Macromedia Contribute apskats

Macromedia Contribute Kādā no e-pasta sarakstēm apspriedām jauno produktu Macromedia Contribute, kas paredzēts lapu satura atjaunošanai un papildināšanai, vienkāršam lietotājam draudzīgā vidē.

Mūsdienās, piedāvājot mājas lapas izstrādi, jāņem vērā, ka gala patērētājs jau vēlas bez īpašām zināšanām programmēšanā un HTML nianšu pārzināšanas, veikt labojumus un atjaunot savu lapu tik pat viegli kā uzrakstīt dokumentu kaut vai tajā pašā Wordā. Bet diemžēl tas nav tik vienkārši kā gribētos.

Web lapu atjaunošanas rīki, ja netiek rakstītas speciālas programmas, aprobežojas galvenokārt ar Microsoft Internet Explorer iebūvētām iespējām, kas atbalsta vizuālo rediģēšanas rīku jeb WYSIWYG (What You See Is What You Get) un profesionāļi zinās teikt, ka tas nav tas labākais veids, jo šādi rīki bojā lapas kodu un rezultātā vēl ir jāraksta speciāli filtri, kas mēģinās izlabot šo rīku radītās kļūdas.

Macromedia ir spērusi soli, lai aizpildītu šo caurumu WYSIWYG rīku tirgū un piedāvā savu risinājumu šai problēmai. Par šo produktu es palūdzu Juri, lai viņš uzraksta nelielu apskatu, jo man patika tas, ko viņš man sarakstīja e-pasta diskusijā un es padomāju, ka tas varētu interesēt arī citus.

Juris raksta:

Pavisam nesen (2002. gada decembra sākumā) Macromedia izlaida jaunu produktu Contribute bilde, kas paredzēts lapu satura atjaunošanai un papildināšanai. Produkta auditorija pēc izstrādātāja domām ir webmasteri un interneta lapu redaktori.

Neskatoties uz to, ka šajā produktā ir iebūvēts WYSIWYG teksta redaktors, tas tomēr nav interneta lapu maketēšanas rīks kā Microsoft Frontpage, Adobe Golive, Macromedia Dreamweaver. Contribute ir satura rediģēšanas rīks – līdzīgi kā pēdējā laikā tik ļoti populārie CMS.

Atšķirībā no mums tik ļoti pierastajiem CMSiem (PHP Nuke, eZ Publish, u.c.), kuru darbības princips ir servera puses skripti un datubāze, kad lapa katru reizi lietotājam to pieprasot tiek veidota no jauna, Contribute uz servera liek jau gatavus HTML failus, kurus veido uz redaktora datora un tādējādi nenoslogojot serveri.

Tik tālu viss būtu ļoti jauki, taču brīdī, kad sākat lietot šo sitēmu, Jūs saprotat, ka Macromedia savā produkta prezentācijā tomēr ir pārāk smuki prezentējusi savu produktu, tas ir, nav norādījusi uz trūkumiem, jo atšķirībā no pierastajiem CMS ar Contribute nevar veidot dinamiskus sarakstus (jaunumu saraksts, dinamiska lapu navigācija, utt). Šādu iespēju trūkums praktiski padara šo produktu par neizmantojamu portālu/vortālu veidotājiem, ja vien viņi paši neizdomā, kā apiet Contribute trūkumus, kas ir iespējams papildus izmantojot servera puses skriptus, taču šajā gadījumā doto produktu reāli izmantos tikai kā teksta redaktoru.

Izmantojot Contribute interneta lapas veidošanā/uzturēšanā ir nepieciešamas divas lietotāju grupas: lapas administrators (webmasters) un redaktori. Webmasters veic dizaina, HTML maketu (templates) veidošanu, lietotāju tiesību, interneta lapas globālo parametru noteikšanu. Savukārt redaktori veic teksta ievadi, labošanu.

Viens no programmas lielākajiem plusiem ir redaktoriem ērta lietošana, tik labu teksta rediģēšanu (WYSIWYG) neesmu redzējis nevienai CMS, un kā zinām, tad redaktoriem tas ir ļoti svarīgi, jo tikai retais no viņiem ir gatavs apgūt elementārākos HTML elementus.

Rediģējot tekstu Jums ir iespējams ievietot informāciju Microsoft Excel un Word dokumentiem, ievietot Macromedia Flash animācijas, saites, attēlus, veidot tabulas, izmantot spelling check, un citas teksta rediģēšanai nepieciešamas lietas.

Nedomāju, ka ir daudz cilvēki interneta lapu izstādes aģentūras, kas būtu ar mieru tik labu teksta rediģēšanas iespēju veidot par nieka $99 – neliela cena salīdzinot ar CMS izstrādes cenu. Protams, izmantojot Contribute ir jāskaita konfigurēšanas izmaksas, taču tās parastai uzņēmuma mājas lapai ar gataviem HTML maketiem nevar pārsniegt 2-3 cilvēka darba dienas. Tāpēc spriediet paši, ko ir izdevīgāk – samaksāt brangu naudu par mistisku un nezināmu CMS vai izvēlēties ne pārāk bagātu iespējām (nav dinamisko moduļu), taču pārbaudītu un strādājošu produktu. Jāņem vērā, ka katram redaktoram nepieciešama sava programma, tāpēc lapai ar 10 redaktoriem būs jāpērk 10 Contribute.

Šis izstrādājums ir samērā labi pielietojams nelielu un vidēju lapu izveidei un uzturēšanai, ja nav vajadzības pēc dinamiskajiem moduļiem, turklāt ja lapa ir haotiska, tad šis produkts ir labāks par tradicionāli izmantojamiem CMS.

Produkta pozitīvās īpašības:

 • neliela servera noslodze (netiek parsēti skriptu faili);
 • var izvietot uz jebkura servera, nav svarīga servera puses skriptu valoda;
 • samērā ātri konfigurējama sistēma;
 • redaktoriem ērta darba uzsākšana, labojamās informācijas atrašana;
 • teksta apstrāde ir ērta un lietotājiem saprotama;
 • pieļauj elastīgu lapas administrēšanu, informācijas rediģēšanu;
 • lēta.

Produkta negatīvās īpašības:

 • nav interneta lapas sturuktūras kontrole;
 • nevar veidot dinamiskus moduļus (jaunumu saraksti, dinamiska navigācija, u.c.);
 • nav HTML maketu pakārtota izmantošana (iekš viena var iesaukt otru, tādējādi pamainot vienu elementu tas mainās vairākos HTML maketos);
 • ir tikai FTP un LAN pieeja pie webservera;
 • katram lietotājam nepieciešama sava prograama, kas palielina kopējās izmaksas.

Es pats WYSIWYG tipa HTML redaktorus praktiski nelietoju un savu lapu ar Contribute neveidotu, taču tā kā vairums interneta lapu redaktoru ir ar vājām vai pat bez HTML zināšanām, tad viņiem šāda tipa teksta redaktori ir nepieciešami, un atliek izvēlēties lietot klasiskos WYSIWYG tipa redaktorus (Microsoft Frontpage, Adobe Golive, Macromedia Dreamweaver), pierastos CMS (PHP Nuke, eZ Publish, u.c.) vai Contribute – to jau katram pašam jāizlemj, kas sanāk lētāk, ērtāk, labāk.

Ja nākotnē šim produktam pievienotu dažas svarīgas lietas (HTML maketu pakārtota ievietošana, lapas struktūras kontrole, normālu servera puses skriptu pievienošanu, HTML kods rediģējot tekstu, utt), tad šis produkts kļūtu daudz plašāk izmantojams. Pašlaik šo programmu var izmanot tikai daļā interneta lapu, kas varētu būt par šķērsli programmas plašai izmantošanai.

Lejupielāde:
30 dienu izmēģinājuma versija Macromedia Contribute 18 114KiB

25 thoughts on “Macromedia Contribute apskats

 1. K|NG

  -> Krish: Skatos ka Tava lapa arī stāv uz Latneta un Latnets par katru pieslēgšanos caur FTP prasa $$$, vot paskaidrojiet man muļķim kā būt:? Sanāk tā ka tas Contribute izmanto FTP, katru reizi kad gribu izlabot vai papildināt lapu?

  Atbildēt
 2. noisex

  programma lammeriem, bet ideja laba. bet anyways shi perga populiratiti negus nekad. Shai lietinjai pietrukst daudzu butisku mantu, protams, ja tiek updeitota lapa manuali, tad shis varetu but risinajums.

  Atbildēt
 3. ivka

  Cik līdz šim esmu cīnījies ar CMS-iem un lietotāju neprasmi/nevēlēšanos apgūt “elementārākos HTML elementus” – šobrīd esmu apstājies pie pavisam triviāla risinājuma:
  1) web saitam tiek uzcepts ģenerālais templeits + CSS
  2) tiek uztaisīti viens vai vairāki dokumentu (rakstu) layouti
  3) tiek uzprogrammēts kategoriju un navigācijas engine ar
  administrācijas galu (vai principā paņemts jebkurš CMS, kurš atļauj
  HTML contentu ievadīt)
  4) un “redaktoram” tiek iedots MS FrontPage Express (jā, tieši tas pats, kas W98 komplektā).
  Plusi:
  “Redaktors” ar šo MSFPE var radīt lieliskus HTML tekstus, sevišķi nepiepūlot smadzeni, jo interfeiss 1:1 kā Wordā un HTML kodu peistot iekšā kategoriju administrācijas galā. 10min apmācības un viss rullē. Arī HTML kodam nav ne vainas, jo minētais MSFPE neko nemāk, savukārt tam ko māk, kodu taisa pietiekami tīru un adekvātu.
  Tā kā kategoriju administrācijas tūlis (vismaz manējais) māk no iepeistotā koda izparsēt bildes un palūgt uploadēt pareizos failus, kā arī atrast linkus un palūgt noprecizēt targetu (kāda no kategorijām administrējamajā lapā vai kaut kāds absolūts URL), tad bilžu un linku suports arī ir. Ko vēl vajag pilnai laimei?
  Mīnusi:
  Vienalga nepieciešams admins, kas nomainīs kaut ko templatēs vai meņučos, bet ar šo problēmu jau neviens CMS vēl nav līdz galam izcīnījies.

  Atbildēt
 4. K|NG

  Krish: Vot agrāk nebija, a tagad ir paskaties pie Latneta-klienti/Statistika, tur rakstīts: Shell laiks tiek rēķināts pēc tā, cik daudz laika pavadījāt telnet vai FTP režīmā.

  Atbildēt
 5. noname

  “Rediģējot tekstu Jums ir iespējams ievietot informāciju Microsoft Excel un Word dokumentuiem
  Kad izlabosiet, izdzeesiet sho commentu:)

  Atbildēt
 6. K|NG

  Krish: Vot veicas! Man 2 gadi tā veicās, līdz viendien skatos; obanā shell-fell;) laiks ir uzrēķināts, gāju prasīt, a tā visulaiku esot 🙂
  takā seko līdzi. 😉

  Atbildēt
 7. Dreef

  Programma guus kaadu dalju no tirgus, jo ne par velti vinji to ir izdomaajushi ;-). Domaaju, ka driizumaa taadas lietinjas kljuus veel advanceetaakas un naaks liidzi jau template gatavai enginei. Tipa varees panjemt kaadu template, pieziimeet bildiites un buus tev jaunumu portaalinjsh, pat neko nesajeedzot no php, html utt. ;-). Viss tikai laika jautaajums.
  Starp citu, lapas kods ir samainiijies un neraadaas vairaak pie endrju tajaa sarakstaa kopaa ar citiem.

  Atbildēt
 8. coolynx

  rem: bija paaris, bet ljoti primitiivi un gljukoja kaa arii lagoja. 🙁
  Starp citu bija arii kaut kaads riiks prieksh jauniem netscape un mozillaam, tikai jaaieinstalee kaut kaadas bibliotekas no m$ lapas un viss notiek, bet par pikji.

  Atbildēt
 9. noisex

  Krish tu kadreiz ari lasi textus: coolynx jau paradija vietu kur var vilkt sho radijumu, bet ne tas ir galvenais. Me paliek pie sava: normala administreshanas sistema uz server-side scriptu(PHP,CGI) un DB ar labu juzeru menedzamenta administreshanas tuli, ljauj stradaat arii lammem -tas ir atveram adminja logu ieraxtam savus incialjus, izvelamies, ko updeitosim, saraxtam, sapostejam un nospezzam pogu send un viss, piekam juzeriem dodam tadas privilegjijas, kadas vajaga, shoreiz neiet runa par kaut kadu CMS, bet gan pashveidotu sistemu vai engine…tam principa ir lieli plusi, jo vienmer zinasi, kur ir shaize, ja kas notiekas.
  Tatad resume: Jaizmanto labi pashraxtiti engini, ja kads negrib maxat programmistam vai dizainerim par darbu un pec tam zzeloties, ka vinju lapa ir mesls, nekas nestradaa un slikti izskatas nu taa jau ir Jusu darishana un problema.

  Atbildēt
 10. misame

  Ar Macromedia ideju viss ir baigi ok, shaads verkjis tieshaam ir vajadziigs, jo, lai gan var uztaisiit dikti jauku un eertu CMS, vienalga katraa atsevishkjaa gadiijumaa juuzeris tomeer veeleesies kaut ko citu, liidz ar ko vinju naaksies shaa vai taa paarrakstiit.
  Radaas tikai jautaajums par to ‘a vinji rada sliktu kodu, bet shitais rada afigenna labu kodu’… nu, negribeetu teikt, ka piem DreamWeaveris radiitu ideaalu kodu… taapat ir pilns ar gljukiem… nu, vismaz ar msIE piedaavaataas kontroles radiito kodu var izciiniities relatiivi vienkaarshi – vairaaki pregi peec kaartas un viss notiek… bet sheit? kas nu ir saradies mrakomeedijas softa praatinjaa, tas arii ir.
  Droshi vien, ka shii aparaata radiitajam var pielikt normaalu server-side engini priekshaa un to visu izmantot kaa dokumentu baazeetu sisteemu (piemeeram, shis softs savus failus uploado uz saits.lv/contribute, bet kaut kaada lapa aka saits.lv/content.php njem un apstraadaa tajaa folderii atrodoshos dokumentus utt utt)…

  Atbildēt
 11. reds

  Nu es (iAuto) arī esam Latnet klienti, bet to shella laiku es neesmu redzejis pozitīvu. Šķiet, ka tas ir kāds seno laiku atlikums, kas nedarbojas. Labojot / veidojot ko jaunu izmantoju HTML-Kit, kas vismaz 5 minūtes ik reizi ir FTP onlainā, bet nekādus laikus Latnet nav skaitījis…

  Atbildēt
 12. juris

  misame: tieshi taa arii var sho programmu lietot tiiri teksta redigeeshanai, jaunu rakstu rakstiishanai, par pamatu atsaajot savu engini vai izveidojot citu.
  vienkaarshi domaaju ka shis ir labaakais (bet ne tuvu idealam) no esooshajiem WYSIWYG teksta redaktoriem webam, kurus eerti lietot parastam lietotajam. Ja kaadam ir zinaams kaads labaaks luudzu pasakiet.

  Atbildēt
 13. bams

  un kaa tad ar latvieshu burtiem jamaa softaa? Vismaz prieksh dreamweaver naacaas labot configuraaciju, jo taads windows-1257 nemaz nebija.

  Atbildēt
 14. Dainis

  <b>You</b>es vēlos noskaidrot vai kaut kur vēl ir iespējama savas mājas lapas bezmaksas izvietošana un kāda servera. <i>Tagad jau viss tikai par naudu</i>

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *