eRiga.lv – Rīgas domes Interneta e-pasta sistēma

Pirms kāda laika komentāros pazibēja informācija par jaunu bezmaksas elektroniskā pasta sistēmu – eRiga.lv, ko toreiz vēl testa režīmā piedāvāja Rīgas dome. Rīgas domes portālā par šīs sistēmas palaišanu tā arī neko neatradu, bet informācija parādījās lat.times.lv. (Huh, tā kā raksts tapa ar pāris stundu pārtraukumu, tad beigās, tomēr tiku pie attiecīgās ziņas.)

Diemžēl saiti ar šo ziņu man arī neizdevās atrast, jo Times kārtējo reizi neko nerāda. Bet, ja mana atmiņa neviļ, tad tur bija rakstīts, ka eRiga projekts tiks palaists 9.jūnijā, t.i., aizvakar. Attiecīgi sistēmai pēc būtības vajadzētu strādāt ar pilnu jaudu un visām kļūdām vajadzētu būt izlabotām.

Iekš hackers.lv arī ir atrodams raksts par šo jauno servisu.

eRīga

Testēšanas periodā tika novērotas pāris nepilnības sistēmas darbībā. Un šī iemesla pēc ziņa par jauno projektu netika “nolaista podā”.

Laikam būtu jāsāk ar sistēmas noteikumiem. Tad nu citāts no pirmajiem diviem punktiem:

1. Sistēmas izmantošana un pieejamie pakalpojumi ir bez maksas un tiek piedāvāti ikvienam Latvijas Republikas vai citas valsts iedzīvotājam.
2. Sistēma tiek piedāvāta demonstrēšanas režīmā, tādēļ netiek garantēta tās nemainīga darbība jebkurā laikā. Tāpat netiek garantēta pilnīga drošība informācijai, kas tiek nosūtīta ar interneta starpniecību.

Neesmu pārliecināts, ka bija nepieciešams noteikumos minēt iespēju izmantot šo pakalpojumu kādam “citas valsts iedzīvotājam”, bet nu lai paliek. Galu galā, šī sistēma tika finansēta no mūsu līdzekļiem un, ja *mums* būtu teikšana, tad stipri vien šaubos, ka kāds izteiktu vēlēšanos pieminēt noteikumos, ka citas valsts iedzīvotāji, kuriem nav nekāda sakara ar Latviju, varēs to lietot. Par šo lietu būs vērts padomāt, kad sāksies sistēmas pārslodzes un pakalpojums kļūs nepieejams vai vienkārši nelietojams. Un tas agri vai vēlu notiks.

No otrā punkta var noprast, ka sistēma joprojām atrodas testēšanas stadijā, attiecīgi nekādu garantiju par tās nemainīgo darbību nebūs.

Nemāku teikt kāpēc Rīgas dome ir izvēlējusies tieši šo e-pasta sistēmas programmatūru Merak Email Server, kas ir maksas un tieši balstīt uz Microsoft servera bāzes, kas arī ir maksas, bet laikam jau tā ir izdevīgāk. Valsts taču mums ir bagāta un finansējums atļauj.

Varbūt tāpēc, ka maksas programmatūras izmantošanas variantā problēmas var novelt uz attiecīgo izstrādātāju? Lai gan man ir aizdomas, ka Rīgas domē nav speciālistu, kas spētu strādāt ar Unix/Linux sistēmām un apkalpot tāda tipa serveri. Tāpēc arī izmanto komercproduktus kuriem ir tehniskais atbalsts.

Tāda neliela atkāpe sanāca. Bet tagad par lietu.

Pirmajā dienā, kad es piereģistrējos, man neizdevās pieslēgties sistēmai. Problēma, kā izrādījās bija tā, ka lietotāja vārda lauciņā bija jāievada pilnā e-pasta adrese. To, protams, ka varēja tikai minēt, jo nekur tas nebija rakstīts kā arī nevienā sistēmā parasti nav jāievada pilna adrese. Pat sistēmās ar daudziem domēniem lietotājs norāda tikai savu lietotāja vārdu un nevis pilno e-pasta adresi. Šī problēma tika atrisināta un tagad ir jāievada tikai lietotāja vārds. Tas priecē.

Lai gan principā jau pirmā problēma pēc būtības nemaz nebūtu jāuzskata par problēmu un ar attiecīgu padomu varētu informēt lietotāju par šo jocīgu pieslēgšanās sistēmu. Galvenā problēma, kāpēc es jau toreiz nepublicēju informāciju par šo jauno bezmaksas e-pasta sistēmu, bija pavisam cita.

Lieta tāda, ka e-pasta vēstules, kas tika nosūtītas no šīs sistēmas, sūtījuma galviņas informāciju formēja neatbilstoši standartiem kā rezultātā šie sūtījumi nenonāca līdz adresātam. Attiecīgi serveri, kas strikti ievēro šos standartus, sūtīja bekot no eriga.lv izsūtīto pastu. Zemāk var redzēt šo kļūdas paziņojumu.

eriga kļūda

Attiecīgi, ja pat e-pastu nevar nosūtīt uz citām adresēm, tad kāda jēga no paša servisa. Laimīgā kārtā arī šī kļūda tika novērsta un tagad pasts tiek nosūtīts bez problēmām.

Lai gan tāpat sistēma vēl neizskatās līdz galam pabeigta, bet to jūs paši pamanīsiet.

No vienas puses jau it kā labi, ka ir vēl viens jauns *bezmaksas* serviss, ko mēs visi nodokļu maksātāji ar Rīgas domes starpniecību esam sagādājuši savai lietošanai. Vīri attiecīgajos krēslos var ar mierīgu sirdi salikt ķeksīšus e-Rīgas projekta attīstības attiecīgajā nodaļā un tauta laimīgi turpināt smaidīt. Bet, ja tai lietai pieiet no citas puses?

Vienkārši pārdomām. Kas būtu, ja Rīgas dome būtu izdalījusi noteiktu naudas summu šī projekta izstrādei kādai trešai firmai kā arī izdalītu attiecīgu finansējumu ikmēnēša uzturēšanas izmaksu segšanai?

Es ļoti stipri šaubos, ka šī trešā firma būtu izvēlējusies šos augstāk minētos komerciālos risinājumus, izņemot gadījumu, ja tā nav kāda Microsoft partnerfirma un kādam nav savtīga interese šajā pasākumā.

Ja man būtu nepieciešams padoms par to kādu sistēmu izmantot, es noteikti grieztos pie tiem pašiem Inbox.lv speciālistiem, kas ar šīm lietām jau ļoti sen nodarbojas un ir liela pieredze šādu projektu virzīšanā.

Bez tam, ja reiz mēs iestāsimies Eiropas Savienībā un tur mēs noteikti kaut kad iestāsimies, tad vīri no Briseles krēsliem dos norādījumus un atkal nāksies šķirties no paprāvas naudas summas, lai balstītu šāda veida risinājumus uz atvērtā koda sistēmām. Varbūt es kļūdos, bet to jau mēs redzēsim pēc kāda laika.

76 thoughts on “eRiga.lv – Rīgas domes Interneta e-pasta sistēma

 1. kaspars

  Kodējums arī nestrādā. Vismaz neizdevās nosūtīt vēstuli ar Baltic (Windows) kodējumu, lai gan norādīju to iekš Settings.

  Atbildēt
 2. Lucky

  Psc, vareja jau nu toch .. vismaz kadu “gudrinieku” noalgot, lai just panem uzslej Linux based servuku ar kadu norm POP/SMTP daemon’u un .. teixim, web pieejai varetu uzlikt to pashu PHP fishku, kuru izmanto Inbox.lv (aizmirsu nos. .. bet ari .. atvertaa koda “proginja” kaut kada) ..

  Atbildēt
 3. Delerium

  Vai tad visi ir aizmirsuši, ka visa e-Pārvalde mums būs uz MS produktu bāzes??? Ko jūs iedomājieties, ka tagad e-pastu taisīs uz Linux? Pavisam jau jocīgi paliekat???
  Labāk pierodiet jau laicīgi, citādi nākotnē darīšanas ar Rīgas domi un valsts institūcijām elektroniski nevarēsiet kārtot, jo vajadzēs jaunāko Internet Explorer, pie kura varēs tikt uzinstalējot jaunāko Windows versiju!

  Atbildēt
 4. Delerium

  tiem, kas bļauj par lameriskumu: paskatieties, cik daudzi no free e-pasta serveriem piedāvā mailu forwardu, autoatbildētāju un iespēju redzēt daudz maz pilnīgu e-maila headeri 😀

  Atbildēt
 5. vii

  taa jau normaali, vismaz reklamu nav. uzliku kaut kaadu savadaaaku stilu, patiik. zheel ka maz fiichu, piem, zinju paarsuutishana uz mt

  Atbildēt
 6. NyX

  Mēs varam “naivi” cerēt, ka kāds no Rīgas Domes IT atbildīgajiem lasa šo visu un varbūt apdomās, ka to sistēmu vajadzētu nomainīt. Savādāk tas Mareka softs kaut kāds kreisais izskatās. Bet ideja pati par sevi protams laba un apsveicama.

  Atbildēt
 7. tamster

  Izveides k??da
  Passwords do not match
  – Atpaka? –
  mjaa… var redzeet ka testeeshanas stadijaa, veel nav datulkota.
  bet kopumaa manupraat normaali.

  Atbildēt
 8. Ein$teinZ

  tamster tev taisniiba! 🙂 Njemsim par piemeeru aarzemju e-mail servisus, lai ielogotos sisteemaa tev jaaaizpilda dotaas ailiites, parasti, username un password un beigu beigaas jaanospiezh poga “Login” un tulkojot sho vaardu LV mums sanaak nevis “Reģistrēties”, bet gan “Pieteikties” (resurs termini.lv)! Taa kaa ja gribam buut latviski korekti, lietojam vaardu Pieteikties! 🙂

  Atbildēt
 9. Kaspars

  “Pieteikties” skan diezgan sviestaini. “Reģistrēties” šajā gadījumā varbūt nav gluži korekti, bet es jau nu nekritizētu par to, jo pārpratumus tas “nespeciālistiem” nerada. Eriga.lv ieteiktais variants ir pat dabiskāks, jo pieteikšanās notiek vienreiz (piemēram, uz kursiem, konkursam utt.), bet reģistrēšanās var būt atkārtota prasība.

  Atbildēt
 10. noisex

  Piemineshu vel vienu e-rigas projekta, nezinu, kaa lai pasaka labaak, bet nu laikam jau totaalu lammerismu vai ari gluzzi otradaak baigas gudribas izradishanu, kaa “honney-pots” izlikshanu no developeru puses, bet nu elementari noskanejot e-rigas domeinu varam ieraudzit, ka visi servisi griezzas uz 1as mashinas…vel labaak, tad kad vel testeejas viss staveeja uz Windows mashinas, piekam ir valjaa shares ports un remote admin ports..karoch hackojams no visaam pusess, tai skaitaa dirsaa…uz patreizejo momentu sizzets ir aptuveni shads, kas ari ljau saskatiti idiotisma kalna galu:
  Interesting ports on system1.hostex.lv (195.2.117.66):
  (The 1614 ports scanned but not shown below are in state: closed)
  Port State Service
  21/tcp open ftp
  22/tcp open ssh
  24/tcp open priv-mail
  25/tcp open smtp
  80/tcp open http
  110/tcp open pop-3
  322/tcp open unknown
  443/tcp open https
  3306/tcp open mysql
  Nmap run completed — 1 IP address (1 host up) scanned in 9.136 seconds

  Atbildēt
 11. tamster

  Kaspars -> manuprāt ‘reģistrācija’ lielākajai daļai cilvēku saistās ar konta izveidi, t.i. lauciņu vārds, uzvārds, mājdzīvnieka vārds, etc aizpildīšanu.
  Un galu galā… vienkāršāk pēc user/pass ievadīšanas ir vienkārši nospiest enter 🙂

  Atbildēt
 12. tamster

  Es varbūt kaut ko esmu palaidis garām, bet:
  X-Priority: High
  1) vai tiešām šis serviss ir tik nozīmīgs ka sūtītajām vēstulēm jābūt ar augstu prioritāti?
  2) pie vēstules nosūtīšanas nevar mainīt prioritāti, tātad High ir nevis defaultā bet vienīgā prioritāte 🙂

  Atbildēt
 13. Delerium

  to Kristao: Tu ar savu izcili tizlo mājas lapu varēji vispār klusēt, kad kāds piemin lamerus 😀 Ja Tev un Tavā ģimenē nav neviena ar normālu gaumi, varēji parādīt to lapu savam sunim un labot krāsas un fontus kamēr suns vairs neatņirdz zobus, redzot to marazmu 😀

  Atbildēt
 14. Delf

  “Ja nebūtu datorspēļu, kam būtu vajadzīgi jaudīkāki proči un videokartes?” – heh, iipashi aprobezhots cilveeks 🙂

  Atbildēt
 15. KR@UKLIZ

  Nu lielie speci un guru vai nevienam neliekas ka ir arī iesacēji un iNbox ar visu savu pieredzi reali sako. Bet doma jau bija tada kapēc tad šo nevaretu izmatot ar The Bat! vai outGļuku vai kadu citu klientu ta taks ir ertāk vai ne var jau būt ka es ne vela nesaprota
  visu cienju Jums

  Atbildēt
 16. Delerium

  to KR@UKLIZ: ļoti iespējams, ka drīz neviens vairs neizmantos The Bat un citus šodien pazīstamus mail klientus. Galu galā MS ir ieskrējies .net un vispār web-servisu virzienā. Līdz ar to diezgan loģiski, ka veidojot e-pārvaldes sistēmas, tiek izmantota tāda pieeja. Viņiem tak nav jataisa mails, kuram Tu varētu piekļūt ar pine 😀

  Atbildēt
 17. skol

  nezinu kā pati sistēma kā sistēma, bet vizuāli tā ir ļoti zemā līmenī. pēc tāda lēta, neadaptēta opensoorsa izskatās…
  bez tam. nekādi nesaprotu, kādēļ vispār šāda tipa projekts bija nepieciešams. kāda no tā pievienotā vērtība, lai tam tērētu naudu? un vēl šo varētu uzskatīt par tirgus piesārņošanu, daži tomēr cenšas uztaisīt kaut ko ar ko naudu nopelnīt, a šie ņem un iztērē nodokļu naudu un izčakarē tirgu…

  Atbildēt
 18. m00x

  to Delerium: web servisu arhitektuura ir balstiita uz atveertajiem standartiem.. taa kaa , praktiski, tie pashi The Bat un citi mail klienti var upgradoties liidz attieciigam liimenim, un lietotaaji izmantos to pashu, pie kaa jau buus pieradushi… un nevis liidiis webaa vai izmantos MS superkrutaas aplikaacijas, lai lasiitu savus mailus! Ja e-paarvaldee tiks izmantota web servisu arhitektuura, tad ‘noshaut garaam’ ir praktiski neiespeejami – informaacijas apmainjas liimenii sisteema nav nosleegta un to ir iespeejams integreet ar jebkuru citu sisteemu, pie nosaciijuma, ja taa izmanto shos atveertos standartus (t.i. XML, SOAP, WSDL, u.c.)

  Atbildēt
 19. redbox

  Varbūt kāds apskaidros kā likt e-riga.lv pasta akkauntam darboties zem TheBat! ? Iespējams vainīgas manas līkās rokas, bet nu nekas man nesanāca

  Atbildēt
 20. Kristao

  to Delerium.O thx paprovēšu ko pamainīt, kā jau teicu cepju jau tikai pirmo reizi mājas lapu.
  to Delf kas atiecas uz manu aprobežoto prātu tas prikols tāds, ko gribu to rakstu, ja tavs prāts neaizķer prikolu tad neēsmu vainīgs

  Atbildēt
 21. trakais purva aazis

  Vai TU jau piereģistrēji savas 20 pastkastītes un parakstījies uz kavalitatīvu spamu no porno listēm? 🙂

  Atbildēt
 22. ManInBlack

  Pretigakaa epasta sistema, ko esmu redzejis.. ok, nav baneru un reklamu, bet nu viss parejais sukaa ledu. Kada _@($% pec man ir katru reizi jaspiez uz lat karodzina???

  Atbildēt
 23. martin

  Nu ko…
  Kaa izteicaas Autors: NyX :: 11.06.2003 / 17:59 – vinjsh grib buut naivs… Azaju visha – bet tagad pie lietas :
  es esmu tas, kas pielicis rocinju pie shii “projekta” un tamdeelj arii atljaushos sho to piebilst :
  komentaari ash 40 gabali – un cik no tiem “pa teemu”? – labi ja 3-4.
  oki – nepatiik dizains, nepatiik ms baaze, nepatiik “priority”…
  Bet ja padomaa reaali – sakiet miiljie ljautinji – _KAADA_ ir shii projekta primaaraa funkcija? – gadienaa ne meilus suutiit/sanjemt?
  Jaa – ir vinja maksimaali vienkaarshota un daudzas funkcijas pasleeptas – bet nu muusu meerkjis ir nodroshinaat iespeeju suutiit/sanjemt, nevis nodarboties ar ekstru piegaadi.
  Gudri jau runaa cilveecinji – tjip faaa – muusu naudinju teeree, shitaadus meeslus peerk…
  Bet pastaastiet man taadu lietu : CIK paprasiis man cilveeks ar zinaashanaam, lai _pareizi_ uzliktu linuksi? Cik paprasiis lai uzslietu webisku mailu uz taa? Cik buus vinjam jaapikjo par uztureeshanu? – vai tik nebuus krieeeetni vairaak…
  Tas taa… Nu un veel : kaada ir taa neta jaukaa statistika par webu/kompju “apgaazshanu”? cik tur ir win pret linux attieciiba?
  nu un arii tas, ka merakam tomeer ir pasham savs webengine, par kuru pagaidaam (un cerams ar turpmaak) nebuus bulletins on security focus…
  Taa kaa ja ir ieteikumi/iebildumi – tad mosh tomeer konstruktiivi un par lietu nevis pumpainu tiiniishu liimenii kas hajo visu peec kaartas nedomaajot…

  Atbildēt
 24. KR@UKLIZ

  Nu tad tā par to kā pieslēgties ar The Bat!
  pop3 www.eriga.lv
  SMTP no provaidera katram normalm provaiderim ir šada fiča
  ierakta user nami un pasword Rulle
  Tad Martin
  Mans uzskat ja kaut ko taisa tad nevis lai būtu keksi bet lai butu visiem patikami, bet patikami ka kads kaut ko dara. Tas ka ka izmaksas uz microsot ir letakas un pedeja laika statistika rada ka ari drošakas tur tev taisnība. Vai nevajadzeja tomer to dizainu pamainit ka tev liekas un meraks ir visnu nokopējis nu Merkura uz ka bazes tad tas viss griezas ta ka nevajaga te stasti ka merakam savs dvizoks ja nu vieni pašiem svs pielabotais merkur dvizoks
  Visu cieņu

  Atbildēt
 25. K|NG

  Tagad te mans subj.skat.
  1.Man patīk, ka man tagad ir meils:)
  2.Vienkāršotība arī laba.
  3. Labi, ka nav bannerreklāmu, kaut gan aizdoma krīt uz augšā tukši atstāto un neizmantoto joslu 🙂
  4. Karogi nerullē, labāk būtu “latviski” “krieviski” “Latgaliski” …
  5.Neesmu saņēmis nevienu e-vēstuli, kaut nosūtīju 7 testa vēstules uz savu “jauno” epastu, kuru
  piereģistrēju ar “|” zīmi vārdā, bet varu ielogoties un nosūtīt.
  6. Diezgan friendlī pret Mozilla pārlūku, varu ielogoties. 🙂
  7.Kas tas par joku, kad nospiežot “iziet” izeju uz Rīgas domi 🙂
  Kas tur kaut kāds trafiks jāuzdzen Domes mājas lapai? Tā vien gribas palikt ielogotam 🙂
  8.Aizverot pārlūku, palieku ielogojies.
  9. Izskatās, ka hacker-friendlī ?
  http://www.eriga.lv/accountsettings.html?id=445c27961ce43a15e9d9406b4dad8db5&spage=4
  pašlaik esmu ielogojies 🙂

  Atbildēt
 26. K|NG

  Tas kurš ierakstīja to “dfdsd” (kaut kādu tekstiņu) un tas kurš tikko nomainīja paroli var apliecināt manu 9. punktu.
  p.s. Varēja jau vēl pagaidām atstāt to pašu izglītojošos nolūkos 🙂

  Atbildēt
 27. Jevgenijs Kuznecovs

  Projekts nav slikts. Bazets uz MS, ari normali ja skaiti cik tu samaksasi shodien. A ir kads no developeriem iedomajies ka tas izaugs un vajadzes klasteri buvet. Uz Windows? 🙂 Lapi ari var uz Dual Xeon, lapi ari var 🙂 Nu tad pasaki cik tad tev vinsh pec gada maksas ja izaugs piemeram lidz pus inboxa. Pie tam SMTP ir atverts, tikai uz 366 portu 🙂 To ka jus vienu aizverat nenozime ka nesamekles. Tagad viena mashina ar visu, var pameiginas ustaisit load testu: Visu mailu no inboxa tikai ar pirmo bitu forwardesim un eriga, cik vinsh istures ? 🙂 Problema nav to sistemu ustaisis to katrs students shodien var, problema ir uzturet un izdomat ko darit ja paradijas kaut kads specifisks floods. Piemera uz inboxu vienreiz bija baigi kruts (cik man zinams ari parejiem latvija), iskatas ka krivi visu pasauli nospamoja ar Viagra reklamu a reply adrese inbox. Un kas jus domajiem noticis – visa pasaule uz inboxu sutija visadas kljudas and so on. Bet izdomajam ka aizlapities. Ka eriga to taisas uz MS risinat bez krutiem un dargiem load balaseriem man nav nojausmes.
  Mans viedoklis ir trivials: pagaidam sistema ir jauna un daudz kljudu, ar laiku bus labak ja to atrak nenogazis. Pet atvert remote visiem ir kaut ka pa kruto, vismaz VPN sev uzliktu.
  Cena, ok samaksats 1000$ par mail softu, 1000$ par vel kaut ko kas tur stav, ok max 5000$ jasanak. A kad vajadzes vel vienu serveri piepirkt, tad piksiet protams HP vai IBM kruto, un maksas vinsh sakot no 15000$ un ja vajadzes 5 tadus gada? 🙂 Ekonomiskais efekts gada griezuma pazud. Pie tam pariet no vienas sistemas uz otru prasa daudz laika un energijas par naudu vispar nerunasim.
  A kas par to visu maksas? Lapi es maksaju, bet prieksh kam, var ari citur naudu ieguldit: piemeram man pie majas celju remontet 🙂 par MS SQL vispar nerunasim 🙂
  Neko sliktu neteikshu: veiksmi erigai un neizkapt viniem no savas cenas un lai pec pus gada uztureshana nemaksatu 15000$ menesi.
  Veiksmi jums un redzesim.

  Atbildēt
 28. tamster

  martin -> pēc K|NG posta varī rakstīt postu iekš SecurityFocus, kaut gan tā drošivien nebija programmatūras vaina 😉
  Un pasaki lūdzu kāpec jābūt X-Priority: High???

  Atbildēt
 29. Delerium

  Patiesībā eriga.lv mailkaste _gandrīz_ valda! Vēl tikai vajadzētu pielikt podziņu, ar ko var dzēst vairākus mailus uzreiz un paskatīties, kas notiek ar to mailu sakārtošanu pa folderiem. Es saprotu, ka vajag iezīmēt mailus un tad izvēlēties atbilstošās darbības, bet kā to visu aktivizēt? Vai nu jātaisa, lai pēc izvēles izdarīšanas automātiski noreāģē, vai vajag pielikt podziņu “Izpildīt”. Es neredzu 🙁

  Atbildēt
 30. Zavals

  Nuu Kuznecovs “paspiideeja”! 🙂 Pirksteljus plataak vairs nevareeji paplest? Verveleet kautko par platformu ar kuru esi saskaaries tikai darba stacijas liimenii nav iisti praata lieta. No taviem skaljajiem tekstiem es sapratu tikai to ka no Windows SERVERIEM tu nejeedz pilniigi neko, abzoluuti neko. ZERO.

  Atbildēt
 31. Djuke

  Klau, vai lv maz ir kāda firma kas uz linux bāzes piedāvātu gatavus veb, ne-veb un visaadus citaadus risinaajumus? …ar normaalu pieredzi (vot mees tajaa un tajaa firmaa pilniibaa ieviesaam linuxu… un var straadaat)…
  tik notiek bljaushana par opensource izmantoshanu utt… bet nu taksh izveidojiet normaalu firmeli, kura tad darbotos ar to linux ievieshanu praksee – konsultantu, sisteemanaliitikju, programmeetaaju, projekteetaaju grupu. neviens lielais bljaaveejs to nevar piedaavaat. bet vot micromiikstais var un tas ir vinja liels (pat izskirosh) plus

  Atbildēt
 32. Djuke

  tikai nevajag domaat ka esmu pret opensource un linuxi – esmu rokaam kaajaa par 🙂
  bet riigas domei vajag gatavus pusgatavus risinaajumus… vai arii garantiju ka taadi tiks izveidoti peec pasuutiijuma maksimaali iisaa laikaa (ne stipri ilgaakaa kaa microsoft risinaajumu ievieshana). kursh var sniegt taadu garantiju?

  Atbildēt
 33. jannis

  nez kad tiks pilniibaa iztulkots (Your message has been sent u.c.) un kad tiks noveerstas probleemas ar lv burtiem, mailos atnaak ar ? ziimeem.

  Atbildēt
 34. ZBH

  2 martin: eu, ja jau roks pieliki, tad mozj iebiidi tajos praatos kaad idej – interfeis tikai latviski, lai atsijaat vismaz vien bar ar aizdiik halavscikiem.

  Atbildēt
 35. ZBH

  2 martin: eu, ja jau roks pieliki, tad mozj iebiidi tajos praatos kaad idej – interfeis tikai latviski, lai atsijaat vismaz vien bar ar aizdiik halavscikiem.

  Atbildēt
 36. Djuke

  ZBH: nevaru nepiekrist 🙂
  bet tā arī neviens man nevar uzrādīt kādu lv linux kantori… 🙁
  redz minhenei jau ir alternatiivas microsoftam – vieteejaa suse. a mums ta nav 🙁

  Atbildēt
 37. coolynx

  Djuke: par tiem kantoriem taa nu gluzhi nav. vismaz desktop tirguu, jo pirms gada bija taada Hansa Business Solutions un Linux. ja runaa par serveru risinaajumiem, tad praktiski visi, kas nestraadaa ar microsoft un lotus straadaa ar unix/linux. firmas, kas apkalpo unixus arii ir pa pilno. cits jautaajums ir – vai ir taadas firmas, kas apkalpo kaadu konkreetu atveertaa koda sisteemu. e-apollo gadiijumaa, ja atceries, tad tur arii tika izmantota atveertaa koda sisteema kuru uztureeja viens kantoris.
  taa kaa neredzu probleemu, ja tieshaam kaut ko grib izdariit, tad dariitaaju buus pietiekoshi. domes gadiijumaa jau ir pavisam cita *probleema*, to es protams, ka nevareeshu pieraadiit.

  Atbildēt
 38. Djuke

  coolynx: bet vai tie kantori reaali iesniedza piedaavaajumus Riigas domei? es pieljauji ka ir… vispaar kur var dabuut infu par to, kaadi veel bija piedaavaajumi riigas domei?
  bet probleema jau ir taa, ka ieksh lv linux veel nav iedziivojies… 🙁 baigi ceru ka minhenee viss notiks kruta. un ja tur notiks viss kruta, tad tas buus lielisks piemeers un mezhoniigi laba reklaama linuxim (konkreeti susei).
  vot reekshu ja peec kaada laika no riigas domes suutiis cilveekus uz minheni pieredzes apmainjaa it sisteemu ievieshanaa 🙂

  Atbildēt
 39. Delerium

  Djuke, Tu nesaproti vienu lietu – nav svarīgi, cik daudz variantus piedāvāja RD, tāpat uzvarētājs bija predefinēts.
  Un Microsoft nebūt nebija vienīgie pretendenti!

  Atbildēt
 40. coolynx

  Djuke: ehh, ja tevi tik tieshaam intereseetu kadi ir Riigas domes konkursu noteikumi, tad tu tos jau sen buutu izlasiijis, jo tie ir pieejami visiem interesentiem un nevis te tukshi spriedeleejis.
  noteikumi tur ir izstraadaati ljoti profesionaalaa liimeniii atbilstoshi konkursa uzvareetaaja iespeejaam/specifikai, kas parasti ir zinaams jau pirms pasha konkursa. pat, ja pienjem, ka shis ieprieksh uzrakstiitais pienjemums ir aplams, tad var atliek tikai izlasiit pashus noteikumus un tur atradiisies paaris punkti, kas liegs piedaliities pilniigi visiem *nepareiziem* pretendentiem, kas peec buutiibas it kaa vareetu piedaliities konkursaa. un tas cilveecinjsh, kas rakstiija shos noteikumus tur neko nevareeja un arii nekad nevarees izdariit, jo vinjam ir pienaakums uzrakstiit atbilstoshus noteikumus, jo preteejaa gadiijumaa pac saproti, kas notiek 🙂

  Atbildēt
 41. martin

  Njaaa… Kaa vienmeer – zinu – bet neteikshu, zinu – bet nevaru pieraadiit, zinu jau kaa tur viss notiekas un nemaz nestaastiet etcetc.
  Nu fakin shit – nu komenteejiet webmailu nevis RD vai kaada privaatmaaju.
  Nu nah priekshaa pakaljaa piemineet MS? Tik tamdeelj, ka taa ir opsisteema? Skaisti jau izklausaas – ekonomeesim! Njemsim linuksi! njemsim opensorsi! Bet vai kaads padomaa arii par to – KO noziimee paaris tuukstoshus PC paartaisiit par linuksiskaam kasteem? un kur njemt tik daudz piiplus, kas daudzmaz normaalaa liimenii rubiis tos administreet/uztureet? un kursh njemsies programmet nopietnas sisteemas zem taa? jautaajumu cjupa – atbilzju nava. Nu nespeej neviens kantoris LV pagaidaam to dariit – lai kaa nemeetaatu pirkstus…
  Nu un autoram “coolynx” – driixt uzburt nelielu aininju? Tu esi kaadas firmas IT decisionmakeris… Un jums ir jaauzbuuvee tiikls ar 10 punktiem riigaa kurus savienotu 2mbps liinijas – nu vajag jums tos 2 mbps… Un tev ir skaidri zinaams, ka atradiisies kaads kaarumnieks kursh ar putaam ar luupaam apgalvos, ka luuk vinja buuveetais |/SL tiikls dos jums tos 2 mbps… Un taapat tu skaidri zini kaac meesls tas |/SL ira… A likumdoshana tev liek izveeleeties leetaako… Saki man taga – KAADS izskatiisies TAVAS firmas konkursa nolikums?
  Bet nu anjiivej – liels paldies visiem, kas dod veertiigus aizraadiijumus… Ne jau visu var pac pamaniit 🙂
  Iipash paldies “K|NG” – IP session checking is enabled now.
  To “tamster” – saki – prioritaate kas ir tikai “2” nevis “1” ir tik trauceejosha Tev?

  Atbildēt
 42. Djuke

  CoolLynx: mosh arii izskataas ka es tukshi spriedeleeju… bet tad nosauc citu – “nepareizo” pretendentu – kuru pakalpojumus vajadzeetu izmantot.
  … nu nosauciet man luudzu lv kantorus, kas ir realizeejushi liela liimenja projektus ar pilniibaa atveertaa koda risinaajumiem (neiet runa dazhu serveru uzstaadiishanu)… kuram kantorim ir tikpat liela pieredze kaa mikromiikstajam? kuri kantori bija spiesti nepiedaliities konkursaa nepareizo noteikumu deelj (bet bija izteikushi taadu veeleeshanos)?
  tikpat labi jau es varu teikt, ka runaashana par nepareiziem noteikumiem, neminot konkreetus noteikumu punktus arii ir tuksha spriedeleeshana

  Atbildēt
 43. coolynx

  Djuke: tu jau saac braukt otraa graavii. neviens jau neuzspiezh lietot pilniibaa atveertaa koda risinaajumus. un otrkaart jau tika nosauktas firmas. veel tikai jaanodefinee cik tavaa izpratnee skaitaas liela meeroga projekts. ja runaa par vairaakiem miljoniem, tad pagaidaam taadus ir izdevies realizeet tikai mazajam miisktajam, jo vinji dabu shos projektus tikai pateicoties maates uznjeemumam, kas ir realizeejis taadus projektus citaas valstiis. latvijas meerogos taadas pieredzes vienkaarshi nevar buut nevienai citai firmai. taa kaa viss ir pareizi un pat likumiigi 🙂

  Atbildēt
 44. coolynx

  Djuke: no tevis teiktaa es pagaidaam varu iedomaaties tikai divus variantus:
  1. tu esi ieintereseetaa persona, kas meegjina kaut kaa aizstaaveeties, bet nav skaidrs iisti kaa
  2. tev nav iipashi skaidra lietas buutiiba, bet gribas kaut ko panjemties
  …lai atrisinaatu probleemu ir saakumaa jaanodefinee probleemas buutiiba un tad ir jaameklee risinaajums…

  Atbildēt
 45. Delerium

  Latvijā ir gan vairāku miljonu izstrādes, gan ieviešanas projekti. Ir firmas, kas ir gatavas darīt daudz. Tas nu tā …

  Atbildēt
 46. Djuke

  coolynx: ieintereseetaa persona es neesmu. un ar ms fans neesmu. par lietas buutiibu – iespeejams ka kaut ko nezinu (esmu tikai cilveeks)… bet es zinu vienu – Latvijaa nav pietiekamaa skaitaa atiistiitu linux speciaalistu, lai vareetu pacelt projektus kaadi ir vajadziigi riigas domei. jaabuut tachu reaalistiem… nevis tikai sapnjotaajiem. man vienkaarshi ir nesaprotama attieksme – Microsoft sucks by default. un taada ir ljoti daudziem linux useriem… biezhi vien neiedziljinoties jautaajumaa…

  Atbildēt
 47. Delerium

  to martin:
  es jau te minēju, ka faktiski nestrādā mailu dzēšana no folderiem un pārvietošana. Vismaz es neredzu, kā ar vairākiem mailiem vienlaicīgi varētu kaut ko izdarīt. Mēģināju to noklusētaja “Interneta pasta noformējumā” un tagad arī Text-style …
  Sķiet, ka tur vajag pogu, kas liktu izpildīt izvēlēto darbību.
  Text Style noformējuma ir divi gļuki:
  – darbību (move, copy utt) drop-down izvēlne nav pretim folderu drop-down izvēlnei
  – apakšējā izvēlne (Get Messages || New Message … ) iztrūkst || starp Settings un Logout. Augšējā daļā tas ir ok, jo abi punkti ir nodalīti viens no otra, bet lejā tie pārāk saplūst.

  Tie nav uzbraucieni, bet ieteikumi, jo gribu izmantot eRiga Text Style (varētu caur mobtela dialup ātrāk lādēties :)) )

  Atbildēt
 48. Djuke

  Delerium: pret taadaam firmaa – nulle iebildumu. ja riigas dome izmantotu kaut vai dati pakalpojumus – maksaataa naudas summa paliktu tepat lv. Bet man skiet ka neviena no taam neizmanto pamataa open source … es pienjemu ka kljuudos…

  Atbildēt
 49. martin

  Paldies, Delerium – nepamaniiju – text style nevajag buut vispaar 🙂 sha izmetiishu :). folderi nu ar straadaa… apgreidojot versiju nepamaniiju, ka templeits jauns 🙂
  Nu un taga atkal “kakinja” prieksh djuke – par tiem “miljonu” projektiem – nu ir sadarbiiba rd arii ar muusu pashu baalelinju Lielajaam firmaam… bet nu kaa saka – ja nau ko teikt labu – nesaki neko – kaa es ar shoreiz izdariishu…
  Ir daudzi kantori, kas meetaa pirxtus un sola zelta kalnus ar dimanta roziiniiteem virsotnee tik nu ljoti biezji tas viss balstiits uz PR un virsvadonju sarunaam nespeciaalistu liimenii…
  Klasisks piemeers, par laimi ne no muusu kantora – divu shefu saruna programmiera klaatbuutnee : pasuutiitaajs – nuuuu… mums tur podzinju taadu viltiigu vaidzeetu… izpildiitaajs – buus! programmieris – shef! bet nevar tur taadu ielikt! – izpildiitaajs – CIC! Teicu, ka buus – znacj buus!
  Nu rezultaataa “podzinja” protams ira, tikai tik cjerezzjopiski uzmeistarota, ka enduseris var noshauties predikteejot kaadu rezultaatu ieguus naakamo reizi to nospiezjot… a shefi, atziimeesim ka abi, ir laimiigi.
  Lai paraada man _vienu_ LIELU projektu ko muusu baalelinji buutu muusmaajaas uztaisiijushi (ne asimileejushi) un par kuru buutu pozitiivo atsauksmju vairaak par 50% no kopeejaam 😉

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *