tāpat nezinu cik labs/slikts servers tiek izmantots, lai uzturētu šo sistēmu, taču sākotnējā servera nespēja apkalpot visus pieprasījumus ir fakts par kuru laikam nav jāstrīdās. Taču pašlaik izskatās ka problēmas ir novērstas un lapa strādā normāli.

HTML kodam par pamatu tiek ņemta novecojusī HTML 4 versija ar nelieliem CSS papildinājumiem. Mūsdienās normāli laikam skaitās lietot XHTML ar nopietnu CSS līdzdalību, lai pēc iespējas nodalītu lapas saturu no lapas noformējuma, kas padara lapu ātrāk ielādējamu un attēlojamu (ne tikai uz pierastajām pārlūkprogramām, bet arī domājot par cilvēkiem ar sliktu redzi, lietotājiem kas strādā teksta vidē, utt). Tas ka lieto veco labo HTML ir nekas (lielākā daļa pasaules portālu vēl aizvien to lieto), taču CSS izmantošana ir gaužām slikta, tiek devinēts tikai fonta izmērs, krāsa, fonts un reti tiek norādīti kādi citi parametri, atstājot to HTML ziņā. Tāpat shematiski nav pareizi norādīti visi tagi, virsraksts tiek veidots <td class=”h1_red”>Ziņas</td> nevis <h1>Ziņas</h1>. HTML kodu un CSS varēja veidot labāku, taču šoreiz tas izskatās labāks kā iepriekšējā versijā. Tiesa gan delfi.lv un tvnet.lv lieto to pašu veco HTML kodu un arī ne pārāk daudz CSS iespēju (to gan es skaidrotu ar šo izstrādājumu izveidi pirms vairākiem gadiem).

Turklāt uzdūros uz vairākām vizuālas dabas kļūdām, vienu skatīt attēlā.

Pozitīvi ir tas, ka vairs netiek izmantots apjomīgais un ne pārāk izmantotais izlecošais saturs. Kas daudziem palielināja lapas ielādes laiku.

Neesmu apskatā minējis tādas lietas, kā informācijas izkārtojumu, tās apjomu un kvalitāti (pēdējie divi punkti būs labāk redzami pēc kāda laika).

Jaunā apollo.lv trūkumi:

 • Tehniskās problēmas lapas publicēšanas dienā
 • Neskaidrā nosaukuma maiņa
 • Failu un folderu nosaukumi
 • Augšējais saturs ir slikti pārskatāms
 • Nelietderīgi izmantots kreisās malas satura laukums (nav galvenā kanālu izvēlne visās sadaļās)
 • Samērā slikts HTML kods un CSS

Jaunā apollo.lv labie darbi:

 • Mazāks HTML kods (tiesa gan nevarētu teikt, ka tāpēc lapa ielādētos ātrāk par delfi.lv vai tvnet.lv)
 • Vairāk lietderīgās informācijas pirmajā ekrānā
 • Labāki lapu nosaukumi, kā konkurentiem

Šai lapai ir vēl daudz plusi un mīnusi, taču uzskatu, ka tā ir labāka par iepriekšējo versiju. Tiesa gan ir vēl daudz kas jāuzlabo un jāgaida kā veiksies ar informācijas kvalitāti un apmeklētāju piesaisti.

Tā ka lūgtum uzskaitīt jūsuprāt lielākos plusus un mīnusus un vēlams kontekstā ar citiem portāliem, gan Latvijā gan pasaulē.

31 thoughts on “Jaunais apollo.lv portāls

 1. flipo

  Taa to apollo atklaashanu cildina pa vairaakam laagam, ka nu nezin kur likties. Buutu labaak nopubliceejushi skandaalinju kas saceelaas ap www.virtualliepaja.lv

  Atbildēt
 2. ThA-B

  Okei, shito es gribeet izdrukaat lai palasiit veelaak, bet Pods par spiiti mizliigajam uuzability, nelien (horizontaali) vienaa a4 lapaa. Jaaliek margins uz 2mm printeejot

  Atbildēt
 3. koko

  Nu neko teikt… Visi saka – aatraak tagad saacis ielaadeeties… Nu es tikko meegjinaaju, prasiija 2 min un 6 sek… aaatri? Nez vai… Pat manas lapas suukaajoshais kods ielaadeejas aatraak…
  Nu piekriitu tomeer, ka dizains ir labaaks, jo vecaa lapa ar saviem pushdown listiem besiija… Nu bet taa neko…

  Atbildēt
 4. krisis

  “Pirmā lapa patīkami pārsteidza, jo ziņas un raksti ir sakārtoti, pārskatāmi, tā teikt mazāk bildītes un vairāk informācijas. Pirmajā ekrānā var redzēt krietni vairāk ziņu virsrakstus, kā delfi.lv vai tvnet.lv.”
  kur tur var redzeet vairaak zinu virsrakstus kaa delfi.lv? viss tik maziem burtiem un atstarpes starp rindaam ir mazinjas, ka viss sapluust kopaa un gruuti atlasiit vajadzigo virsrakstu! un pashlaik lapa ielaadeejas 10 sekundes pretstataa delfu un tvnet 3 sekundeem.

  Atbildēt
 5. noisex

  koko: dhtml kodam, ja vinju pareizi izmanto nav ne vainas -tur jau ta lieta, ka iepriekshejaa versijaa tur pat nebija uz dhtml buvets drop-down menucis, bet gan uz overlay layeriem…karoch liko roku paraugpiemers. 🙂

  Atbildēt
 6. Arturs

  Uzprasies, uzprasies coolynx…! Kaa saka, “Lai kluutu tiiraks nav obligati jaamazgaajas – var vienkaarsi nomelnot kaiminu”.
  Lielaakaa dala no kengaataajiem pat prieksaa nestaadaas, kaa taadu portaalu sataisiit, bet kritizeet vienmeer ir vieglaak.
  Luuk, coolynx, uztaisi straadaajosu portaalu un tad zaagee citiem!
  P.S. Man nav nekaada sakara ar Apollo, lidz ar to atbildiibu par saviem vardiem uznemos pats personigi.

  Atbildēt
 7. hvz

  Man pazinjam lietotāja konts apollo ir nogrābts, kā izskatās. paroli viņš labi atceras, bet iekšā netiek. Izskatās ka Apollo tas ir dziļi pie dirsas.

  Atbildēt
 8. hvz

  Konta sakarā viens jau Apollo bija iemetis komentu, ka šitāda kontu sagrābšana galīgi neiet kopā ar Apollo idejām pārdot maksas saturu portālā.
  Tas ir nonsenss prasīt lietotājiem papildināt savus kontus sistēmā, ja neviens tur nespēj nodrošināt kontu drošību.

  Atbildēt
 9. coolynx

  hvz: tieshi taa. es arii gaidu, kad buus kaut kaada atbilde/reakcija, lai vareetu par sho teemu “uzprasiities”, kaa te Arturs izteicaas. 🙂

  Atbildēt
 10. K|NG

  he nu es varētu pateikt kā notiek tā kontu “sagrābšana”, bēt nu negribu lai man atkal visvarenie kaut ko atslēdz “par hakošanu un neslavas celšanu” :). Pateikšu priekšā: Tā ir augstāka lamerisma pilotāža, šitādu bugu atstājot.
  Kam galva, tam šīs rindas arī ko izteiks:
  Mani dati
  Ja aizpildīsiet šo formu, mēs varēsim Jums palīdzēt paroles nozaudēšanas gadījumā, kā arī piegādāt kvalitatīvu, personalizētu informāciju.
  Šo lauku aizpildīšana nav obligāta
  :))

  Atbildēt
 11. jnk

  par h1 lietoshanu – klases likshanu ieksh td – tas ir dariits, lai noveerstu h1 tega slikto iipashiibu – vinsh meedz taisiit likas atstarpes aiz sevis (nu kaa jau headers), kas ne vienmeer labi noder, ja visu vajag pa pixelim

  Atbildēt
 12. coolynx

  jnk: ja pareizi sapratu probleemu, tad risinaajums ir gauzhaam vienkaarhs
  h1 {margin:0;padding:0;}
  peec shiis speeciigaas rindinjas tavs h1 kaa plaaksteris pielips pie jebkaa. mainam 0 uz vajadziigo pikselju skaitu…
  CSS un nekaadas magjijas 🙂

  Atbildēt
 13. jnk

  hmm, bet vienkaarshaak (un par dazhiem baitiem mazaak) tachu ir uztaisiit parastu klasi un h1 nelietot vispaar? njemot veraa, ka vienaa lapaa buus ne vairaak kaa 1, nu labi – divi “headeri”.
  ai nu hvz. katraa zinjaa tas ir nenoziimiigs siikums

  Atbildēt
 14. Anonīmais

  Fuck, kas jums darit nav ko kritizet vai priecaties par portaliem un to dizainu. Ar to nav jums janodarbojas, vai tad citas lietas jums nav daramas. Kads ir tads ir, mosh pietiek shito.

  Atbildēt
 15. Jāzeps

  jnk, h1, h2, h3 un vispār XHTML ir domāts, lai strukturizētu saturu. Google un citi roboti ņem vērā, ka birkā form ir forma, birkā dl – definīciju saraksts, kur termini doti dt birkā un paskaidrojumi – dd. h1 savukārt nozīmē lapas virsrakstu, h2 – lapas apakšvirsraksts utt. ul nozīmē, ka seko saraksts … tā es varētu uzskaitīt visu html elementu nozīmi .. cita starpā table nozīmē, ka tiek attēloti “tabulāri” dati, proti, tiek attēlots ievākto pupiņu skaits pa mēnešiem Krāslavas rajonā, Valmieras rajonā un Liepājas rajonā.
  Lietojot h1 tu informē robotu par to kas ir tavas lapas virsraksts, tēma … Ne jau visi pārlūki saprot kas ir tabulas un tā… internets jau labu laiku vairs nav izvēle starp IE/Mozilla/Opera. Tagad ir izvēle starp Desktop/Mobile u.c. kuriem tās tabulas neinteresē.
  HTML nav nekāda programmēšanas valoda, kurā iekapsulēt vienalga kādu kodu vajadzīgā izskata sasniegšanai. Tā ir valoda, kurā ir svarīgi kā tu izsakies un nevis vai tevi kāds saprot.

  Atbildēt
 16. jnk

  jaazep, thnx. tu atkal visu labi paskaidroji. varbuut teu jaaiet uz lu pasniegt lekcijas par webu? tur ir viens taads pasniedzeejs, kas galiigi neko nerubii .. 😉

  Atbildēt
 17. Qued

  Par dizainu piekrītu, ir labāks. Vienkāršāks nekā iepriekš un pievilcīgāks. Arī tas, ka galvenā izvēlne pazūd, man īpaši netraucē, jo tāpat parasti citas lapas veru jaunos logos.
  Mazliet par tiem folderiem. Juris nebija pieminējis mod_rewrite, tādēļ uzskatu par vajadzīgu piebilst, ka, visticamāk, apollo pielieto moduli, kas ierakstīto adresi, piemēram, http://www.apollo.lv/portal/articles/4987 sistēmā pārveido par http://www.apollo.lv/portal/index.php?id=4987 vai tamlīdzīgi. Protams, tam nav lielas nozīmes, kā par to runā, tomēr nebūs korekti teikt, ka themes vai article ir folderu vai direktoriju nosaukumi. Uzskatu, ka rakstu apzīmējošā ciparu virknīte ir labāka nekā, piemēram “/raksts_par_valdibu/”, jo, ja kādam jānosauc raksta adresi, ciparus nosaukt ir vieglāk nekā vārdus (“viens trīs pieci divi” tā vietā, lai būtu “raksts, apakšstrīpiņa, par, apakšstrīpiņa, valdibu”).

  Atbildēt
 18. xtra

  būtu tīri jauki, ja viņi atliktu atpakaļ puls.lv skaitīkli, lai vismaz varētu salīdzinoši novērtēt kā viņiem viecas ar apmeklējumu.

  Atbildēt
 19. xtra

  nu jā, gribēju vēl papildināt – nav prātīgi tādu informāciju slēpt, ja vien tā nav galīgi štruntīga, jo nozarē strādājošajiem tas varētu palīdzēt izsķirties par reklāmdevēju naudas sadalīšanu starp portāliem. Protams, puls.lv skaitīklis galīgi nav galvenais un svarīgākais avots, bet zināma ietekme tam būtu – vismaz kā skatījumam no malas – aptuvenai tirgus daļu attiecībai. BMF aptaujas visai vāji rāda reālo situāciju, bet pašu portālu sniegto informāciju ej nu un pārbaudi.

  Atbildēt
 20. Fatalis

  Muļķības par tiem failu nosaukumiem! Pilnīgas muļķības, ne vārdam nepiekrītu. Sūds (atvainojos) ar tiem nosaukumiem!

  Atbildēt
 21. thetrue

  2 Fatalis – ja nejeedz, ko runaa, tad labaak nebljausties. Search engine friendly saits bez statiskajiem URLjiem (taas “direktorijas” index.php?cat=blabla&asd=sadsad&… vietaa) ir gruuti iedomaajams, jo roboti dinamiskaas lapas njem pretii ar aarkaartiigi gariem zobiem. Bez tam, ja URLii sastopams mekleejamais keywords, tad var reekjinaaties ar to, ka lapa vareetu buut rezultaatu sarakstaa augstaak, no shaada viedoklja praatiigaak ir sastaadiit iekljaut URLii nevis ciparinjus, bet raksta nosaukumu. Apmeeram tas pats attiecas arii uz title tagu – ja keywords ir ieksh title, tad lapa rezultaatos buus augstaak.

  Atbildēt
 22. Union

  Viss butu labi, tikai:
  1) kapec no 1 ne iipasi kvalitativa portala jataisa cits tik pat nekvalitativs (galu galaa nedelja bija lai to palaistu pilniibaa)
  2) vai kads profesionalis ir vispar plaanojis “jaunaa” portala funkcionalitati? ja jaa – tad saubos
  3) vai pie LTK naudaam saads rezultats ir OK? liekas ka kartejo reizi ir izveidots sviests.
  Zinot apollo.lv tapsanas backgroundu ir skaidrs viens – uztaisam pa leeto, vairak kabataas saliekam un nafig domat par to ko dodam lietotajam. Un tada attieksme ari ir sviests.

  Atbildēt
 23. jnk

  Uniaan:
  tavs komentaars ir 98% sviesc. it sevishkji 2. punkts. par ko tu saubies tur iisti? un par backgroundu teu toch nekas nau zinaams, ja tu domaa ka kaads kautko tur iebaaza kautkur, hvz kur

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *