IE6 nākamais NN4?

Nesen izteicu savas domas par to, ka Internet Explorer (IE) mirst. Daudzi nesaprata ideju un kaut ko murmulēja zem deguna, bet tas jau nemaina lietas būtību.

Es jau neapgalvoju, ka IE ir miris kā produkts, jo diemžēl to tīri fiziski nevar izdarīt tieši tāpat kā nevarēja likvidēt visus Netscape 4.x (NN4) versijas pārlūkus, kad tie morāli novecoja, bet joprojām bija lietošanā, lai gan par to, ka NN 4 ir miris šaubās retais.

Tieši tas pats notiks arī ar IE6, kas ir pēdējā šī pārlūka neintegrētā versija. Jau pēdējos divus gadus Microsoft neattīsta savu pārlūku un visticamāk, ka nākamos 3-6 arī nekas nemainīsies, jo viņi būs aizņemti ar pašas OS lāpīšanu un ar tādu nieku kā pārlūku nebūs laika nodarboties.

Līdzīgas pārdomas ir lasāmas dažādās izstrādātāju vietnēs. Es ieteiktu palasīt šo te rakstu kurā autors raksta par IE trūcīgo CSS3 atbalstu un problēmām, kas ar to saistītas. Šajā rakstā es atradu norādi uz citu lapu, kur izlasīju spēcīgu tekstu, kas mani nogāza 🙂

Tiem, kas aplūko šo lapu ar Netscape 4.x vai vecākiem pārlūkiem, lapas augšējā daļās rādās sviestains uzraksts par to ka izmantotais pārlūks ir morāli novecojis un tādā garā, bet tas nav būtiski. Būtiski ir tas kā šis efekts tiek realizēts. Lai apietu vecos pārlūkus es tāpāt kā daudzi citi izstrādātāji speciālo stilu definēšanai izmantoju citu dokumentu kuru importēju. Stila dokumentu importu nesaprot vecie pārlūki, attiecīgi tie nevar attēlot speciālos efektus, kas paredzēti jauniem pārlūkiem.

Aptuveni šādi:
<style type="text/css" media="all">@import "/labs.css";</style>

Šajā sakarā mani ļoooooti sajūsmināja šīs rindiņas:

If you are being cruel to NS4 by using the @import rule, why not do the same to IE too by adding a few more media types?

Tiem, kas grib zināt kā paslēpt stila dokumentu no IE6 var apmeklēt šo lapu Hide CSS from IE up to version 6.0. Varbūt kādreiz noderēs, ja būs vēlme paņirgāties par ēzelīti.

27 thoughts on “IE6 nākamais NN4?

 1. Delf

  es kaareiz tieshi ienaacu [developojot ko citu…] ar NS4 izlasiit pods zinjas, i she tev.. :-)))))
  nu neizmirs IE. un CSS pasleepshanu neviens neizmantos. tad jau saaksies karsh starp parlukiem.
  taisiis lapas, kuras normali vares aplukot tikai ar Operu/Mozilla

  Atbildēt
 2. Vaards

  Faktiski jau taa ir – ja IGNORE top uzlikts mazuminjam lietotaaju, tad taisniibas vaardaa vajadzeetu arii lieluminju lietotaaju kautkur biki ierobezhot. Tikai – vai labi buus savu lapu apzinaati tankaa saleept?

  Atbildēt
 3. z

  nu, coolynx, tu raksti pilnigas mulkibas.
  tu raksti, ka viniem nav laiks nemties ar IE bet laapa caurumus – pilnigas mulkibas.
  Ir nodalas, vienaa ir cilveeki kas neko par operetajsistemu nezin, bet kodee peec specifikaacijas IE, viniem visi API’ji ir iedoti un viss.
  Citaa nodalaa kodee kautko citu utt.

  Atbildēt
 4. /dev/null

  Btw, NN4 veel arvien ir otrajaa vietaa (gan tikai ~2%) aiz suxploreriem (97.5%). VVZ tikai cik no tiem ir fake suxploreri, bet droshi vien jau, ka nav daudz.

  Atbildēt
 5. Kaitnieks

  Kuullinuks tu mani nebeidz paarsteigt. Tu esi iedomaajies, ka taadi geeki, kaa tu, kas lietos kaut kaadus phoeniksus, kuri ir leeni un klumziigi, tikai taapeec, ka tie redz atbalsta kaut kaadus tur mistiskus standartus un skaitaas kruti, ir absoluutas muljkjiibas. Geeki nesastaada lielaako dalju interneta lietotaaju. Ir normaali cilveeki, kuriem patiik, ja viss notiek uzreiz, bez laika shkjieshanas instaleejot, konfigureejot utt, ar dubultklikshkji un viss. Tas, ka tev un man ir svariigas droshiibas probleemas, nenoziimee, ka taa ir ar ikvienu. Populaaraakaas opereetaajsisteemas integreetais paarluuks ir un paliks populaaraakais interneta paarluuks. Ja MS jutiis, ka ar IE iet uz grunti, vinji kaut ko steidzami dariis, bet tu pienjem, ka lietas nekad nemainaas. Taa ir sliezhveida domaashana.

  Atbildēt
 6. coolynx

  Kaitnieks: divos vaardos galvenaa doma, ko no visa shii te murga vajadzeeja saprast – IE kaa neintegreeta paarluuka attiistiiba ir apstaajusies un tas noziimee ka miljoni lietotaaju vairaakus gadus turpinaas lietot sho paarluuku, kas nav slikts, BET ir palicis taads pats kaads tas bija pirms diviem gadiem un atbalsta to, kas bija aktuaali toreiz. Viss. tajaa pashaa laikaa interneta attiistiiba nav apstaajusies un citu paarluuku izstraadaataaji turpina straadaat pie jauno standartu ievieshanas. probleema buus mums – izstraadaataajiem, kam buus atkal jaahako lapas tikai shoreiz prieksh eezeliisha. veesture atkaartojas…
  cerams, ka tagad aizgaaja 🙂

  Atbildēt
 7. Kaitnieks

  Ok, tagad tavu domu sapratu. Dziivosim redzeesim 🙂 Tomeer pienjemu, ka, ja tehnologjijaa paraadiisies kaut kas buutiski jauns, ko visi metiisies lietot un bez kaa vairs praktiski nevarees iztikit (kaa CSS muusdienaas), tad MS pievienos taa atbalstu arii IE6. Ja nebuus par daargu.
  Pieljauju arii domu, ka IE7 tomeer buus atsevishkji no OS uzliekams, tikai, iespeejams, apgraiziitaa veidaa, jo jaunajaa Windows SDK jau ir kaut kaadas kjeskas no IE7. Taas gan ir tikai manas fantaazijas.

  Atbildēt
 8. Wise-man

  IE7 it kā būšot nākamās winows versijas (patreiz pazīstams kā Longhorn) sastāvā, kaut gan jaunākajās alfa versijās nekā no IE7 nav.
  P.S.
  Jaunumus par nākošajām M$ OS versijām var atrast www.winsupersite.com

  Atbildēt
 9. leeds

  protams, sasmiidinaaja shie vaardi: “..jo viņi būs aizņemti ar pašas OS lāpīšanu un ar tādu nieku kā pārlūku nebūs laika nodarboties..” coolynx laikam tu domaa, ka vinji nodarbojas tikai ar os un ie 😀
  jebkuraa gadiijumaa uznjeemums, kam apgroziijums ir lielaaks kaa latvijas ikp vareetu atljauties dariit arii lietas, kas nes zaudeejumus, piemeram, xbox, ja tas vinjiem buutu vajadziigs… un tas uznjeemums nebuutu tur, kur tas ir, ja taa darbinieki nemaaceetu straadaat ar tirgu. es uzskatu, ka leemums atstaat ie 6.0 bez attiistiibas, patiesiibaa sevii sleepj kaadu taalejoshu strateegisku meerki.

  Atbildēt
 10. Kristao

  Taatad visa runa iet par to, kas stagnee tas ar laiku izniiksts. Nu uz taadu domu paljauties nevar, mees visi paziistam vienu lielu valsti, kas veeljoprojaam stagnee, bet virs uudens veel turaas. IE6 varbuut jau vairs nevarees nocept jaunos standartus. Bet ja Bilucha padotie saaks piestraadaat pie shii jautaajuma, es domaaju iznaaks kaut kas unikaals, kuram attieciigi varees mochiit klaat pachus ar jauniem standartiem. Tas unikaalais vareetu but tas pats IE7. :). Bet kas to zin, kaa teica Kaitnieks “Dziivosim redzeesim”

  Atbildēt
 11. Me

  Kas tur ko neiebraukt IE mirs tikai kaa nosaukums. Bija jau raxts par to ka next gen M$OS naax liidzi kautkaads M$ browseris kuru nevarees uzbaazt uz 98se vai 2000. Tipo nereaali ieintegreets 🙂 . Ja godiigi IE es nevaru neko padariit normaali peec 3 meeneshu paseedeeshanas ar Operu

  Atbildēt
 12. elfZ

  Hmmm, iesveidīšu savas divas kapeikas, skatoties no savas, web-LIETOTĀJA puses. Visi, kas jūtas vareni, strīdas par CSS, XHTML un tamlīdzīgām lietām, domā, kā apiet browseru gļukus pēdējo un labāko CSS utml attēlojumu standartos. coolynx netscape lietotājiem metot kaut kādu sasodītu tekstu par browsera morālu novecošanu. Nez kāpēc man liekas, ka tomēr, galvenais kapēc kāds kādu lapu apmeklē, ir tās saturs. No vienas puses, ir saprotama coolynx u.c. vēlme pasniegt savu saturu pēc pēdējiem standartiem, bet… no otras puses, sasodīts, es gribu vienkārši izlasīt to, ko C-x raksta. Manis pēc tas var būt vienkāršs html vienkāršā tabulā. Man ir pilnīgi vienalga, vai starp ierakstiem ir ar CSS border elementu veidotas strīpiņas, vai nav. Nav satura – nav jēgas, ir saturs – arī visu CSS klātneesamību esmu ar mieru pilnīgi ignorēt, un priecāties par saturīgu lapu. Karš starp pārlūkiem – webmasteru, kas grib izcelties, veidojums, manuprāt. Lietotājiem – viņiem tikai gribās tikai paņemt to, kas ir pa rokai, vai tas ir exploreris, vai mozilla, vai opera, vēl kas, un izlasīt to, kas viņus interesē.
  Apmēram tā.

  Atbildēt
 13. Muudzis

  Man jaapiekrtiit elfZ. Kaada tur starpiiba kaa iisti izskataas lapa. Galvenais tik tieshaam ir saturs un viegla navigaacija. Nevis visaadi tur superduper krutie dizaini, kur tu dabuu acis izboliit pirms saproti, ko spiest. Un normaalam dizainam nekaadi jaunie standarti nav vajadziigi. Tie ir vajadziigi tikai WYSIWYG html redaktoru razhotaajiem – lai ir ko paardot.

  Atbildēt
 14. coolynx

  Muudzis & elfZ: ja mees runaajam par privaatprojektiem, tad es jums pilniigi piekriitu, jo kaa es taisu savu lapu ir mana dalja un paliks uz manas sirdsapzinjas.
  pavisam cita lieta ir ar komercrisinaajumiem. kaa mees hakojaam pirms paaris gadiem HTML, lai visas fiichas, kas toreiz bija realizeejamas uz eezeliisha, ietu arii uz nutuskraapja, taa tagad naakoshos paaris gadus naaksies hakot XHTML, lai tas, kas iet uz gecko baazeetiem paarluukiem ietu arii uz eezeliisha…

  Atbildēt
 15. juris

  paklau kuulinx par kaadiem komercprojektiem tu tagad runaa? tiem kas iet uz 3% browseriem? un zaudee 97% apmekleetaju, jo tie redz nelieto super duper krutos browserus?
  Takshu padomaa kaadam browserim primaari taisa webus? oprai? tava fiinixam? netskapim? man nez kaapeec skiet ka komercwebus veido prieksh IE – un iestaasti ma kaut ko citu (veelams ar statistikas datiem ne no mozillas fanu lapinjas)
  Tad veel MS ir pieradiijushi, ka taisa sliktas programmas, bet loti labi taas paardod un sagraabj lauvas tiesu no tirgus. Tad paskaidro kaapeec peekshni MS vareetu izdomaat ka viniem vairs nevajag browseru tirguu buut liideriem? Izmaksas uz IE attiistiibu? – mulkiibas, IE ir viena no labaakajaam reklaamaam + speecigs riiks lai mudinaatu iepirkt MS produktus. Pastaasti man kaa tad izpauzaas taa IE naave? ka to lieto virs 90% juuzeri? manupraat lenai naavei lemti visi tie browseri, kas domaati 100% standartiem un nevis lietotaajiem (protams ar to neapgalvoju ka IE ir 100% lietotaajiem domaats un ka tas ir kas mega kruts – bet pashlaik vislabaakais un labaak pozicioneetais parastiem juuzeriem)
  un loti reti kuru interesee tie XML, XHTML, CSS, utt, juuzeriem vajag iizii to juuz, no problem internetu (internetu, nevis brovseri, liela dalja jau saka es atveru internetu, tad tur internetaa ierakstu google.com un atrodu visu ko vajag)
  un iestaasti ko preteeju ja viss saakas ar standartiem nevis gala lietotaaju

  Atbildēt
 16. coolynx

  juris: tu pac ljoti labi zini kaadi browseri ir klientiem. so es nemaz taalaak par pirmo rindkopu nelasiiju, jo nav jeegas taa kaa:
  ja klients ar savu nn4 neredz manis taisiito lapu vai taa izskataas peec vinja domaam liiki, tad vinjsh man nemaksaa naudu un es nomirstu badaa. viss. un tu vari puust savu stabuli cik tev tiik, bet eest tev nebuus 😀

  Atbildēt
 17. juris

  normaals apjomiigs projekts, ja tas baazeets uz viena klienta browsera – tieshaam nopietns komercprojekts – taa tik turpini

  Atbildēt
 18. coolynx

  juris: hehe, es zinaaju, ka tev patiks mana atbilde. bet taas lapas straadaa uz visiem paarluukiem saakot no nn4 (varbuut nn3) un uz augshu nevis IE only. taa kaa shajaa gadiijumaa muljkjiigi buutu teikt – *viena klienta paarluuks*. bet tas ir tikai maizes pelniishanai nevis izklaidei un saviem projektiem :)~

  Atbildēt
 19. elfZ

  Vēl viena kapeika no manis – tādā tiešām lielā un manuprāt apmeklētā projektā, kā tā pati google.com 😉 nav ne smakas no XHTML un tamlīdzīgiem pīrāgiem. Až pat DOCTYPE nav norādīts. Search rezultāti tiek salikti skaistā tabuliņā. Vispārībā google pat nevalidējās ne uz ko. Un vai tāpēc viņa ir sliktāka? ;)))

  Atbildēt
 20. /dev/null

  Baigi jau nu sarehzgjiiti uztaisiit lapu, kas straadaa uz jaunaakajiem paarluukiem. Tikai nevajag d***t, ka taa ir baigaa probleema. Nevajag izmantot brakosoftismus un viss buus ok. Nez kaapeec lielaakaa dalja liiko lapu uz kuraam esmu uzraavies ir tepat Latvijaa. Dazhi gan ir labojushies, piemeeram trodeksa lapas izstraadaataaji, citi atkal lapas sap***shi, piemeeram, deac 118.lv karti…

  Atbildēt
 21. /mnt/hdb/dev/null

  “Nez kaapeec lielaakaa dalja liiko lapu uz kuraam esmu uzraavies ir tepat Latvijaa.” — es pachuksteeshu kaapeec tev taa sanaak… jeb pats izdomaasi… klau, cik .lt lapas tu pa dienu atver? un cik .ee lapas? vai uztveeri domu?
  tiem kas tankaa – JA JUUS DZIIVOJAT LV, TAD LIELAAKOTIES ARII LV MAAJAS LAPAS REDZAT.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *