Dienas Bizness raksta par LIIS datu bāzi

Šorīt mani pamodināja mobīlā telefona zvans. Trubas otrā galā skanēja laacz sajūsminātā balss, viņš stāstīja par to kādi buļļa sūdi ir nopublicēti šīsdienas “Dienas biznesa” (Db) numurā. Viņš arī iesūtīja ieskanēto materiālu.

Dienas Bizness

Par to, ka top šāds raksts, biju informēts, jo vakar mani mēģināja sakontaktēt kāda jauka būtne (sena paziņa). Telefonsarunā viņa pastāstīja, ka strādā Db un vāc materiālu rakstam par LIIS datu bāzi par kuras noplūdi bija rakstīts Pods.lv 09.07.2003 rakstā.

Tagad ķeramies pie paša Db raksta iztirzāšanas.

Rakstu var izlasīt Db lapā, ieskanētā veidā un kā teksta variants, kas ir saglabātā Db on-line raksta versija.

Sāksim ar šo citātu.

LIIS projekta vadītājs Jānis Bičevskis teica, ka skolēnu datu bāze pirms notikušā jau ilgāku laiku stāvēja t.s. ftp (file transfer protocol) serverī, kur tai bija jābūt pieejamai tikai autorizētām personām no Latvijas izglītības sistēmas.

Bet diemžēl nebija, jo kā visi jūs labi redzējāt, tad faili visu laiku atradās uz publiskā ftp servera bez jebkādas autorizācijas un pieejami lejupielādei jebkurai personai bez jebkādiem ierobežojumiem vai brīdinājumiem.

Uzlauza serveri
Serveris tika uzlauzts, atklājot paroles.

Nu melo, ka bail metās. Uzlauzts nekas netika, jo pat līdz šim brīdim ir dokumentāls apstiprinājums tam faktam, ka visi faili bija publiski pieejami līdz brīdim, kad informācija par to tika nopublicēta šajā lapā.

Te ir redzams ekrānuzņēmums no LIIS FTP servera, kas oriģinālā vēl joprojām ir redzams www.ftp.lv lapā. Atgādināšu, ka ftp.lv piedāvā meklētāju kurā glabājas informācija par gandrīz visiem publiskiem Latvijas FTP serveriem. Šī informācija glabājas ftp.lv datubāzē. Man par laimi, ftp.lv savu datu bāzi nav atjaunojuši ar jauno LIIS FTP saturu un es varēju uztaisīt ekrānuzņēmumu ar veco versiju.

LIIS FTP

Šajā bildē var redzēt, ka nav pat mazākā mājiena uz to, ka šie faili ir īpaši aizsargāti vai tiem ir nepieciešama speciāla autorizācija. Es pat teiktu pretēji – tie mudina lietotāju tos paņemt, jo klāt ir pievienota pat pamācība "LIIS_un_Notes_uzstaadiishana.zip" par to kā uzstādīt šo sistēmu.

Tagad par pašu sistēmas uzlaušanu un hakeriem.

Notikušā vainojama t.s. instalācijas programmatūra Install Shield, kas servera cietā diska atmiņā ierakstīja failu ar parolēm nešifrētā veidā. Šādus neaizsargātus failus hakeri var atrast ar specializētu programmatūru,” J. Bičevskis paskaidroja.

Pašā sākumā par šo apgalvojumu es ļoti skaļi smējos. Lai nu kādu, bet tik smieklīgu atrunu es nekādi nevarēju iedomāties. Tieši šī iemesla pēc, pie paskaidrojuma rakstā (kāpēc tika izdzēsta pati pamācība par to kā uzlikt LIIS), es atļāvos izraut no e-pasta vēstules citāta to daļu, kur tiek minēts šis Install Shield. Toreiz es padomāju, ka viņiem jau tā nepatikšanu pietiek un nav, ko viņus vēl vairāk izsmiet. Bet, ja reiz par to raksta avīzē, tad, ko es tur vairs…

Pirmkārt, paldies par to, ka palīdzējāt atklāt ļoti nopietnu informācijas noplūdes iespēju mūsu programmatūrā.
—te sākas izrautā daļa—-
Instalācijas sagatavošanai un informācijas aizsardzībai mēs izmantojam programmu Install Shield Professional Standard Edition 6.02, un par tādas kļūdas iespējamību nevienam pat prātā nebija ienācis. Skumji, bet licencētas programmatūras lietošana nepasargā no šādiem gadījumiem, un visdrīzāk jau nepasargās arī nākotnē, vismaz līdz IT nozare sasniegs zināmu briedumu.

Nolēmu šo punktu papētīt sīkāk. Uzgāju visai interesantu lietu. Izrādās, ka Install Shield Professional 5.x un 6.x versijās ir iestrādāta “fīča”, ka paroles tiek glabātas data1.hdr failā teksta veidā un netiek kriptētas. Sīkāku informāciju var atrast InstallShield lapā. Te būs citāts par attiecīgo tēmu.

Passwords Readable in Data1.hdr

Description:
On the components pane you can specify a password for the active component. In addition you can select that the component should be encrypted. But still the password you specified is stored on your distribution media in Data1.hdr in plain text so that it can be viewed with any text editor.

Even password protecting the whole media (on the Advanced Build Settings dialog in media build wizard) does not help: The media password is also stored as plain text in Data1.hdr.

Workarounds:
Use PackageForTheWeb to create a password protected single-file installer from your media. Be sure to use PFTW version 2.03 or above – previous versions didn’t use encryption.
Status:
This problem is reproducible in IS 5 and IS 6. InstallShield stated that this is by design. A feature request has been submitted.
Created: 2000-02-07 Last update: 2001-09-19 InstallShield Tracking Number: 1-3YLQ5

Specializētā programma, kas tika pieminēta rakstā nav nekas cits kā standarta teksta redaktors Windows Notepad, kas ir iekļauts pilnīgi visās man zināmās Windows versijās. Nav jābūt hakerim, lai lietotu šo teksta redaktoru. Bez tam, nekur nav teiks, ka ar teksta redaktoru drīkst atvērt tikai failus ar paplašinājumu .txt un par failu .hdr atvēršanu lietotājs automātiski tiek pieskaitīts pie hakeru kārtas ar attiecīgām sekām.

Db rakstā nebija minēts, kas ir šie “ļaunie hakeri” – Pods.lv projekta autors, attiecīgā raksta iesūtītājs vai Pods.lv lasītāji. Bet tādā gadījumā rodas jautājums, kas bija šie hakeri, kas to visu pastrādāja? Un vai vispār bija hakeri?

Db atturējās no konkrēta informācijas avota publicēšanas.

Incidents ar datu bāzes kopēšanu un palaišanu interneta “tālumos” tikai nesen nācis gaismā ārpus informāciju tehnoloģiju (IT) nozares šaurām aprindām.

Tā kā vienīgā man zināmā vieta, kurā šī gada 9.jūlijā, tika publicēta informācija par LIIS datu bāzi, bija mans projekts, tad atļāvos secināt, ka Db raksts balstās uz šajā lapā publicēto informāciju vai arī tās atreferējumu kādā citā man nezināmā avotā un tieši skar manu projektu kā šīs informācijas pirmavotu. Šis raksts tapa, lai izskaidrotu to nepilnīgo informāciju, kas tika publicēta Dienas Biznesa, #155 (2163), Piektdiena, 2003. gada 15. augusta numurā.

69 thoughts on “Dienas Bizness raksta par LIIS datu bāzi

 1. nookie

  Tas tikai pierāda, cik uzņēmumu vadība (darba devēji) ir nekompetenta, ņemot darbā sistēmas administrātorus vai vēl labāk, iztiekot bez tiem ar domu – gan jau es pats visu izdarīšu. Lūk sekas. Pie tam attaisnojums ir visstulbākais (atvainojos) kāds vien ir dzirdēts.

  Atbildēt
 2. daysleeper

  metos izlasit Dienas Biznesu – izlasiju sakumaa rakstu un pec tam komentarus – es ari nosmeejos par uzlaushanu – kas gan tur par uzlaushanu – tas ir valstiskas nozimes dokuments, kuru nedrikst ievietot fiziski internetaa kaa taadaa. var jau aizbildinaties ar visadam lietam, bet tas, ka noticis ir fakc. man vel uzjautrinaja rindinja -bija zinams shaurai IT specialistu lokam vai kaa tamlidzigi. nu jautri jau nu 🙂 bet paveelu tas raksts paradijas, laikam tika veikta zhurnalistiskaa izmekleesana.

  Atbildēt
 3. Gremlins

  Aiii ko tur runat. Paskatieties to pasu www.siets.lv. Tani var atrast visadas interesantas lietinas. Es pat savu telefonu netisam atradu, lai gan censos to slept loti rupigi .

  Atbildēt
 4. sudrabs

  Cool tavs raksts toreiz droshi vien izdariija vairaak ljaunuma nekaa labuma. Ja esi iists guru buutu vispirms informeejis Liis un tad blaustiijies. Tas taa ieteikums naakotnei

  Atbildēt
 5. jb4

  Ja Tu še mētājies ar to informāciju iepriekš nebrīdinādams LIIS, tad Tavu publikāciju par korektu nesauktu.
  Smieklīgākais tajā visā ir nevis vārds “izvazāts” vai “uzlaušanas” fakts, bet teksts: “Speciālisti mierina, ka tas neradīs draudus UZŅĒMĒJU ģimenēm”.

  Atbildēt
 6. Djuke

  …nu kautkaadaz jau atmazkas liisam ir jaataisa… stulbi vieniigais, ka runas par to ka tur tikai kautkas lauzts ir klaji meli
  nu sanaaca lazha – vai maz taadu pasaulee…

  Atbildēt
 7. CannibalSmith

  Vidusmeera “adminu” zinaashanas ir TIK nozheelojamas! Smejies vai raudi! Padomaa tik – iemaacies notepadaa pie open izveeleeties All Files (*.*) un jau par hakeri tiec nosaukts! 😀

  Atbildēt
 8. coolynx

  sudrabs un jb4: paarfraazeejot juusu paarmetumus sanaak, ka katru reizi ieejot kaadaa publiskaa ftp serverii ir jaameklee attieciigaa servera administrators un jaaprasa atljauja vai vismaz jaainformee, ka tu esi lejupielaadeejis kaadu failu un par shii faila eksistenci esi informeejis kaadu citu?
  ja juus taa uzskatat, tad luudzu jaunie cilveeki, turpmaak katram failam, ko juus lejupielaadeesiet no download.pods.lv un pods.lv obligaati rakstiskaa veidaa prasiet man atljauju kaa arii no citiem serveriem to atbilstoshiem iipashniekiem.

  Atbildēt
 9. Aleksejs

  2 coolynx: Domāju, ka tas, ko domāja Sudrabs ir: “Daudz labāk būtu bijis vispirms informēt LIIS, par viņu pieļauto kļūdu un tikai tad, kad viņi to ir izlabojuši, vai arī tad, ja viņi ignorē tavu ieteikumu, publicēt to plašai publikai.”
  Domāju, ka piekritīsi, ka arī jebkuru caurumu programmatūrā atklāšanas gadījumos, pirmais vienmēr tiek informēts šī produkta izstrādātājs un tikai tad visi pārējie.
  Cits jautājums, vai, ja nebūtu nopublicējis Tu, to neizdarītu kāds cits…

  Atbildēt
 10. sudrabs

  A Tu padomaa pats logiski kaa buutu biji labaak. Nevienam tacu nav nosleepums ka tava lapa ir populaara, taapat kaa neapstriidami ir arii fakts, ka tu zini ko noziimee LIIS datu baaze. Parediza, jeb patriotiska riiciiba un vienkaarsha sabiedriibas piesaistiishana savam resursam. Taas ir lietas starp kuraam zhurnalistam ir jaaizkiras.

  Atbildēt
 11. Kaklz

  coolynx: runa neiet par visiem failiem, bet par vienu konkr’etu gad’ijumu. Jaa, tika atrasti tie dati publiskaa FTP, viss normaali .. neviens nav neko lauzis, viss kedaa .. bet tajaa pashaa laikaa jau par skaadi nebuutu naacis dariit zinaamu/atgaadinaat (nezinu, vai tu to dariiji, vai nee, taapeec neko nepaarmetu) arii sisteemas uztureetaajiem par personas datu aizsardziibas likuma eksistenci un ieveeroshanu

  Atbildēt
 12. jb4

  Neviens tev neliek prasīt vai drīkst ko ielādēt. Ja tur nav brīdinājumu, bet lūdzu! Pasaki adminam, ja tev šķiet, ka tā nav okei, nevis publicē pie sevis. (bet es nezinu vai tu teici adminam pirms bļaustījies, tāpēc piedošan, ja tā nav)

  Atbildēt
 13. coolynx

  Aleksejs, sudrabs un kaklz: vai juus ieprieksheejo rakstu izlasiijaat? tad izlasiet luudzu veelreiz. tikai peec taa publiceeshanas es uzzinaaju, ka informaacija bija paredzeeta tikai shauram lietotaaju lokam. pirms tam man bija tikai spriedeleejumi. un pie pirmaa luuguma es izvaacu visu to informaaciju, kas vareeja mudinaat kaadu uz nekorektu riiciibu. vai tas juusupraat ir nekorekti?
  man nav ne mazaakaas veeleeshanaas katru reizi, kad ir aizdomas par kaadu lietu, teereet savu laiku un mekleet kaadu atbildiigo personu, kas apstiprinaas vai biezhi vien neinformees par to vai citu manu iedomu. draugi miiljie, man nav tik daudz laika un pacietiibas! es ievietoju cilveeka aprakstu un informaaciju, ka ir pieejama taada datu baaze un viss. ja shii publiceetaa informaacija veelaak izraadaas stigri konfidencionaala, tad taa tiek izvaakta.
  tagad, jaa, visi ir gudri dot padomus. ja reiz juus esat tik atsauciigi un aiz gara laika nav, ko dariit, tad luudzu informeejiet visus tos veel neatklaatos caurumus un nolaidiibas, kas kaa, gremlins, teica joprojaam ir atrodama siets.lv un ar savaam tukshaam runaam neteereejiet nedz manu, nedz arii savu laiku. nevajag sheit liekuljot, jo jus neko vairaak neieguusiet kaa tikai necienju pret sevi.
  vai jums pashiem nemetas riebums no taadas liekuljoshanas?
  es informeeju pazinjas, ja es saprotu, ka vinji ir nolaidushi kaut ko greizi. agraak arii informeeju nepazinjas, bet shii vienaldziiba noveda liidz tam, ko var redzeet shobriid shajaa lapaa. tagad man ir parlieciiba, ka nopubliceejot shaada tipa varbuut aizdomiigu informaciju, probleema tiks noveersta visiisaakajaa laikaa. varbuut mans izveeleetais panjeemies dazhreiz nav korekts, toties nostraadaa uz 90%.
  bez tam es neesmu viszinis vai gaishregjis, kas var uzmineet, ka tieshi shii informaacija ir konfidencionaala. varbuut, ja es zinaatu cik noziimiiga informaacija atradas shajaa datu baazee es arii dariitu taa kaa juus te rakstiijaat un ievietotu pavisam cita veida informaaciju, bet es pat to datubaazi pats pat uzlicis nebiju.
  peec kautinja jau visi gudri. 😛

  Atbildēt
 14. daysleeper

  a to ekspertu kas raksta beigas ir mineeets – to vispaar varetu kaut kur iegrust – no shitaa PR eksperta eksperts ir tik daudz, cik es pieredzeejis kosmonauc. d++ gribas no taadiem amatieriem, brinums, kursh zhurnalists vinju aicina uz interviju un izsaka viedokli.

  Atbildēt
 15. daysleeper

  piedoshanu par komentaariem – ieprieksheja raksta komentaros shkiet izskaneja, ka tas fails jau staav nez cik ilgi – un nez cik ilgi butu staavejis! vai nav labak publiski zinjot par nekartibaam valsts iestaades serveros? ok – varbut vajadzeja bridinat laicigak, bet ja taa butu noticis, kursh gan ticeetu ka bija tieshi taa ???

  Atbildēt
 16. Kaklz

  coolynx: neviens jau tev neliek zinjot katram Vasjam Pumpkinam par gljuku vinja personiigajaa dienasgraamataa, bet shitas tomeer ir taads bik nopietnaaks gadiijiens .. kaa jau teicu, neko nepaarmetu .. 😉 labi, ka vismaz kauch kas kustaas pareizaa virzienaa

  Atbildēt
 17. Pow

  jaa, pareizi, katru reizi ieejot biki nopietnaakaa saitaa vajag zinjot autoram, ka vinja saits ir publiski pieejams (ja nu vinsh to nav veeleejies). pasham smiekli nenaak par sevi?

  Atbildēt
 18. h3h3

  ko lai saka, coolynx rulee 🙂
  un man baigi kaitina taas aviizes kuraas it kaa ir kaut kas par kaut ko aprakstiits, bet nekas liidz galam nav noskaidrots, visu paraada vienpusiigi un taadu uudeni nolej, ka beigaas sanaak murgains raksts.

  Atbildēt
 19. Budzis

  1) Itkaa Bicevskis nav pilniiga ) datoros, bet sviestu rakstaa nolaidis riktiigu 🙂
  2) Ivo Valdovskis sevi paraadiijis kaa suudiigu marketinga speciaalistu. Savaadaak vins noteiki zinaatu, ka reklaamas veestuleem Amerikaa uzskata par normalam, ja respons ir 2-5%. Labi, tas nav isti par teemu. Varu pateikt, ka datubaaze IR izmantojama , jo ir zinaama auditorija, kurai var piedaavaat shaadas tadas lietas. Cita lieta, ka sakariigs kantoris neizmantos shaadu “kreisu” datubaazi 🙂

  Atbildēt
 20. N0iSeX

  Mnjaa, ko lai veel te piebilst shai DB raksta autora neprofesionalai izpausmei, kaa ari pilnigai nekompitencei attiecigajos jautajumos, lai ari tika piemineeti IT profesionalja komentari: nu smiekls naak 🙂 Japiemin, ka tik tieshaam visa LIIS DB bija pieejama bez jebkadas autorizacijas ljoti ilgu laiku..nesaprotu, kapec tikai menesi atpakalj saakaas shi breeka. To LIIS DB ir ieguvushi sen jau visi, kam tik nebija slinkums nedaudz padzenaat trafiku, piekam veljoprojaaam daudzos P2P tiklos ir atrodama shi DB..par uzlikshanu, ihmo Installshielda izmantoshanu, tas ari ir pilnigs lammerisms -te nu japiekrit coolynxam 100% …te paviideja doma, ka nu laikam jau latvijaa vairs nav par ko raxtit. -te nu ari japiekrit, ja jau Db par to raxta 🙂
  Ja tik vinji zinatu, kadas DB vel klajo pa “Interneta dziileem” 🙂 tad ne tikai uztrauktos biznesmenji. Shi DB salidzinajuma ar dazzam citam ir tikia tads spljaviens juraa

  Atbildēt
 21. Sarky

  Jautaajumi LIIS projekta vadiitaajam Jānim Bičevskica kungam:
  Vai tieshaam piekjuve pie ftp, juusupraat, skaidrojama ar parolju neshifreeshanu Install Shield(!) instalaacijaa??
  Vai Juus zinat, kas ir FTP?
  Vai Juus zinat, kas ir hakeris?
  un visbeidzot:
  Vai Jums ir izgliitiiba IT jomaa?
  paldies

  Atbildēt
 22. Nikns

  A kada hrena pec coolynxam buutu jaiet jastasta ka tur un tur ir tads fails? Kas tas liis pats neredz kas metajas uz publiskaa ftp servera? Nespej savu miskasti savest kartibaa? tas jau nebija nekads caurums ibio, ej uz celka.lv un suuti adminjam vestules, ka tur staav perversas fotografijas. heh.

  Atbildēt
 23. Zavals

  Domaaju ka labi vien ir ka netika vispirms briidinaats LIIS admins. Lai beidzot vadiiba saak domaat par IT “speciaalistu” kvalifikaaciju. Patreiz valsts kantoros taa ir zem jebkuras kritikas. Prot tikai gudri spriedeleet un teereet valsts liidzekljus pa labi un pa kreisi (spilgts piemeers – e-Riiga). A kad kautkas nopietnaaks jaaizdara taa otmazas buuvee, jo reaali izdariit praatinja nepietiek. Un tad vot rodas miits par hakeriem ar Notepad un FTP ar auzlauztu neesoshu aizsardziibu.
  Shitie frukti ne tikai grauj admina vaardu kaa taadu, vinji veel dziivo uz muusu nodoklju reekjina!

  Atbildēt
 24. deelza

  mmm, a kautkaadaam defministrijaam un citaam lietas arii publiski meetaajas, vai kaads kaadreiz ir lauzis muusu top ministrijas? nekad nav dzirdeecs…..

  Atbildēt
 25. Skolotajs

  Kada velna pēc tāda datu bāze tapusi ???!!!! Skolās tādu ziņu vākšana un apkopošana notiek pēc augstāk sēdošu ierēdņu iegribām. Klašu audzinātāji to dara no darba brīvajā laikā piespiedu kārtā. Skolas atestācijas komisija šos datus prasa ne tikai papīra veidā, bet arī kompī, jo tā esot datu analīze par bērna attīstības procesu. Mani jau uztrauca, ka gadien ilgi šīs mapītes atrodamas skolas plauktos, bet to, ka tās ievietotas datu bāzē un vēl pieejamas jebkuram pārsniedz jebkuru veselo saprātu. Kam tāda bāze vajadzīga !!!!!! Manuprāt lai attaisnotu kāda ierēdņa krēsla esamību.
  Nevainojiet administratoru. LIIS ftp; bija domāts pieejams visiem tur pieejamiem mācību materiāliem nevis datu bāzei ar personu datie. Šādi ftp: ir visā Eiropā. Iespējams, ka viņš nemaz neapzinājās ko serverī ieliek. Tāda datu bāze vispār nedrīkst eksistēt.
  Tas atgādina Millera sistēmas dosjē jau no bērna kājas.

  Atbildēt
 26. Gulafija

  Droshi vien, ka visiem , kas sheit izteikushies, ir taisniiba, Vieniigi nedomaaju, ka shii incidenta deelj kaads saaks domaat par IT speciaalistu kvalifijkaaciju, kaa uzskata Zavals, jo gan shii , gan naakamaa gada budzhetaa LIIS investiiciju naudu nav sanjeemis. Taa, ka kaa shis projekts shobriid eksistee, nav ne jausmas.
  A naudu nonjeema taapeec, ka Jaunaa Laika (JL) par nozari atbildiigajai personai Viesuram Shutko (VS) liekas, ka vispirms ir jaaizveido Ministrija, kas atbildees par da jebko, kas saistaas ar nozari, bet peec tam saaksim visu no jauna.
  Varbuut arii , ka ministrija ir ok, es nezinu, lai gan, personiigi man, liekas, ka viss velk uz legaalas 10% no projekta ievaaceejas-iestaades izveidoshanu ar neskaidriem uzdevumiem.
  Bet taa kaa nozares attiistiibas politikas kaa taadaas nav, tad diez vai tas naak par labu “ruupeem par IT speciaalistu kvalifikaaciju” un whatewer kam nu tur buutu jaabuut.
  P.S.- neesmu saistiita ar LIIS, tikai lasu aviizes 🙂

  Atbildēt
 27. qwerty

  Njaa, pashaa datubaazee ir visa informaacija par to kaa pat uzstaadiit, taa kaa izskataas ka taa nebija domaata shauram lietotaaju lokam, preteejaa gadiijumaa tam taa saucamajam lietotaaju lokam nebuutu vajadziigas instrukcijas kaa uzstaadiit atveert u.t.t. to datubaazi. Taa 1 paroliite jau nu nesagaadaa nekaadas probleemas.

  Atbildēt
 28. Mis_Alise

  Jauki ! Izlasiiju raxtu, iegaaju DC++ un izraadaas, ka cilveeku, kuriem ir taa datu baaze, laikam ir vairaak, nekaa tie, kuriem ir tas Db exemplaars :))

  Atbildēt
 29. Skolotaja

  Tā datu bāze manuprāt ir nelikumīgi vākta izpildot sīka ierēdņa iegribas. Datu bāze ir nesankcionēta un ārpus likuma. Tādu datu apkopošanau nenosāka neviens likums vai MK lēmums.Likumdošana noska datu bāzes kurās tiek uzkrāti dati par personu, kā arī piekļušanu un lietošanu. Tas nebūt nav atļauts LIIS. Kur nu vēl ievietot publiskā serverī. Kas notiek Latvijā ?????

  Atbildēt
 30. aizo

  Iekš lat.times.lv var palasīties kāda četrzīmju algas speciālista viedokli par to, kas ir un kas nav jāmācās IT jomā.
  Ap 1990.gadu izveidoju kādai noliktavai datu bāzi iekš kādreiz slavenā FoxBase (FoxPro vectētiņa). Likos sev pietiekami kruts, jo tā datu bāze “gāja” kādus 10 gadus, izejot caur visām naudas reformām. Pa ceļam nācās sastapties arī ar sistēmu, kurā šī noliktava ietilpa un nācās saprast, ka viens naglu plaukts vēl nav sistēma. Tikai pēc tam sekoja nopietna iepazīšanās ar Programmēšanu.
  Daži no šo komentāru autoriem (4 sure) šobrīd vēl ir tā aktīvā dzērāja lomā, kurš mēģina priekšniekam norādīt, kā rīkoties. Pats pa laikam “atšēžot” atskurbtuvē. Respektīvi, izglītības (reizēm pat vidējās) vēl nav, sajēga par dzīvi “tusiņu” līmenī (labi, ja “dzīvajā”, reizēm tikai virtuāli…) – a gudri pēc suņa!!!
  Nu, pareizi, pielocīsim celīšus jūsu priekšā, kas Pamuļķijas pagastam uztaisījuši mājas lapu, Dulburgijā ieviesuši aitu ganāmpulku uzskaites programmu, u.t.t. Ievērojiet NE PAR NODOKĻU MAKSĀTĀJU naudu – paši nopelnījuši. Tikai tā nauda pagastos neaug kokos… Jā ir arī GODĪGO BIZNESMEŅU nauda, kuri mazāk jēdz no IT iespējām savā jomā. Teiksim, SIA “BetonPālis” pieņem darbā IT speciālistu, kurš prot tīrīt peles rullīšus, jo paši atzīst “es jau tur neko nesaprotu”. Darba piedāvājumā, faktiski, ir rakstīts cits teksts, bet who cares. Darba būtība no tā nemainās. Bet patiesībā “BetonPāļa” prezidentu vajadzētu iegrūst ar purnu klavierē, lai beidz tēlot idiotu un izsviest vējā naudu. Jo tā tas ir, ja šis darbinieks ir no augstāk aprakstītās klases. Pats tāds biju…
  Par topiku runājot – 🙂 suņi rej…
  Ticu, ka Bičevska kungam IR sajēga par lietām, varbūt ne par hakeru ikdienu, bet par valsti un sistēmu tomēr ir. Ir skaidrs, ka šo valsti un šo sistēmu, tai skaitā, izglītības, izmainīt ir visai sarežģīti. Reizēm bail… Žēl, protams. Bičevska kunga līmeņa cilvēkiem varbūt kāds ticētu, ja viņi teiktu – darīsim tā. Šobrīd gan notiek tikai valsts ierēdniecības virtualizācija 1:1.
  Personu lietas, sakiet… Bet kā ar visu pārējo marasmu? Klases žurnāliem, audzinātāju plāniem, u.t.jpr.?
  Tas ka kaut kādi dati paspīdēja ir sīkums, salīdzinot ar dažu komentāru autoru rīcībā esošajiem logfailiem par saviem klientiem. Ņemot vērā viņu morālo briedumu…

  Atbildēt
 31. aizo

  Papildinājums.
  Kāpēc es lasu coolynx lapu? Ir kāds, kurš informē par aktualitātēm man saistošā nozarē. Arī turpmāk ar pateicību to darīšu.
  Parasti arī komentāri tāda rakstura lapās ir saistoši. Arī šajā lapā komentē “drēbi zinoši” cilvēki. Taču stils, acīmredzot, izaicina. Izaicina tos, kuriem skarba žargona lietošana aizstāj trūkstošās lappuses izglītības dokumentos. Varbūt to var skaidrot ar virtuālo jaunību. Žēl.
  Bet, iespējams, ka tādā stilā šeit lietām ir jānotiek. Bla-bla. Nemoderētā veidā izsaktās “saldāk”.
  “Nelielā” diskusijā ar kādu no komentētājiem “uzpeldēja” iespēja terminu “līkās rokas” aizstāt ar “nekompetence”. Tamlīdzīgi varētu rīkoties arī ar citiem “terminiem”. Nebūs cool? Ja tā paredzēts, ko var darīt. Jāpiecieš.
  coolynx, vai tagad pēc visas šīs jezgas ir padarīta darba sajūta? Sakārtotākas Latvijas sajūta? 🙂
  Vēl derētu, ka būtu sajūta, ka ar šīm datu bāzēm netiek nomocītas visas Latvijas skolas. Bet kur nu. Minētajā diskusijā sapratu, ka katrs dara savu darbu: kāds rūpējas par administratoru kompetenci, kāds – par ko citu.

  Atbildēt
 32. coolynx

  aizo: ir izpildiita pienaakuma apzinja – varu tagad mieriigi guleet naktiis. vismaz neesmu staaveejis malaa un vienaldziigi noskatiijies uz to miskasti, kas te notiek. un neviens man nevarees paarmest, ka es neko neesmu dariijis, lai to labotu.
  lai gan pieredze raada, ka shaadi “skandaalinji” mobilizee tikai tos, kas jau ieprieksh satraucaas par saviem projektiem, bet tiem, kam viss vienalga, tie arii turpinaas vienaldziigi uz to visu noskatiities. domaaju, ka pat iesperot pa pakalju nekas vinju attieksmee nemainiisies – daba vinjiem taada. bet taas jau ir vinju probleemas…

  Atbildēt
 33. aizo

  coolynx:
  Dažus, ar kuriem te var parunāties, tikai naktīs var sastapt Internet plašumos. 🙂
  Meklējot neaizsargātas datu bāzes. Var tikai iztēloties par šo datu bāzu nepieciešamību šīm personām. Paparacisms. Bet tās jau ir viņu problēmas.
  Par LIIS projekta kvalitāti un darbspēju, ja kāds arī satraucas, tad ne šeit. Bet, ja runāt par likumiem, tad nu jau katrai dzīves situācijai var piemeklēt tādus likumus un pantus, ka ikdienā pārkāpjam tos lielos apjomos. Kurš no šoferiem nav braucis ar ātrumu virs 100 km/h?
  Atkārtošos: LIIS programmatūra joprojām darbojas kā spāņu zābaks visās Latvijas skolās, liekot veikt dažus informatīvus darbus divkāršā un vietām pat trīskāršā apjomā. Informatīvās tehnoloģijas – smieklīgi…

  Atbildēt
 34. njam_njam

  tas viss raksts ir baltiem diegiem shuuts – nespecialoistam bus skaidrs, ka vainigi hakeri, kas izmanotot install shield uzlauza servaku. Tik man nedalec, kaadaa veidaa install shield saistic ar FTP? Cik atceros, tad ta proga bij tikai WIN instalacijam, bet tas noziimee ka vinjiem servaks uz WIN staav, kas savukart noziimee, ka vinjiem tur 101 kljuda vel noteikti ir!

  Atbildēt
 35. Vaards

  Rothman:
  Fails saucas – “anal_sex_with_two_babes.avi”
  V.
  P.S. Bet coolynx dabuja pa bikseem no “dikti apziniigajiem un tikumiigajiem” pods elvee lasiitaajiem. Nav ko sev slavu izkarot uz mazo skolniecinju reekjina :P!

  Atbildēt
 36. Lupus

  bet pričom šeit tagad mums coolynx jābrauc augumā. Bļins. Ļoti pat korekti viņš sajūsmināts uzrakstīja ka publiski ir pieejama samērā svarīga informācija. Arī es būtu pabļaustijies.
  Un pat pilnīgi vienalga vai šī informācija skaitās konfidenciāla vai nē – jau tas ka viņa ir tikusi izvietota publiskā FTP serverī, pietiekami atbildīgai iestādei norāda ka iestādei NAV iebildumu ka kāds šo informāciju akseso un izmanto.
  Tas ka izrādījās ka lūk patiesībā viņi tā nemaz negribēja jau ir tīri viņu pašu problēma.
  Un par rakstu – nu ir vairāk kā skaidrs ka admini priekšniecībai ir aizbāzuši ausis ar batoniem… Un that’s all folks.

  Atbildēt
 37. Madars

  Ak tad šī informācija bija pieejama tikai šauram speciālistu lokam? Meklējot informāciju ar atslēgas vārdu LIIS LATNET meklētājs uzdod publiski pieejamu instrukciju darbam ar db:http://www.riis.rsdc.lv/skolvadiba/instrukcijas/default.htm.

  Atbildēt
 38. aizo

  Es tagad saprotu, ko domā citi par maniem komentāriem kādā gurķu audzētāju lapā, kur par tematu zinu tikai pirmās trīs rindiņas. Zinot par LIIS mazliet vairāk, no malas daži komentāri izskatās jocīgi.
  Un nav vainojams neviens…

  Atbildēt
 39. eh..

  Ieraudzīju vārdu salikumu ‘personas datu aizsardzības likums’ un ienāca prātā KNAB mājas lapa (http://www.knab.gov.lv), kurā ļoti jauki var atrast uzņēmēju un citu svarīgu cilvēku personu kodus.. Vai tas ir vispār likumīgi? Un kas notiktu, ja kāds šo info noglabātu pie sevis personīgam arhīvam…

  Atbildēt
 40. Jim

  Faktiski, Lursoft informācijas apjomi liek domāt, ka likums tiek pārkāpts tikai tad, ja par personas datiem un saistīto informāciju netiek prasīta samaksa 🙂

  Atbildēt
 41. aizo

  endrju: Iepazinies jau ar logfailiem 😉
  Nenjem ljaunaa, ja kas. Es ceru, ka savas attieciibas ar izgliitiibu Tev izdosies nokaartot veiksmiigi galu galaa. Tici, nav patiikami, ja kaads saak piesieties pie formalitaateem. Jo Tavas zinaashanas datorjomaa, manupraat, neviens nevar apstriideet. Bet nekad jau taas nevienam nav bijushas nepapildinaamas…

  Atbildēt
 42. Scream

  Kads varbut var pateikt kur var nolaadeet tos liis 2 cd vai kur var dabuut .. ? mans e-pasts kakkeniite@inbox.lv pretiim par to varu iedot hostingu vai arii domeenu .. 😀

  Atbildēt
 43. aizo

  Par pajautaashanu jau neviens nelamaas. Bet pajautaat var LU Rainja bulvaarii 19. Treshajaa staavaa. Taalaak zinaas paraadit. Tas ir – ja Riigaa. Ja citur Latvijaa, tad jebkuraa Izgliitiibas paarvaldee.
  6.laidiena diskos vairs nav taa nelaimiigaa datu baaze. Un to jau vairs taapat vien dabuut nevarees (bez attieciigiem dokumentiem).
  Arii pashu programmu lietoshana it kaa ir ierobezhota (pagaidaam gan nevar saprast – kaapeec). Bet var pajautaat peec ieprieksheejiem gadagaajumiem. Tos droshi vien metiis pakalj.

  Atbildēt
 44. broadcast255

  sviesc ir gan komentaaros gan raxtos, jo lietas buutiiba peec manaam domaam ir cita. uzjautrina mani pashpaarliecinaatie aizo komentaari, taa arii nozaakaajoshie. mans skatu punkts ir nedaudz savaadaaks – kaada nauda un ieguldiijumi, taadi rezultaati. no valsts budzeta tika pieskjirta ljoti pieklaiga summinja, pie projekta pielika paaris atsaldeetos no LU, kuriem i assume diezko nesamaksoja. rezultaataa uzbiidiija projektu liiki un skjiibi, es nebiju redzeejis ka taada veida datubaazes taisa uz lotus notes, tas pac pa sevi jau liecina par darba kultuuru. isaak sakot mani uztrauc un izsauc nepatiku tas cik kaads iebaaza no visa shii pasaakuma savaa kabatinjaa. un tie ne tuvu nebija datoristi. taadiem kaa aizo iebaxta kapeikas, atbildiibu uzmet, pashi savaac piki un nomaina advanceetaas datorpiepes peec veelmeem. tur taa saals. nejau instalsheldaa vai cilveekos kas refereeja, bet tanii kaada situaacija pastaav valsts projektu naudinjas sadaliijumaa un amatpersonu godiigumaa. paldies

  Atbildēt
 45. aizo

  Man prieks, ka es ar saviem “pashpaarleicinaatajiem” komentaariem tomeer esmu rosinaajis teikumu: “es nebiju redzeejis ka taada veida datubaazes taisa uz lotus notes”.
  Varbuut, varbuut citas programmatuuras lietojums taapat buutu radiijis kaut kaadas informaacijas nopluudes, tachu mani tas satrauc vismazaak.
  Satrauc tas, kaa tiek organizeeta un realizeeta shobriid informaacijas aprite, kaut vai tajaa pashaa skoleenu un pedagogu regjistru zinjaa.
  http://www.izm.gov.lv/lv/normakti/citi/bernu_uzskaites_kaartiiba.htm
  Ja taa vareetu atljuties privaatais bizness… Pusgadu vaakt informaaciju, kas zinaama jau 2.septembrii. Un veel piedevaam ar Lotus Notes.
  Neesmu es ne par gramu tik kompetents kaa coolynx vai endrju vai veel kaads cits savaa jomaa, bet šis LIIS apakšjautajums man velk meeli paar zobiem. Stipri. Kljuudas var un vajag labot, nevis gadiem ilgi reanimeet nedziivi dzimushu. Un kaapeec gan man buutu jaastaav klusu, ja nupat LIIS ietvaros uzsaaktais pasaakums par LINUX ievieshanu skolaas tiks vainagots ar Lotus Notes laishanu caur WINE?
  Es ljoti labi saprotu, ka sheit esoshiem smagi vienaldziigi, kas tur ar to LIIS notiek. Bet projekts ir pietiekami liels un, iespeejams, skar daudzus. Vairaak vai mazaak.

  Atbildēt
 46. Matrix

  Taa,varbuut te i kaads labs cilveecinjsh, kas man vareetu piespeeleet shito dbx.Vajadziibaa baigaa,bet ne ljauniem noluukiem.Ja kaads taads te atrodaas – meilojiet..
  P.S DC++ ar vais nava vinja.:(

  Atbildēt
 47. coolynx

  aizo: Latvijaa ljoti daudzas lietas notiek savaadaak, nekaa mums to gribeetos. Katraa konkreetaa gadiijumaa ir cits risinaajums. Ko tu iesaki dariit lietas labaa?

  Atbildēt
 48. aizo

  Es daru – pauzhu viedokli, ka taa programmatuuras dalja, kas izveidota LIIS ietvaros un paredzeeta skolaam, ir izveidota pilniigi neatbilstosha uzdevumiem un, manupraat, LIISam taa buutu jaaveido, lietojot adekvaatas programmatuuras. Ja kaads saaktu rakstiit dokumentus, lietojot Paint, nevienam nebuutu jautaajumu, vai tam taa jaabuut. Nee, protams! Shajaa gadiijumaa situaacija nav tik klaji kliedzosha, tachu, ja kaadam ir gadiijies ievadiit datus tajaas nelaimiigajaas LN db vai redzeet, kaa tas notiek, nekad sajuusmu nav izteicis. Sashutumu klusina apstaaklis, ka par datu ievadiishanu tiek maksaata nauda. Lai gan kaartiibas uztureeshana db vajadzeetu ietilpt attieciigo darbinieku pienaakumos (darbvezhi, sekretaari, u.tml.)
  Sheit, lokaali, mees varam atvieglot cilveekiem dziivi un to daraam. Tachu kaadam (LIIS) buutu lietas jaasakaarto pavisam oficiaali.
  Ne tikai novaakt no ftp kaut kaadas personu datu baazes, kuras ir tik kljuudainas, cik vien PID taas kljuudainas var buut. Bet tas ir cits staasts.
  Un, ja kas, neviens sisadmins pie situaacijas, ka taadas baazes tur bija, nav vainiigs. Vai nu vinjam paluudza un vinjsh uzlika, vai, ticamaak, uzlika LIIS darbinieki.
  Galu galaa, es arii varu guleet mieriigi, jo zinu, ka teoreetiski man ir taisniiba un es to nekautreejos teikt. Shausmiigi ir tas, ka kopumaa mees joprojaam esam gatavi buut vienota bara loceklji, neatkariigi no virziena, kur shis bars tiek dziits – uz ganiibaam vai lopkautuvi.
  Gan jau Eiropa sadziedees visas reetas 🙂

  Atbildēt
 49. aizo

  Bet varbuut kaads(i) vareetu padarboties ar LIIS programmatuuru un uzrakstiit atsauksmi?
  (kaads teica: “coolynx pareeks…”)

  Atbildēt
 50. ievz

  RE: nu ko var gaidiit, zinot, kaadas laames LIISA straadaa
  coolynx: ok, taa turpinaat, informeee tautu!!!!
  Autors: textrons :: 18.08.2003 / 17:25
  ——
  Yo textrons .. karoche .. aceries kas es vel IZM sedeeju. mm x3 gadus tas bija back . bet tur jau taa db visu laiku ir kops liis vispaar to ftp kasti uztaisiija.

  Atbildēt
 51. K-Teevs

  Sorij, Coollynx, bet redaktori izkapaaja aaraa atsauci uz www.pods.lv no mana un jaukaas buutnes kopiigaa gara darba. Citaadi ir interesanti lasiit atsauksmes. Gribeetos iepaziities ar “podistiem” jo pats jau kaa zhurnaalists nevaru rakstiit, piem., ka LIIS staastiijis muljkjiibas, tikai paarstaastiit to, ko Bichevskis teicis. Neesmu arii tik liels specs, ka atpaziitu shaubiigus apgalvojumus par Install Shield.
  Paldies 🙂
  Tas pats futuurshokeetais DB zhurnaalists, kas sleepjas aiz sava reti lietotaa irc nika 😉

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *