PHP-dev.lv maina saimnieku

Neonz savā dienasgrāmatā raksta par to, ka PHP veltītais resurss php-dev.lv ir nomainījis saimnieku. Domāju, ka liela daļa no jums par šo resursu dzird pirmo reizi vai vismaz tuvu tam, lai gan resurss it kā eksistē jau pāris gadus.

PHP-dev

Spriežot pēc šī ieraksta jaunie saimnieki sola debesu mannu saviem lasītājiem – rakstus, skriptus, pamācības un citas vērtīgas lietas par un ap PHP. Piemēram, PHP funkciju katalogu latviešu valodā. Vienīgi šaubas māc, ka tas viss tiks realizēts dzīvē, jo kaut vai tamster savu blogu neatjauno kopš maija beigām un sūdzās par laika un vēlmes trūkumu. sviesc gan aktīvi plosās un ir nomainījis savas lapas dzinēju un dizainu. Nu un tagad nedaudz darvas…

Ja nekļūdos, tad php-dev pamati tika likti 2002.gada beigās. Internetā parādījās jauns PHP veltīts resurss. Tā kā es pats PHP tikai sāku apgūt, tad biju priecīgs, ka būs beidzot arī Latvijā kaut kas sakarīgs. Tā kā biju pirms tam paspējis palasīt gudras grāmatas par PHP drošību un tādām lietām, tad izdomāju nedaudz notestēt jauno resursu, lai pārliecinātos, ka no dotā avota varēs smelties gudras domas. Jāatzīst, ka nedaudz “pabakstot” to, izlīda kaudze ar vabolēm un tas ne par mata tiesu nebija labāks par šobrīd veidotajiem jauno censoņu projektiem, kas ir redzami Latvijas interneta plašumos.

No e-pasta sarakstes noskaidrojās, ka šis resurss būs kā atbalsts jaunai grāmatai latviešu valodā par PHP – “PHP soli pa solim”. Agha, – padomāju es – tātad reklāmas lapa. Ģīmis sašķobījās un viss prieks vējā. Vēlāk uzzināju, ka gan lapas veidotājs, gan arī grāmatas autors ir viens un tas pats cilvēks. Tad nu es pavisam sašļuku. Ko var gaidīt no grāmatas, ja autors pats vēl mācās un raksta līkāku kodu nēkā potenciālie lasītāji?

Grāmatas parādīšanās veikalos arvien tika atlikta. Lai gan, kad tā parādījās, tad atsauksmes, kā jau tas bija paredzams, nebija tās spīdošākās. Par to liecina kaut vai šis ieraksts PHP.lv forumā, kur iesācējs pēc grāmatas padomiem mēģināja kaut ko darīt.

Par šīm lietām, protams, neviens pārāk skaļi neizteicās – vienkārši noklusēja vai arī pasmaidīja. Šī iemesla dēļ arī php-dev resurss netika pārāk popularizēts un atbalstīts.

Protams, tā ir tikai viena daļa no patiesības jeb tas kā es to redzēju. Man šķita, ka galvenā problēma bija tā, ka tika doti neskaitāmi solījumi kuri tā arī netika pildīti. Tas viss krājās un krājās līdz beidzot nonāca pie tā, ko mēs redzam šodien.

Gribētos novēlēt jaunajiem saimniekiem, lai viņi neatkārtoto vecās kļūdas un nedotu solījumus kurus nespēs pildīt. Varbūt pat izdosies sasniegt kaut ko vairāk nekā mums ar PHP.lv.

Starp citu, šo visu garo ievadu par grāmatu rakstīju tāpēc, ka “PHP soli pa solim” elektroniskā versija ir noklīdusi internetā un pagaidām to var arī lejupielādēt. Varat ievērtēt vai bija vērts par to izdot četrus latus, vai nē. Varbūt es te vienkārši muļķības sarakstīju un patiesībā tas viss ir pavisam savādāk…

18 thoughts on “PHP-dev.lv maina saimnieku

 1. ::vertigo

  saakums tam resursam bija +/- OK, njemot veeraa situaaciju LV shajaa jomaa – vismaz kaut kas jauns un par teemu…. principaa PIRMAIS! pat paaris seminaari tika uzriikoti….. uz 1. aizgaaju, bija arii 2. laikam, uz kuru gan vairs negaaju :/
  LV shaadam resursam ir naakotne TIKAI TAD, kad tiks izskausta domaashana "lasam manuāli un kodējam"…. un te nu esu 🙁 noskanjots, jo JAATAISA TACHU NAUDA! 😀 …. bet nu pats jau nesmu labaaks 😉

  Atbildēt
 2. enter

  Ew kā tur ir ar to copyrightu? Drīks publicēt internetā grāmatas elektronisko versiju mācību mērķiem? Īsti par šito nezinu, bet ieliku savā blogā viņu tāpēc, ka šīs grāmatas elektroniskās versijas autori k-ko par šito copyright iekš tās grāmatas bija ierakstījuši.

  Atbildēt
 3. meenestinnsh

  to Krotow: Nu nez kur tu tur gljukus atradi, man raada ka viss it kaa ir ok, varbuut settingos kaut kas atshkjiras. Bet par pashu resursu, ir gan mazliet dumji, ka izlaizh graamatu peec kuras var tikai samaaciities muljkiibas, un palaizh saitu kursh ir buggains, manupraat tas nav nopietni.

  Atbildēt
 4. nevajag

  nu nevajag ntos saitus par php lv valodaa kuraa tulkots php.net jo
  1. lasot eng meelee papildinaas eng zinaasanas, kas noderees arii citur (ja vien kaads netaisaas visu internetu lv notulkot)
  2. tulkojums ne vienmeer ir taads kaa orginaals
  3. kursh tulkos? un ja arii kaadam ienaaks praataa tulkot, tad ilgaak par paaris meenesiem taa tulkosanas apmaatiiba nebuus.
  4. taa vietaa var uztaisiit kaadai tuurisma agentuurai vel buuvfirmai lapeli par ko dabuut naudinju.
  5. utt

  Atbildēt
 5. hu_ha

  Par sākotnējo projekta darbību varu teikt tikai labus vārdus – tas bija mans atspēriena solis web lauciņā.
  Zīvarta grāmatiņu tiesa gan tā arī neiegādājos, jo senajā php-dev forumā jau tika apsriesta grāmatas kvalitāte, nonākot pie secinājuma, ka tā ir derīga pašiem pamatiem (trūkumi – register globals on un daži nestrādājoši piemēri).
  php-dev tika aizklapēts, jo itkā tika gaidīts jaunais lapas dzinējs, kas kā beigās izrādījās, tik drīz vien neparādījās un tāpēc nācās migrēt uz php.lv kas ar tikko(?) bij sācis savu darbību.
  Cerams, ka tur būs kas noderīgs, lai gan patiesais spēks joprojām slpēpjas (un slēpās) forumā.

  Atbildēt
 6. Krotow

  2 meenestinnsh: Man darba sakarā Operai ir ieslēgta visu JS kļūdu rādīšana zem Preferences->Multimedia->Javascript Options. Tas, ka kādam kļūdas nerāda, vēl nenozīmē, ka to tur nav 🙂

  Atbildēt
 7. Delfins

  Nu viens butu labi, ja lidzi lapai "komplektaa" naaktu PDF/etc izdevumi, buutu kaut kaadas sanaksmes par tiesam noderiigaam teemam (open-zurce, advanced progr. & etc).
  pashlaik internetaa taas informaacijas ir tik daudz, ka taisit jaunu web-manuali nav nekadas jeegas. (pimp** salidzinashanaj ja nu vienig)
  vnk. palsiak situaaciaj ir taada, ka truukst community, bet it kaa jau ir php.lv forums + irc kanaals (ieksh irc.apollo.lv)
  ko vel tautai vajag ?
  PS: runa iet par free lapam, kuras nedz nepelna, nedz maksaa par kaut ko.

  Atbildēt
 8. sviesc

  Nu viens butu labi, ja lidzi lapai "komplektā" nāktu PDF/etc izdevumi, būtu kaut kādas sanaksmes par tiesam noderīgām tēmam (open-zurce, advanced progr. & etc).

  hmm laba ideja būs jāpadomā 🙂

  Atbildēt
 9. http://NeoX

  Tajaa briidii (tas bija kaadi 2 gadi atpakalj) graamata "PHP soli pa solim" tieshaam bija vieniigais kaut cik sakariigais matreriaals par PHP latvieshu valodaa! Es nez.. man iipashas probleemas neradaas ar dotajiem piemeeriem. Tur taksh bija paskaidrots ka tur un tur bez Register globals = ON nesanaaks un taadaa garaa! Par cik tajaa briidii es zinaaju tikai pascal, tad man daudzas lietas bija pavisam jaunas un bija kur taas apguut! Es domaaju, ka nevajaga tik shausmiigi nomelnot letinju pionierus, kuriem neizdevaas viss iecereetais!
  Cheers!

  Atbildēt
 10. karuuzo

  Kam tajā PHP-dev saitā vajadzēja būt? vai tikai tam bumbulim, vai arī vel kam? Es sourcēs atradu tikai kaut kādu linku uz taimster test lapu un viss :((
  m

  Atbildēt
 11. sviesc

  Kam tajā PHP-dev saitā vajadzēja būt? vai tikai tam bumbulim, vai arī vel kam? Es sourcēs atradu tikai kaut kādu linku uz taimster test lapu un viss :((

  nekam vairāk arī pagaidām nevajadzēja būt, jo Tur vel viss tikai tapšanas stadijā…

  Atbildēt
 12. Jāzeps

  Nav šaubu, ka pirms diviem gadiem, kad šī grāmata tika izdota, grāmata bija gandrīz vai pilnīgi garām. Varēja gribēties kaut ko labāku. Bet laiks ir pagājis. Internetā divi gadi ir vesela mūžība. Un tagad rakstīt, ka tā grāmata bija mēsls, nav smuki. Ja ne tā grāmata, kas mums ir latviešu valodā? Kas ir izdarīts? Nekas. Php.lv bez tā lietotājiem ir nulle. Ko dara PHP.lv, lai noturētu lietotājus? Da neko. Pilnīga cūcene – pavisam nelatviska parādība – savstarpēja izpalīdzība, kas turas. Kas māca PHP augstskolās? Tādi paši jaunuļi, kas vēl mācās, vai arī vecie vilki, kas mēģina tikt līdzi laikam, bet īstenībā netiek, jo praksē PHP neredz.
  Nu neesiet taču TĀDI latvieši, uzēdiet varbūt vēl kaut ko citu bez latviešiem.
  Divu gadu laikā nekas pēc grāmatas nav nācis un te mēs apliekam Aleksandru. Ejiet tak jūs bekot, āksti.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *