Microsoft salūza – IE8 pēc noklusējuma atbalstīs standartus

Knaģis šodien ierakstīja savu viedokli par Microsoft lēmumu pēc noklusējuma atbalstīt W3C ieteiktos standartus. Cik nu viņi to spēs savā jaunajā IE8 versijā.

Atgādināšu, ka pirms neilga laika Microsoft vīri bija izdomājuši īpašu IE8 standartu atbalstu. Tas nozīmēja, ka Microsoft turpinātu iesākto ceļu uz publiskā weba čakarēšanu, jo šis solis būtu saskaņā ar viņu biznesa plāniem, bet pretrunā ar web izstrādātāju interesēm. Izstrādātājiem būtu jāievieš kārtējā Microsoft iegriba un mājaslapās jāievieto speciāls kods pēc kura atpazītu, ka šī lapa atbalsta IE8 pārlūku. Rezultātā liela daļa nozares speciālistu pagrieza muguru un pateica savu stingro NĒ šādai attieksmei, kā arī mudināja citus izstrādātājus ignorēt turpmākās Internet Explorer versijas, un nenodrošināt to atbalstu.

Asās diskusijas, tomēr spēja pamudināt Microsoft vīrus sākt domāt ar galvu un piemērot savas biznesa intereses tirgus prasībām.

We’ve decided that IE8 will, by default, interpret web content in the most standards compliant way it can. This decision is a change from what we’ve posted previously.

Apsveicu visus izstrādātājus ar šo būtisko pavērsienu. Cerams, ka viņu vārdi saskanēs ar darbiem.

18 thoughts on “Microsoft salūza – IE8 pēc noklusējuma atbalstīs standartus

 1. japets

  “piemērot savas biznesa intereses tirgus prasībām” – kura tirgus? Publiskie webi? Iekšējās web aplikācijas? Esošie risinājumi?

  Atbildēt
 2. CooLynX Raksta autors

  Jautājums ir retorisks, ne? Vai arī pārlasi vēlreiz visu teikumu no kura izrāvi citāta daļu. 😉

  Ja gribi manu viedokli, tad lūdzu. Microsoft korporatīvajā tirgū bija līderis ar saviem produktiem. Šaubu nav. Attiecīgi arī daudzi uz to strādāja. Bet arī šeit viņiem parādījās konkurenti, kas piedāvā savus risinājumus un tie strādā dažādās vidēs un ar dažādiem pārlūkiem, kas primāri nav IE. Attiecīgi arī korporatīvo tirgu viņi var zaudēt, ja tā būs vienīgā vide, kur viņu pārlūks būs lietojams.

  Atbildēt
 3. psc

  “..rezultātā liela daļa nozares speciālistu pagrieza muguru un pateica savu stingro NĒ šādai attieksmei”
  ..rezultātā vēl lielāka daļa ikdienas interneta lietotāju uzgierž vēl lielāku muguru šiem nozares speciālistiem.
  Es saprotu, ka “MS sux, linux rullz” tagad ir ļoti modē..un vai nu tu esi par, vai lamers…bet šis te jau sāk ieslīgt galējībās. Muļkā speciālistam ir jābūt, lai savas aklās parliecības un modes dēļ ignorēt lielāko tirgus daļu.

  Atbildēt
 4. CooLynX Raksta autors

  psc, tev tas var patikt vai nē, bet fakts ir tāds kāds tas ir. Arī Microsoft strādā speciālisti, kas tiešām grib uzlabot IE un padarīt to Nr.1. Domāju, ka tāpēc viņi ir spēruši šo nepopulāro soli, kas liks pasvīst dažam labam speciālistam. Nāksies aizvilkties uz w3c lapu un palasīt standartus. 😉

  Atbildēt
 5. BlackHalt

  Gribēju rakstī, kā ierakstu bloga, bet man slinkums
  Teksts:
  ————
  TODO M$soft LV
  Nākošās nedēļas uzdevumi:

  Izzināt visus Knaģja, iespējams, (standarta politkotektums) apkrāptos uzņēmumus un piedāvāt iesniegt iesniegumu policija par krāpšanu.
  Izskaidrot alternatīvos risinājumus, ka nav Knaģja spēkos.
  Paskaidrot apkāstajiem klientiem nianses.
  Piedāvāt alternatīvas, kas nav krāpnieciskas.
  Mēģināt tikt vaļā no M$ monopolistu korumpatīvās ietekmes.

  Bezmaksas konsultācijas.

  Eiropas savienība, cik man zināms, tādus M$ sevišķi neieredz.

  Novest lietu līdz tiesai.

  Starp citu, es šo uzdevumu paveiktu sekmīgāk ar atbalstītājiem, nekā bez.

  Redzēs.
  —————-
  Amen.

  Atbildēt
 6. saru

  tieši tā, ms strādā speciālisti , kas cenšas uzlabot un taisīt ciet tā sauktos caurumus. Tas ka stilīgi ir brēkt par to , ka viens ir labs un otrs ir slikts, protams arī ir aktuāli. Ja nepatīk, kā default browseris tad ņemat un instalējat citus, bet tāpēc nevajaga brēkt, ka tas , kas nāk līdz defaultā ir slikts, neviens viņu neliek izmantot. Nekur tācu nav teikts, ka ir jāizmanto tikai IE. tā kā bezjēdzīgām runām tiešām nav jēgas. 😉

  un par tiem jaunajiem standartiem. nu būs jauni standarti būs, tas jau viss notikai, lai attīstītos interneta vide. kāpēc neviens nebrēca pie sestā protokola izveidas pie ip ? 🙂

  Atbildēt
 7. cyxob

  Ja nepatīk, kā default browseris tad ņemat un instalējat citus, bet tāpēc nevajaga brēkt, ka tas , kas nāk līdz defaultā ir slikts, neviens viņu neliek izmantot. Nekur tācu nav teikts, ka ir jāizmanto tikai IE. tā kā bezjēdzīgām runām tiešām nav jēgas.

  diemžēl lietotājs vulgaris pat nenojauš par citu brovzeru esamību. viņš svēti tic, ka internets = liels zils “e” burts. un ieraugot, kā izskatās viņa iecienītie inbox.lv tvnet.lv delfi.lv bez drazas Firefox’ī+Adblock ir manāmi apstulbis. lai tak M$ iedod viņiem ko labu IE8 izskatā!

  Atbildēt
 8. saru

  nu tgd davaij bez muldēšanas. es piemēram izmantoju lapsu ar noscriptu un ok, laika ziņām. 😉

  un btw IE ir pishing filtrs kas arī nodrošina drošibu internetā.

  Atbildēt
 9. martinsb

  MSIE izstrādātāji ir ļoti interesantā un neapskaužamā situācijā: 1) viņiem ir lietotāji, kas izstrādā lapas, kā primāro (vai vienīgo) testa pārlūku izmantojot IE; 2) viņiem ir lietotāji, kas prasa W3 rekomendāciju atbalstu; 3) viņiem ir melnais tūkstotis lieotāju, kas šīs lapas (pār)lūko un grib, lai jaunās versijas viņiem šo pieredzi neviens nekādi nepasliktina.

  Es uzskatu, ka MSIE komanda vienkārši kārpās kā māk. Viņiem ir jābūt labiem pret visiem.

  MS jau vairākus gadus vairs nav ļaunuma impērija, kas par katru cenu cenšās iegrožot lietotājus (parastos, izstrādātājus, administratorus u.c.) savos valgos, apskatāmies kaut vai uz .NET pirmtekstu parādīšanu, jauno dokumentu formātu un arī jau veco bināro formātu specifikācijas u.c. MS novērtē esošos standartus un, cik vien iespējams, tiem seko. MS ir sapratuši, ka, lai viņu produkti paliktu popularitātes virsotnē, ar standartiem ir jādraudzējas.

  Un atklātais dialogs par IE8 renderēšanas režīmiem to tikai apliecina.

  Atbildēt
 10. japets

  “diemžēl lietotājs vulgaris pat nenojauš par citu brovzeru esamību.” (cyxob)
  Kadēļ “diemžēl”? Kamdēļ lietotājam būtu jāpatērē laiks interesējoties/apgūstot informāciju par n browseriem tā vietā, lai vienkārši kādu lietotu? Laiks ir nauda.

  Atbildēt
 11. Knaģis

  #7 – blackhalt, cik tev gadiņi? un ko tu gribi ar šāda veida spamošanu pateikt?

  Liela daļa nevēlas novērtēt MS soļus standartizācijas un atvērtības virzienā, jo tas ir kā atņemt konfekti 🙂

  par lietotāju vulgaris – viņš grib lai viņam viss strādāt out-of-the-box. Windows piedāvā tādu risinājumu. Arī Linux distributīvi tādu lietu piedāvā, tikai citā kombinācijā. Ko lai saka nabaga tantei, kas nopērk datoru ar Windows N, ieliek savu bērnu uzdāvināto Audio CD un dārgais dators pasaka “unknown disc”?

  Atbildēt
 12. BlackHalt

  Knaģis, tā bija sausu dusmu proza.
  Gadiņi man ir divreiz vairāk.
  Brilles nelietoju, uz kreisās rokas pelēka metāla gredzenu un pelēka metāla ķēdi nevalkāju.

  Atbildēt
 13. saru

  tātad, piekrītu , ka tas , ka līdz nāk browseris ir tikai poztīvi . Parasts ierindas lietotājs, beiži vien pat nezin par citu eksistenci, bet kāpēc gan viņam zināt, ja viņš lieto IE un ir apmierināts ar to. Kāpēc pavadīt laiku uz lietām, kas cilvēkam nav aktuālas.

  Par legāliem oem uz datoriem , arī tas ir pozitīvi. Ierindas lietājs iegādājoties datoru aiziet mājās ar to un šaubos ka viņu pārņem domas par to , kā kaut ko uzreiz pārinstalēt, kur ko nokačāt utt.. Ja ir vēlēšanās teikt ka ms produkti ir slikti un ka ierindas lietotajs ir apdalīts, tad lūdzu, pasūti internetā ar linuxu un necenties visus pārliecināt, ka ir slikti, ka aizjeot mājās ar jaunu datoru, tas jau ir gatavs darbam . Un paskaitat, cik ierindas lietotāji ir gatavi ikdienā strādāt ar citu os ja ne windows ?

  Un vispār, ms neko slitku nevienam nav nodarījis. Padomājiet cik daudz ir darīts lv valdoas attīstībā , izstrādājot vistu, offisu un vairākus servisus latviešu valodā? pat helps ir latviešu valodā. Novērtējiet to.

  Atbildēt
 14. noisex

  ja tik vel tie stulbie lietotaji updeototos no tas 5 vai 6as versijas…bet nee…jo vinjiem redz ir nelicenzets windows xp un pedejaais “ejoshais” browseris ir IE6, delj kura nakas iesprint un ikreizi taisot webus, taisit kaut kadus hackus prieksh IE izvirtibam.

  Atbildēt
 15. mihy

  uh… cik šis bazars ir šķērsām…

  www-vide ir vieta, kur notiek daudz un dažādu svarīgu informāciju saņemšana un nodošana… sākot no ziņām, blogiem, līdz ibankām… tai skaitā iekšējām sistēmām (intranet).

  Katram cilvēkam ir tiesības uz savu pārlūku, bet ja kāds defaultā 80% lietotāju iebaro pārlūku, kas neizmanto standartus, tad tas ir kaitējoši ļoti lielai sabiedrības daļai, jo

  1. Ja veido web-sistēmas – vienmēr pareizi ir izmantot pieņemtus standartus. Jāizmanto pamatprincipi. (nevis katram tagad jāizdomā savi)
  2. Lielā IE lietotāju dēļ nedrīkst “nepilnveidot” lapu priekš daudzām IE versijām (jo produktus izstrādā lietotājiem)

  Kam sāp galva, ka jāveic šīs optimizācijas???

  1. Produkcijas pasūtītājiem (izmaksas ir vismaz 30-50% augstākas, nekā tām vajadzētu būt.
  2. Lietotājiem, jo viņi nespēj saprast, kāpēc kāda lieta nestrādā vienā browserī un kāda citā… ja vispār zin par citu browseri… Bet rezultātā bieži vien nespēj izmantot 100% no visa pakalpojuma, kā rezultātā – neapmierinātība.
  3. Izstrādātājiem, jo pretīgs darbs pielabot pareizu kodu, lai tas strādātu arī ieks IE x versijām (nu jau būs 3 populārākās vai vismaz 2)

  Ja M$ piekāptos un ļautu skatīt lapas (kas veidotas pareizi pēc standartiem) korekti, tad visiem būtu krietni vien vieglāk…

  Bet M$ mērķis viens (vismaz bija) – lielākā daļa lietotāju lieto MS IE, tātad lapas jāveido pēc IE standartiem => nav vēlme maksāt vairāk, lai tas strādātu arī citos (korektākos) browseros => Lietotājiem (pat gudrajiem) nākas lietot IE, lai saņemtu pilnvērtīgu pakalpojumu…

  Kā rezultātā => citi browseri ir tikai secondārie…

  Galvenā ekonomikas ideja (šajā gadījumā) -> neļaut patērētājam brīvi izvēlēties… 🙂

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *