Latvija internetizētākā valsts pasaulē

Krievu Digg analogā News2.ru izlasīju par to, ka Latvija būs internetizētākā valsts. Kruta, padomāju es. Vienīgi neizdevās izlasīt oriģinālo rakstu, jo tas bija kaut kādā nesaprotamā kodējumā, kuru Firefox nespēja sagremot. Atrāvu vaļā sexploreri un tas dīvainā kārtā parādīja normālu tekstu. Bet nu es atļāvos iekopēt šeit visu rakstu, jo tur ir gana daudz pērļu.

К 15 июлю 2008 года самой густро охваченной широкополосным интернетом страной станет Латвия. Именно к этой дате планируется закончить проект по подключению к сети всех (!!!) населенных пунктов страны. По словам латвийского Министерства сообщения (как у нас МСИТ) к этой дате обсолютно все деревни и села страны будут охвачены бродбэндом. На проект выделено 15,3 млн. латов (примерно, 24.8 миллионов манатов), при чем большую часть средств инвестировал телекоммуникационный опеератор Telekom Baltija.

Конечно, Латвия довольно небольшая страна, о чем говорит весьма скромная сумма инвестиций, но с другой стороны там уже существует развитая интернет-инфраструктура. Более того, Латвия является одним из первых примеров перехода страны на “электронное правительство” – граждане страны имеют цифровые смарт-карты, являющиеся не только идентификаторами личности (как наши шяхсият вясигяляр, только чипованные:)), но и электронным ключем к различным службам, например, используются на референдумах и выборах, хранят информацию о социальных и пенсионных льготах и тд.

К слову, в этом году, в Азербайджане тоже появилось оживленние в проекте “Электронное правительство”, о котором говорят уже несколько лет – Всемирный банк должен выделить (или уже выделил) на него 30 миллионов долларов. Да и МСИТ постоянно рапортует о увеличении объемов и доходов отрасли. Однако, результаты проявляются очень медленно – страна большая, информационно-технологическая грамотность очень низкая, в сферу только начали приходить деньги. Я полон оптимизма:) В нынешних условиях, он очень нужен, особенно если сравнивать с другими странами со схожими условиями развития.

Sakautrējāties un sabāzāt kabatās savas viedkartes? Un kā ir ar ID kartēm? Domāju, ka viņš ir vienkārši sajaucis mūs ar igauņiem kuriem tas viss jau ir vai arī tūlīt būs. Lai arī kā mēs nesmietos par igauņiem, tomēr jāsaka, ka viņiem tas viss ir un strādā.

Mums ir elektroniskais paraksts kuru neviens gandrīz nelieto, ekskluzīvs e-katalogs, e-valdība par kuru visu runā, bet neviens nezina, kā tā strādā nu un vispār kāda fcking e-pārvalde. Protams, tie miljoni, kas tiek tērēti šīm jaukajām e-lietām, nekur nepazudīs, jo kaut ko taču viņi uztaisa un varbūt kādreiz to varēs arī sākt lietot.

Pozitīvais visā šajā ir tas, ka cilvēki tur aiz sētas domā, ka tas viss tik tiešām tā arī notiek kā mūsu valdība stāsta un 2008.gadā laukos visiem būs internets. Šobrīd tas izklausās maz ticami, lai gan tajā pašā laikā tas ir diezgan reāli izdarāms. Kā būs patiesībā, to mēs redzēsim jau pēc gada. Principā jātaisa lieli svētki – pēc 15.jūlija jābrauc uz laukiem, jāpiedzerās lopā un jāieraksta kāds dumš ieraksts savā blogā.

17 thoughts on “Latvija internetizētākā valsts pasaulē

 1. Anonīms

  Pasmējos par komentāru: “Население Латвии = 2 млн. 348 тыс. чел. Смысл из этого новость делать?”

  Atbildēt
 2. Ēriks Remess (Esemono)

  Var jau būt, ka mēs, latvieši, lietojam Speedtest.net vairāk par citiem pasaulē, bet šīs interneta joslas platuma mērītavas TOP 5 mēs esam godpilnajā trešajā vietā.

  Atbildēt
 3. CooLynX Raksta autors

  Es domāju, ka tas ir tāpēc, ka mums pārāk bieži ir problēmas ar internetu. Ne jau aiz labas dzīves cilvēki iet un pārbauda sava pieslēguma ātrumu. Ja cilvēks ir vesels, vai tad viņš tāpēc katru dienu skries pie ārsta? Visticamāk, jau ka nē. 😉

  Atbildēt
 4. Ingus

  Starp citu te ir vērts noskaidrot arī to, kas patiesībā ir domāts ar to platjoslas pieslēgumu.
  LU bija tāds kurss Informācijas sabiedrība, kurā man liekas par šo tika vienreiz runāts. Ja nemaldos tad Latvijā vēl joprojām ar platjoslu valdība saprot pieslēgumu ar 256kbit/s lejupielādes ātrumu un 128kbit/s augšupielādi, kas vairumam IT cilvēku varētu likties smieklīgi maz..

  Atbildēt
 5. xor

  Orginaallapas kodeejums patieshaam interesants – arii ar Operu neizdodas piemekleet atteeloshanai draudziigu kodeejumu 🙂 Tikai eezelis speejiigs apeest to ko citi shpljauj aaraa 😀
  Muusu valdiibai mute liela, gan jau kaadreiz arii par saviem vaardiem buus jaatbild!

  Atbildēt
 6. guests

  Tur tak labā pusē smuks baneris par kodējuma tēmu – http://www.punkito.com/blog_a.php?title=firefox_encoding&more=1&c=1&tb=1&pb=1

  Atbildēt
 7. Dunduks

  gribeetos piebilst, ka taa kaa visas publiskaas biblioteekas ir piesleegtas, tad tas patieshaam arii pie mums vareetu noziimeet, ka visas apdziivotaas vietas piesleegtas.

  Atbildēt
 8. japets

  Kirilicā neredzu, tāpēc varu tik pakomentēt Tavu tekstu par igauņu ID kartēm (tām, kas aizstāj pasi ES teritorijā) – tur tās _jau_ ir labu laiciņu, un viņās jau ir by default iešūts e-paraksts. Un neatceros, ka kāds no igauņiem būtu pieminējis vēl kaut kādu papildus samaksu par paraksta lietošanu…
  10 gadi, līdz mums būs tas, kas ir Igauņiem šodien… 🙁

  Atbildēt
 9. Grey_Wolf

  nu ja izmanto mobilos sakarus tad Inets ir gandriiz Visaa LR teritorijaa…
  Un summa menesi nemaz tik graujosha nav…..
  Tiri teoreetiski Gandriiz Jebkuraa LR vietaa var pieslegt Inetu…. tik jautajums cik tas maksaa un kaads aatrums

  Atbildēt
 10. punk

  Helllo!!
  I was the author of that post. Could you please translate to me the key moment of the discussion:) My Lettish is too poor to understand anything:)

  Paldies!

  Atbildēt
 11. CooLynX Raksta autors

  punk, in short. I started with text that encoding in your page does not allow me to read it but I managed via IE to copy this text and posted in here, so everybody can read it. My users are mostly using Firefox, they could have problems.

  The next I told that not everything is so cool as you described and estonians have gone further than we are. Officialy we have those e-services but they are not yet usable and working as we would like to. And there will be some fight in court about the rights to make broad band internet in Latvia.

  Atbildēt
 12. punk

  Thanks a lot!

  About my site’s encoding I really have the problem since last blog-software update. I one of the comment I’ve seen URL to fix it. Thanks anyway for retransmit this!

  About the situation with broadband in Latvia. I good understand you because in Azerbaijan the same thing. A lot of services and projects but in reality peple dont use them. It was my bad to write that post without make sure of the sources. But it seems to me that the situation in your country better than in mine:)

  Atbildēt
 13. CooLynX Raksta autors

  punk, everything is relative even in my post. I’m comparing Latvia with more “grown” countries. And of course I want everything that they have to have here. 🙂

  But the thing is that we are on the right road and going to the right direction. I’m sure that the same goes to Azerbaijan, too. Maybe the things are happening a little bit slower than we expect but they are and will happen. The matter is time.

  Atbildēt
 14. Atbalss: Mani dati CSDD » Latvijas interneta pods

 15. Atbalss: Latvijas lauku internetizācija » Latvijas interneta pods

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *