Gaidot Firefox 1.0 vai varbūt 0.10

Un atkal nedaudz par Firefox (FF) jeb Ugunslapsu kā tas bieži tiek lietots žargonā. Lasītāji, kam šī tēma neinteresē, var nemaz nemocīties un turpinājumu nelasīt, ja nu vienīgi ir vēlme uzzināt vairāk par FF trūkumiem un nepilnībām.

Aktīvākie interneta lietotāji ir informēti par to, ka pēdējā stabilā publiskā versija bija Firefox 0.9.2, kas iznāca neilgi pēc Firefox 0.9.1 un tajā bija iekļauts viens vienīgs “shell://” protokola ievainojamības labojums, kas darbojās uz Microsoft Windows sistēmām. Patiesībā šo Windows shell protokola ievainojamību varēja nobloķēt arī uzliekot ShellBlock 1.0 paplašinājumu.

Informācija par šīm lietām tā arī neparādījās Pods.lv lapā, jo uz to brīdi atpūtos un vispār neko nerakstīju. Pēc tam tas tika atlikts uz vēlāku laiku, kas kā vienmēr tika atlikts uz vēl vēlāku laiku un rezultātā pagāja pietiekami daudz laika, lai šī ziņa zaudētu savu aktualitāti. Bet tas nebija tas par ko es gribēju uzrakstīt šoreiz.

Ļoti daudzi no FF lietotājiem ar nepacietību gaida Firefox 1.0 iznākšanu. Un ne jau tāpēc, ka tā būs kārtējā versija, bet gan tāpēc, ka jaunajā versijā būs izlabotas daudzas kļūdas un, pretēji tam, kas tika solīts agrāk, parādīsies arī daudzas jaunas iespējas.

Ben Goodger ir nedaudz uzrakstījis par gaidāmo FF 1.0 versiju, kā tā īsti sauksies un kāpēc tieši tā un nevis savādāk.

Internally (as in, as far as the Extension and Update systems are concerned) the release will be known as “0.10” and it should be noted that this is not 1.0 – this is what had been called (by the roadmap) “Firefox 1.0 Beta” and recently in the bug system “RC1”.

On choosing the name we sought something that did not undermine the fact that we’ve never labeled any of our previous releases “alphas” or “betas” and despite their pre-release status have gained noticable usage statistics. We felt that releasing a “1.0 beta” may scare people away, so looked for something gentler. We paused on “Release Candidate” but it was correctly pointed out to us that doing release candidates when we know full well that all the content of RTM is not there is somewhat bogus. So we settled on that tride and true moniker, “Preview Release”.

Bet bez visa augstāk minētā, mani ieinteresēja vēl divas jaunas manipulācijas ar JavaScript, kas jau ir iekļautas FF testa versijās un būs pieejamas arī FF 1.0 versijā.

document.all atbalsts. Mozilla izstrādātāji beidzot ir pievienojuši Microsoft specifiska JavaScript (document.all) atbalstu, kas samazinās kļūdu skaitu daudzās lapās, kas nav veidotas pēc W3C, bet gan Microsoft standartiem un darbojas tikai uz Internet Explorer kā arī Operas.

Man šķiet, ka Operā šīs IE “fīčas” atbalsts tika pievienots tikai tādēļ, lai neradītu nevajadzīgas raizes Operas lietotājiem, migrējot no Internet Explorera. Tapēc šobrīd daudzi Operas lietotāji mēģina apgalvot, ka FF ir gļukaināks pārlūks, jo neatbalsta kādas konkrētas lapas skriptus, tajā pašā laikā Opera šos skriptus atbalsta bez problēmām. Emulējot document.all atbalstu iekš Gecko dzinēja arī Mozillas un FF lietotāji vairs nejutīsies tik apdalīti dažās speciāli Microsoft Internet Explorer veidotās lapās.

Manuprāt, FF šī fīča tika ieviesta arī tikai tādēļ, lai tie daudzie jaunie lietotāji, kas tikko ir spēruši pirmos soļus un cenšās migrēt prom no Internet Explorer, neuzskrietu uz jaunām problēmām, kas saistītas ar nekvalitatīvi izstrādātām mājas lapām – kurās “kaut kas” pēkšņi vairs nestrādā uz jaunā un “krutā” FF, bet pirms tam strādāja uz vecā labā IE. Vienkārši parastam mirstīgam nav tādu iespēju ietekmēt kādu populāru portālu, lai tā izstrādātāji beidzot saprastu, ka internetā cilvēki lieto arī progresīvākus pārlūkus un piekoriģētu savus skriptus, lai nodrošinātu standartu atbalstu.

Un otra lieta, kas tika iekļauta ir divu FF parametru maiņa izmantojot pref.js failu – navigator.appName un navigator.appVersion.

Ja iepriekš iekš about:config varēja nomainīt tikai User Agent, pievienojot jaunu ierakstu general.useragent.override ar sava pārlūka versiju, rezultātu var apskatīties pods.lv/whois/, tad tagad varēs nomainīt arī citus parametrus ar kuru palīdzību būs iespējams piemānīt vēl vairāk dažādus skriptus, kas dažādās lapās ierobežoja Mozilla bāzēto pārlūku lietotājus.

Jāatzīst, ka gan viens, gan otrs jaunievedums radīs zināmu spriedzi, jo tas pavērs vēl lielākas iespējas lietotājiem, bet izstrādājiem nāksies domāt par dažādiem jauniem apkārtceļiem vai varbūt vienkārši aizmirst par nestandarta pārlūkiem, lai galīgi nesajuktu prātā apkārtceļu meklējumos.

50 thoughts on “Gaidot Firefox 1.0 vai varbūt 0.10

 1. Knagis

  jaa, jaa un man labaak patiik IE. bet tas document.all ir gan kretiiniski – es taa liidz shim paarbaudiiju, vai ir IE, vai nav (jo Operu parasti ignoreeju)

  Atbildēt
 2. Aleksejs

  Un kuras tad būtu tās fīčas, kuras neviens nelietos?
  Es redzu tikai:
  Bookmark Manager update
  Livemarks
  New ‘Web features’ option pane
  Pārējās, kā man šķiet, nevarēs nelietot (-;

  Atbildēt
 3. Kaitnieks

  Viņi varētu beidzot copy/paste salabot a to dažreiz nenostrādā – tas ir nevāji kaitinoši. A viss paarējais jau tagad ierullē.

  Atbildēt
 4. kritins

  man jau ļoti gribētos, bet vēl nevaru pāiet pilnībā uz FF. Tam trūkst dažas ļoti labas lietas kuras man svarīgas. Piemēram desktop mode – it kā fullsceen, bet nepazūd windows taskbar un rīkjoslas parādās ar peli uzbraucot uz tur kur tā vajadzētu būt. repektīvi rīkjoslas ir autohide.
  FF arī ir extension Autohide 0.9.3, bet tas ir gļukains( ja tabbar ir apakšā) turklāt tas ir uz fullscreen nevis desktop mode.
  Dažas lietas, kas mani kaitināja vai pareizāk to neesamība. Iepriekš nezināju, kā sakarīgi FF piejūgt DAPu. Tagad ar DownloadWith extension tas ir atrisināts.
  Problēmas ir ar flash (rāda mazus, saspiestus – saprotu, ka tas līkumaino lapu dēļ, bet vienalga nepatīkami. Spoži izpaužas uz tvnet spēlītēm.
  Arī ar online tv skatīšanos mēdz būt problēmas. Piemērs tas pats http://www.tvnet.lv/onlinetv/. Uz Avant browser man uzspiežot uz "video" uzreiz tiek atvērt skatāmais BSPlayerī, savukārt FF atver jaunu tabu un tad atveras BSPlayer, kurā nekas nenotiek.
  Ja tas ir kaut kā vienkārši labojams – gaidu padomus.

  Atbildēt
 5. Kalvis

  bišķ offtopic’s – mēģināju šodien uzmānīt FF uz kolēģes kompja, kur win95 virsū (un nekas labāks nebūs), kā jau paredzēts, nekas nesanāca. varbūt ir kāds konkrēts ieteikums par kādu progresīvāku pārlūku uz šīs OS?

  Atbildēt
 6. usver

  Kalvis: Win95 jebkurā gadījumā vēlams Winsock update – atjauno novecojušos par tīklu atbildīgos dll failus uz jauākiem, saucas ws2setup.exe.
  Uz veca datora var izmēģināt arī Opera – Mozilla būs par smagu.

  Atbildēt
 7. coolynx

  kā jau paredzēts, nekas nesanāca

  Protams, tas ir ļoti izsmeļošs problēmas apraksts un visiem uzreiz ir skaidrs kāpēc nekas nesanāca. 🙂
  Var pamēģināt uzlikt Operu, lai gan nav izslēgts, ka arī būs tāds pats rezultāts. Ja tā ir rakstāmmašīna uz kuras ir uztjūnots win95, tad tur nav jēgas likt virsū neko, jo tāpat nekas neies. 95 es jau vairs neatceros, bet uz ļoti vājas kastes ar win 98SE esmu veiksmīgi uzlicis veco Firebird un tas bez problēmām strādāja…

  Atbildēt
 8. sherlock

  Nu tā Ugunslapsas padarīšana pagaidām izskatās šādi:
  …ja Tev paveiksies…
  …ja nemēģināsi neko mega-krutu…
  …ja negribās normālu Java atbalstu, pagaidām ir 50-50…
  …ja neesi pieradis pie IE…
  …ja ir po…, ka neraada paaris lapas…
  tad FireFox ir priekš Tevis!
  Protams, IE sux, FF rulzzz, kā ta bez tā….

  Atbildēt
 9. Delfins

  – java iet 100%
  – FF by default nav mega-kruts
  – vainu var novelt uz lapas developeriem
  – viss aiziet no pirmaas reizes (vismaz man,- gan win, gan linux)
  turklat zem linux workojaas java un flash briinjishkiigi.
  ===
  #10, diez vai izvaaks IE no explorer.exe, tad vinjsh bus pilniigi jaapartaisa, un ne tikai tas :). vieniigas paliek lietot citu shell desktopu 🙂 kur pagaidam nav redzets neviens nomaals tiiri lietoshanai

  Atbildēt
 10. Budzis

  Saakas vecās dziesmas… Vienu slavē, paarējos noliek. Gandrīz vai izskatās, ka katrs cenšas paarliecināt tieši pats sevi, ka ir izdarījis pareizo izvēli 🙂 Katram ir savi + un -. Kas patīk un atbilst vislabāk vajadzībām, tas arī ir labākais

  Atbildēt
 11. Spameris

  Nu tā Ugunslapsas padarīšana pagaidām izskatās šādi:
  …ja Tev paveiksies…
  …ja nemēģināsi neko mega-krutu…
  …ja negribās normālu Java atbalstu, pagaidām ir 50-50…
  …ja neesi pieradis pie IE…
  …ja ir po…, ka neraada paaris lapas…

  To pašu var teikt par IE
  .. ja tev paveiksies, neviens neizmantos savā labā viņa caurumus
  .. ja tev ir nospļauties par web standartiem
  .. ja tev ir vienalga, ka Javā var būt problēmas ar latviešu burtiem
  .. ja esi pieradis pie popupiem vai n-to softu instalēšanas, lai viņus apturētu un pēc tam mocītos vietās, kur popupi ir vajadzīgi

  Atbildēt
 12. Budzis

  Spameris: kāda daļa lietotājam gar visādiem tur standartiem? Vai tevi, piemēram, interesē toletes papīra standarti? Tu lieto to, kas tev liekas patīkamāks un viss 🙂

  Atbildēt
 13. Johnie

  Nezinu gan, par ko te visi sajusminas par FF – vismaz LV ir daudzas lapas, kuras korekti nestrada un pie kajas kados standartos tas taisitas – mani interese lai viss strada ka ar IE.
  Turklat ielades laiks FF noteikti ir visilgakais. Nepatik man sie Netscape senci:(

  Atbildēt
 14. xp

  Nu jā FF startēšana ir baigi ilgā. Bet savādāk viss darbojās labāk, izņemot dažas lapas.
  Man patīk kā viņš ver vaļā lapas – pakāpeniski, un līdz ar to ātrāk nekā IE ver vaļā pilnu lapu- ilgāk

  Atbildēt
 15. karuuzo

  2 sherlock: Ar Java atbalstu tu esi aizšāvis nedaudz garām. M$ daudz sūdīgāk atbalsta Java, jo tas nav M$ izgudrojums (viņi to vēl nav pārpirkuši, kas ir normāla M$ prakse). Vienbrīd pat M$ vispār izmeta JVM no IE, bet ātri apķērās, ka ne visi izmanto Beisiku.
  Par pārējo, protams, ja tu esi pieradis pie zapiņa, grūti būs iekāpt mersī :))
  m

  Atbildēt
 16. InDOOM

  nu es ar pamēģināju FF. Domāju jauna versija, japamēģina tak ir.
  Pirmkārt pagāja paaris stundas, kamēr nokonfigurēju, un ar savu lēno mdsl atradu kaut cik noderīgus extensionus, lai varētu beidzot tas FF būt kaut mazliet lietojams. Bet vienalga, ar visu to, kas it kā padara to FF par "cilvēku", jasaskaras ar tik daudz problēmām, kurām man vienkārši nav laika, lai tur pētītu un meklētu, kas tad tur īsi ir pie vainas. Piem. aizverot visus tabus, pēdējā lapa paliek redzama! Saakumā, protams, nevarēju vispār extensionus uzinstalēt, jo "tālredzīgi" biju atslēdzis atļauju bruvserim pašam instalēt programmas. Neatradu normālu veidu kā atslēgt, lai nelādē bildes, flašus vai video (kas lēnam pieslēgumam ir ļoti svarīgi, un protams, lai to varētu tik pat ērti un ātri ieslēgt, pēc vajadzības)
  Bet tagad kā tas ir Avant Browerim – 1M instalācija, uzinstalē, iziet cauri optioniem – lieto un ir pilnīgi viss ko sirds var vēlēties. Un no tā visa, ko piedāvā, tur pilnīgi nav nekā lieka.
  Un ja FF caurumiem ir jaliek virsū extensions, tad neredzu tur atšķirību no IE caurumiem, kuriem arī liekam ielāpus.
  Laikam Avants mani ir paarāk izlutinājis ar savu ātrumu un spēku.

  Atbildēt
 17. karuuzo

  PS. Varbūt kāds zin, kāpēc FF uz dažiem Java un Flash gabaliem ļoti noēd proci. Man ir PIII730 ar 512MB rāmi.
  Piem: http://www.popcap.com/gamepopup.php?theGame=i … Paņem 90% (sev), ja var, un izskatās ka paņemtu vēl vairāk. Vai vainīgais ir FF, Java vai XP. Un, vai tas ir normāli. Uz W2K šķiet ka tas nebija tik aktuāli.
  PPS. Uz IE vispār nelaižas 😛

  Atbildēt
 18. Neonz

  Kalvis: Cik saprotu, tas nav īpaši jaudīgs dators, kāds 200Mhz P5MMX vai kas tamlīdzīgs, ja reiz tur ir Windows 95. Es ieteiktu tur uzlikt Windows 98SE ar Windows 95 shellu (izmantojot 98lite. Būs praktiski tā pati Win95 ātrdarbība ar Win98 savietojamību, jo Win98 pamatā "bremzē" Internet Explorer kā shell izmantošana. Es esmu Operas lietotājs un ieteiktu likt Operu, vismaz man viņa liekas ātrāka. Protams, gaumes jautājums, vari likt arī ugunslapsu.

  Atbildēt
 19. karuuzo

  2 InDOOM: Avant ir IE + AddOn. Pareizāk sakot, AddOn bez IE. Tad uzreiz kļūst skaidrs, kāpēc instalācija ir 1M, jo browseris (~80MB, ja es pareizi sapratu. Vismaz tik aizņem "Microsoft Internet Explorer 6 Service Pack 1 and Outlook(TM) Express" /Teksts no readme.txt/ direktorija) jau ir uzinstalēts.
  Ja Avant ir tikai AddOn, tad lielākā daļa caurumu kas attiecas uz IE, attiecas arī uz Avant. FF ir programma, kurā arī ir bugi. Ja runā par ielāpu, ielāps tikai atslēdz vienu fīču, kura uz M$ Wina var nodarīt Winam gauži. Šo fīču var atslēgt arī bez pača. Kurš un kā lieto šo shell: protokolu, nezinu.
  Parametrizēšana gan varēja būt labāka, bet no otras puses, es pabakstījos ar Operu un MyIE2, nu tādas čupas ar parametriem, ka nezini ko ieslēgt, ko ne. Tad jau labāk daži pirmās nepieciešamības parametri pa rokai, pārēji, ja vajag. Vienīgi, ja nav pa rokai pirmās nepieciešamības parametri 🙁
  m

  Atbildēt
 20. InRepari

  ticu, dažiem te varbūt liekas, IE ir krutāks…varbūt viņš ir arī vienkāršāks tomēr, ielādējas viņš man nezin kāpēc 2x ilgāk nekā FF, arī, pa visu laiku, cik es lietoju FF, uzkāries viņš man ir tikai pāris reizes….atsķirībā no IE kurš kārās 2x dienā. Vēl FF, atķirībā no IE ir skinu atbalsts…nav jādrabojas vinmuļīgā vidē, un kas attiecas par lapām, kuras nevar skatīt ar FF…man liekas es netā esmu atradis tikai vienu tādu…un ta tā bija uberprofesionāli uzmeistarota….
  Lai nu kā…izlemiet paši….bet es uzskatu, ka IE jau sen būtu jāmirst

  Atbildēt
 21. Budzis

  InRepari: aizej uz www.oto.lv, www.doska.lv un salidzini kā izskatās ff, o un ie. Īpaši nav jāmeklē tādas lapas – teju vai katra 3

  Atbildēt
 22. cvcv

  Nu, ja sērfošana internetā norobežojas tikai ar populāriem saitiem, tad pilnībā pietiek ar IE, bet ja lietotājs izdomājis vērt katru linku, ko kāds atsūta uz epastu, staigāt pa pornenēm un citiem nezināmiem saitiem, tad diemžēl IE nederēs, ja vien nav nolēmis datoru uztaisīt par vīrusu fermu un vairošanās vietu.

  Atbildēt
 23. endrju

  Bļe, nu idioti. Flash un Java iet tikpat labi kā uz IE, Opera vai citur, jo Flash’u un Java netaisa FireFox izstrādātāji, bet tie paši kas taisa Javu vai Flash’u citiem browseriem; Tā, kā beidziet dirst, ka Java vai Flash uz FireFox var iet sliktāt kā uz citiem browseriem; Tā runā tikai divpirktu pierītes….

  Atbildēt
 24. cvcv

  Nu, IE java ir no microsofta, firefoxam sun java, tākā iespējams dažos saitos ar to var būt problēmas, kaut gan pats personīgi ar tādām neesu sastapies, bet vienīgo atšķirību pamanīju, ka sun javā ir viss kārtībā ar latviešu valodu.

  Atbildēt
 25. das killa

  Palasīju komentārus sagribējās mazliet izkratīt sirdi. Es nerunāšu par nekādām tur ātrdarbībām un atbalstiem, pluginiem, bet pateikšu 1 faktu.
  IE ir jāpārinstalē uz datora vidēji 1 reizi 2 mēnešos, ja to lieto ne tikai ubersamdzenes, kas lasa pods.lv, man mājās kompi lieto brālis un mutterīte. Kopš lietoju FF man nav bijis problēmu ar šo. NU NELŪZT UN NEOBOJĀJĀS TAS!
  IE lietoju tikai 2 mērķiem:
  1. autoupdate gļukam.
  2. ja jāsērfo pa zolik.net – atbalsts FF = 0

  Atbildēt
 26. cvcv

  2 InDOOM: Pats esmu mdsl lietotājs un ar FF nekādu problēmu neradās vienīgi pašā sākumā, kad pirmo reizi uzliku, līdz ar to javas nebija, kad aizgāju uz java saitu un cerībā lejupielādēt to 10min, biju ļoti vīlies, jo tas cik atceros aizņēma kādu stundu, nu bet toties vienreiz ieinstalēji vairāk to nevajadzēja darīt, kaut arī firefox tiek pilnībā izdzēsts.
  Vispār FF optionu ir daudz mazāk par IE, tāpēc es vispār nevaru saprast, ko tu tur tā tik mokoši vari konfigurēt? 🙂

  Atbildēt
 27. TY

  IE ir jāpārinstalē uz datora vidēji 1 reizi 2 mēnešos

  Jā, jā un IE ir ielikta arī atombumba, kura reizi mēnesī jādeaktivizē, kā arī reizi nedēļā IE jāiet dušā un reizi gadā tas iet nokārtoties 😀

  Atbildēt
 28. endrju

  cvcv: Normāli cilvēki lieto SUN Java, jo Microsoft Java ir galīgāka kaka un ir lapas kuras neies ar to frekin’ shit; awt/swing, lja lja, lja…

  Atbildēt
 29. cvcv

  2 karuuzo:Nu, tik pat labi ieej start->run->regedit un priekš IE pavērsies plašākas konfigurēšanas iespējas, tik cik % lietotāju tas ir vajadzīgs? Tas pats ir ar about:config, ar defaulto viss normāli strādā, vienīgais kādēļ tur nesen gāju, bija lai nobloķētu shell protokola ievainojamību.

  Atbildēt
 30. Ivars

  palīgā,
  man tāda bēda: lietoju es FF, viss kedā, bet tad kaut kā atkāvās flash un shockwave plagini un tagad pinīgi nekas viņu vietā nerādās. mēģināju pārinstalēt plaginus, nelīdz. pārinstalēju FF, nelīdz, izdzēsu FF direktoriju un atkal pārinstalēju FF, arī nelīdz. varbūt kāds var pateikt, kur FF stāv (vajadzētu būt) visiem addoniem, jo kad uzinstalēju FF atpakaļ, piemēram googlebar jau bija priekšā.
  iesakiet man ko lai daru, lai atkal tiktu pie flash un shock iekš FF?

  Atbildēt
 31. zigiz

  hmm…vienc te mineeja ka copy nestraadaa ar shortcut keyiem..es ar taadu biju pamaniijis..bet padomaju ka taa ir mana nemaceeshana nospiest sho kombinaciju (jox :P) bet redz…daudziem ta gadijies!

  Atbildēt
 32. Kaklz

  Microsoft has just sat on Internet Explorer since its ethically challenged business practices saw off the competition. It has not seen any need to improve the product. Mozilla’s aim is to build a better mousetrap, and to force innovation, which is not something Microsoft is interested in.

  Feel the difference!

  Atbildēt
 33. Spameris

  lietoju FF, bet ar standartiem (dažas CSS lietas ir manītas nestrādājam) gan viņam vēl viss nau līdz galam. beta versija tač ..

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *