Kurš lieto atvērtā koda programmatūru?

Šodien man darbā www.db.lv redaktors pajautāja vai es varētu pateikt kādu firmu, kas būtu pārgājusi uz atvērtā koda programmatūru. Pirmajā momentā es padomāju, ka zinu tādus uzņēmumus, bet, tad rūpīgāk padomāju un secināju, ka nezinu nevienu tādu. Pat apzvanot paziņas konstatēju, ka visi sēž uz Windows darbstacijām. Ja runa ir par serveriem, tad tur divu domu nav – unix/linux tipa serveri, bet tiklīdz nonākam līdz lietotājiem, kas darbojās ar dokumentiem, tā visi sēž logos.

Vai ir kāds uzņēmums Latvijā, kas būtu pārgājis uz linux darbstacijām un gribētu par to pastāstīt biznesa portālam db.lv?

Doma ir uztaisīt interviju un noskaidrot reāli strādājoša uzņēmuma viedokli – ir vērts pāriet vai nav, kādi ir plusi un mīnusi. Principā aktuāla tēma, kas ik pa laikam uzpeld, bet skaidrības par praktisko pielietojumu nav. Cilvēki paplūkājas viens ar otru, bet tāpat turpina lietot to, kas katram tuvāks vai ērtāks. Gaidām rakstu.

36 thoughts on “Kurš lieto atvērtā koda programmatūru?

 1. orvils

  Sabiedrība par atklātību Delna savā birojā lieto Linux tas ir fakts, par citiem ir tikai kaut kas dzirdēts, bet nekādu reālu ziņu nav.

  Bet meklējot tādus, kas par 100% būtu pārgājuši uz Linux varētu nevienu arī neatrast. Noteikti nevajag aizmirst, ka atklātā koda produktu var lietot arī pa daļām.
  Šajā sakarā zinu, ka Kolonna veikalos stāv OpenOffice.

  Atbildēt
 2. koko

  Tur arī no darba atkarīgs… Es darbā, piemēram, sēžu uz dualboot sistēmas… Kad ir jādarās ar dokumentiem, attēliem, kodu utt, tad izmantoju linux – tas ir ērtāks. Kad ir jārasē, tad izmantoju Windows, jo AutoDesk linuxim neko nav uztaisījuši vēl.
  Pamatā manā firmā ir tā, ka bosi negrib mācīties, līdz ar to viņi pērk gan win, gan office… VIenīgais visiem ir open source browseri, opensource burneri, media pleijeri utt…

  Atbildēt
 3. mefisto

  Nu nevar jau tā teik “Šitā firma lieto opensourc, bet šitā ne”.

  Kad vel strādāju par adminu, uz katra datora bija OpenOffice, Gimp , Firefox, ThunderbirD, VLC.

  Firefox, Gimp un VLC lietoja gandrīz visi. OpenOffice daudziem bija kā Powerpoint aizstājējs. Daži lietoja arī visu paku. Thunderbird lietotaji arī bija.

  Tad nu ej un pasaki man tagad. Vai uzņēmums bija pārgāji uz opensource vai nē. Nav tādas noteiktas robežas. Un opensource lieto VISOS uzņēmumos.

  Atbildēt
 4. Mansvārds

  Es varu teikt tā, esmu mēģinājis pāriet uz open source programmām Windows vidē, bet tas nekādi neizdodas. Jo tās programmas nav līdz galam nostrādātas. Tieši darbam Windows vidē. Iespējams, uz citas operētājsistēmas tās darbojas labi. Bet man visu laiku uzkaras. Tas ir, ja Tu uzinstalē to Openoffice vai Gimp un neko citu vairs nekad mūžā neinstalē, tikai strādā, tad varbūt viss būs kārtībā. Bet, ja dators ir domāts arī citiem mērķiem, ttad vienas vienīgas nepatikšanas vien būs. Beigās es atkal atsāku lietot Ms Office un Photoshop un priecājos, cik viss labi strādā. Vēlos vienīgi piebilst, ka tāds sarūgtinājums man ir tikai par minētajām divām programmām. Es lietoju arī vairākas citas (Firefox, Firebird, Nvu, Filezilla, Audacity) un ar tām man nav nekādu problēmu.

  Atbildēt
 5. Zigis

  Vispaar jau dazzs labs no Taviem konkurentiem jau kuro gadu izmanto atveertaa koda programmatuuru! Tur viss ir lloti vienkaarssi, kas attiecas uz darba organizaaciju! Vieniigaas probleemas ir ar word dokumentiem, bet arii tam atradu toreiz risinaajumu – piedaavaajumus izprinteeju, parakstiiju, noskaneeju un aizsuutiiju attieciigajam klientam!:) Toreiz tika izmantot Redhat 6!

  Atbildēt
 6. CooLynX Raksta autors

  Zigis, ja tas bija man domāts, tad, kas ir jāsaprot ar maniem konkurentiem un ko tieši viņi izmanto? Varbūt varētu konkrētāk.

  Vai tiešām nav neviens konkrēts uzņēmums, kam būtu reāla pieredze?

  Atbildēt
 7. elfz

  Džīzes. Jautājums bija vienkāršs un konkrēts, par linux kā darbstaciju izmantošanu.

  “Svariigaak ir vai uznjeemums lieto tikai opensource/freeware aplikaacijas.” – kam svarīgāk? Ričardam Stallmanam? Tev? Random slashdotterim? Uzņēmumam svarīgāk ir veikt savas funkcijas un pelnīt naudu, izmantojot tos tuļķus, kas ir piemēroti darbam, un tie var būt gan bezmaksas worda aizvietotājs, gan proprietāra aplikācija pāris miljonu vērtībā, gan abi kopā.

  Atbildēt
 8. Viesturs

  Tīrus OpenSource risinājumus var atļauties organizācijas ar ļoti mazu kadru mainību, pretējā gadījumā apmācības var prasīt lielākus ieguldījumus nekā tie pāris simti šādām tādām licencēm.

  Es arī nezinu nevienu tādu tīru opensource lietojošu uzņēmumu, kurā būtu vairāk par dažiem deguniem.

  Kad skolās un augstskolās nopietnā līmenī apmācīs dzīvot un izdzīvot tikai ar to, ko kāds labs cilvēks par velti būs uztaisījis, būs savādāk.

  Atbildēt
 9. asiic

  diez ir kaads opensource graamatvediibas softs, kuru izmantot? vai arii ir kaads meegjinaajis jumi, uvi (ar mssql), kaadu no kentaura vai ankrava noemuleet uz linuxa? ir meegjinaajis kaads veidot sakarus ar kaseem, posiem, utt utjpr.
  tas buutu sveetiigi uzzinaat.

  Atbildēt
 10. Grrr

  Bija tāds kantoris “Select”, kas nodarbojās ar pasūtījumu katalogiem (ja nemaldos norvēģu filiāle). Tur kādreiz birojam bija Linux sainstalēts labu laiku – vai tagad vēl tā ir – nezinu.

  Atbildēt
 11. Zigis

  CooLynX Projektu vadītāji izmanto uz linux bāzētus datorus, bet viss darbs ar klientiem un projektiem norisinās pašu programmētā datu bāzē, kurai piekļūst klāt ar pārlūku!

  Atbildēt
 12. es

  Nu manuprāt mac os x ar varētu dēvēt par atvērtā koda softu kā nekā tas uz freebsd bāzes tusē, un ja šo pieņēmumu ņem vērā tad visi kas taisa reklāmas un nodarbojas ar dizainu izmanto mac

  Atbildēt
 13. Ainars

  Cik zinu ReRe04 (Re&Re meitas uzņēmums) 2004. gadā uzsākot darbību pilnībā sāka izmantot *nix darbastacijas. Vai lieto joprojām an nezinu.

  Atbildēt
 14. kaspars

  “BSD licence neparedz atverto kodu.”

  Tas gan ir aplams apgalvojums.

  BSD licence atļauj brīvāku rīkošanos ar pirmkodu nekā GPL, kura lielākoties tiek izmantota ar Linux saistītajā programmatūrā, bet ne tikai.

  Atbildēt
 15. \m/

  Gadus 5 – 6 atpakaļ bijusī Vides komunikācijas (pāris gadus arī bijusī Telegrupa, tagad BAS Net) klientu apkalpošanas centrā jau lietoja, ja nemaldos, Mandreiku. Arī Reklamarket birojā MS Office vietā tiek griezts OOo, tiesa gan uz windozes. Ventspils augstskolā datorklases rūcina linux, autoskola BCDE arī eksāmenu klasē izmanto linux – Fedora Core (tikai smieklīgi, ka admina kaste uz xp). Ja labi grib, tādus piemērus var salasīt pa pilno.

  Atbildēt
 16. valdiic

  Data Tech Labs (SIA “Latvijas Konsultants”) 2-3 gadus lieto FreeBSD gan darbstacijām, gan serveriem. Darbinieku skaits – mazliet zem 10.

  Atbildēt
 17. gusc

  Nu kā to ņem, ja runa ir par OS, tad diemžēl profesionālām vajadzībām bez Windows neiztikt (lai cik tas skumji skanētu). Bet piemēram mūsu ofisā pirms kāda mēneša tika izmesti visi Microsoft Office un visi strādā ar OpenOffice.org. Protams Firefox (kā alternatīva bezmaksas nespējai 🙂 un Thunderbird kā alternatīva Outlookam (itkā jau var lietot Outlook Express, bet dažiem laikam vajag pāris ūber fīčas un tās iegūstam ar Extensijām)

  Atbildēt
 18. BlackHalt

  Mūsu valstī ar CMenu un Grudeļu regulārajam tikšanās reizēm ar Billiju GeiCiju tas ir nereāls pasākums.
  Nav mazsvarīgi, ka augstās personas arī nosaka toni valstī.
  Bez tam, gov.lv viss ir M$ only. Visādi lejupielādējamie ekseļfaili un DOC. Grūti uztaisīt HTML vai alternatīvu formātu?
  Nereāli, jo valsts ar CMenu uc. priekšgalā mudina lietot M$. It kā jau nu mēs nē, bet ausis sarkst.

  Par virsrakstu: Kurš lieto atvērtā koda programmatūru?
  Es lietoju.
  Firmas?
  Nezinu nevienu.

  Atbildēt
 19. Vilx-

  Interesentiem: grāmatvedības programmai Hansa (pilno nosaukumu tagad neatceros) ir arī linux klienti. Serveris, cik zinu, arī ir uz Linux (vai var variēt). Tikai tā nav no tām lētākajām programmām, un noteikti ne freeware/opensource.

  Atbildēt
 20. Grrr

  BlackHalt — viss jau būtu labi, tikai NAV PIEDĀVĀJUMU atvērtā koda risinājumiem.

  Valsts kantori nestrādā tā, ka paši urķējas un rada kaut ko — viņi pērk gatavus risinājumus. Tad lūk — nav firmu, kas valsts iestādēm patlaban piedāvātu risinājumu komplektus uz OSS bāzes.
  Savukārt Microsofts nāk un piedāvā.
  Daudz kur var iedomāties kukuļošanu un dazneko, bet realitāte ir tāda, ka nekas tāds nav nepieciešams. MS nāk un lien un piedāvā un dara. Ja atvērtā koda programmatūru bīdītu (es uzsveru, ka nav runa par viekārši uzinstalēšanu, bet par kompleksiem risinājumiem UN – pats galvenais – supportu) kaut vai uz pusi tik aktīvi kā MS bīda savu — tai būtu noiets arī valsts iestādēs, ka nemetās.

  Atbildēt
 21. hellfsh

  www.va.lv straadaa > 30% stacijas uz *nix, vairaak gan studentiem, taapat tiek popularizeets opensource, peedeejos gados Ubuntu distro.

  Atbildēt
 22. Krotow

  #13. andrisp: “Windows ir par velti” :))

  Pieņemu avansā, ka tu lieto tikai legālu Windows un Windows vides programmas. Lai tev top zināms – par savu Windows kopiju tu jau esi samaksājis, nopērkot jaunu datoru ar sākotnēji instalētu Windows. OEM versiju programmu cena nekur nav pazudusi, tā tiek pievienota aparatūras cenai. Attiecīgi – ja pērc datoru bez operētājsistēmas vai ar sākotnēji instalētu atklātā koda operētājsistēmu (Linux, FreeDOS, ReactOS), tev šis dators izmaksās vidēji 80-100 Ls lētāk. Plus vēl starpība, izmantojot maksas vai atklātā koda programmatūru. Rēķini nu pats – kas tev būs lētāk.

  P.S. Preinstalētais Windows bez izvēles iespējām vnk ir viens no reketa pret pircēju paveidiem.

  Atbildēt
 23. Atbalss: Pods.lv 2007.gada topi » Pods.lv - Latvijas interneta pods

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *