GIF patenta beigas Amerikā

2003.gada 20.jūnijā beidzās US Patent 4,558,302 patents uz LZW kompresijas algoritmu, kas tiek izmantots GIF (Graphics Interchange Format) bildēs un 20 gadus piederēja kompānijai Unisys Corporation, kas par tā izmantošanu iekasēja autoratlīdzību.

LZW (Lempel Ziv Welch) algorithm is used to compress images in GIF (Graphics Interchange Format) files. Unisys Corporation patented this algorithm on 20th June 1983 and it expires after 20 years. In the early days of Internet this format released by CompuServe in 1987 became popular to store images. But Unisys decided in December 1994 that anyone who used the format needed a license. Big confusion and a lot of websites removed GIF files or changed them from GIF to JPEG.

Ieviestās maksas dēļ tika izveidots alternatīvs web-grafikas formāts PNG (Portable Network Graphics) kā arī anti-GIF kustība Burn All GIFs.

Diemžēl PNG formāts nav kļuvis populārs. Speciālisti uzskata, ka par iemeslu ir tas, ka no visiem pārlūkiem pasaulē dominējošais Microsoft Internet Explorer joprojām pilnībā neatbalsta PNG formātu.

Lai arī LZW patents ir izbeidzies Amerikā, tomēr tas joprojām ir spēkā gan Eiropā, gan arī Japānā.

The U.S. LZW patent expires June 20, 2003, the counterpart Canadian patent expires July 7, 2004, the counterpart patents in the United Kingdom, France, Germany and Italy expire June 18, 2004, and the Japanese counterpart patents expire June 20, 2004.

Principā šis patents ietekmēja galvenokārt tikai programmatūras izstrādātājus, kas izmantoja LZW kompersijas algoritmu savos produktos. Mēs kā lietotāji maksājām par šo patentu netieši, jo zināms procents bija ierēķināts attiecīgās programmas cenā.

Tagad mēs varam gaidīt pilnvērtīgu GIF formāta atbalstu vairākās bezmaksas programmās kurās līdz šim tas nebija ieviests.

21 thoughts on “GIF patenta beigas Amerikā

 1. K|NG

  Šeit var patestēt un redzēt atšķirību, kā PNG attēlo IE un piemēram Mozilla:
  http://entropymine.com/jason/testbed/pngtrans/

  Atbildēt
 2. janiz

  Briinos par M$ attieksmi pret PNG. Veel viens akmens IE laucinjaa. Jaasaka, ka ne visas sho testu izvirtiibas ir sastopamas arii ikdienaa. 🙂

  Atbildēt
 3. Compressor

  Varu noinformēt, ka šajā pašā zīmīgajā datumā (20.06.2003) Latvijas kompāija Datoru Drošības Tehnoloģijas (DDT) ir saņēmusi Latvijas patentu uz jaunu datu kompresijas metodi. Ir iesniegts arī starptautiskais patents. Atšķirībā no LZ metodes un visādiem atvasinājumiem, piemēram GIF izmantotais LZW, DDT izgudrotā metode pie salīdzināmas kompresijas pakāpes ir desmit!!! un vairāk reizes ātrāka par dažādiem konkurentiem. Turklāt tā ir ļoti ekonomiska pret tehniskajiem resursiem.

  Atbildēt
 4. Compressor

  iwaku: Tās nav pasakas, kaut gan tā tiešām izklausās. Testu rezultātus C bibliotēkām var apskatīt www.flyzip.com. Tur ir salīdzinājums ar metodēm LZS, DCLZ, ADLC. Visas ir bāzētas uz LZ, ir realizētas arī čipos un diezgan plaši izmantojas strīmeros, bet LZS vēl arī rūteros. DDT patreiz strādā pie čipa kodola VHDL valodā. Drīz būs pieejams arī demo produkts kompresijas bibliotēkām, ar kura palīdzību jebkurš varēs “paspaidīt” failus un pārliecināties par ātrumu un kompresijas pakāpi.

  Atbildēt
 5. Runga

  es akal atljavos paspamot -> tad
  nu gribeju pavestit dc++ faniem par jauno hubu
  (kuram nav neta iezejoshais atrums 64 kb/s, ka
  vairums gudro mdsl hubu uzturetaju, tatad atrums
  ir ap 1 mbit – dzivosim redzesim) bet minshare
  hubaa no sakuma bus vismaz 20 GB, talak jau
  redzees, ja atnakat uz hubu un redzat ka nav
  useri, tad ziniet ka mees nebusim spamotaji kas pa
  citiem hubiem skries un reklamesies – ja useri
  gribees pashi arii naax :)) TATAD hubs
  savu darbibu varetu pilniba sakt no 1. juulija bet
  iespejams ari atraak, jo vienkaarshi es gaidu kad
  to sasodiito kabeli beidzot ievilx.
  Nosaukums hubam arii ir jociigs bet to man ieteica
  kac pazinja un neko citu ari nespeju izdomat –
  “Centrs” 🙂 tatad adreses buus shadas –
  centrs.valsts.lv , centrs.no.lv ka arii
  vienkaarshi hub.no.lv
  (ceru ka coolynx nebus pikts par sho
  piemeslojumu 😉

  Atbildēt
 6. iwaku

  Compressor: tajos testos nav minētas konkrētas algoritmu realizācijas vai arī konkurentu programmas. Cik sapratu, tad tika salīdzinātas kaut kādas standarta algoritmu realizācijas vs. optimizētās flyzip realizācijas. Tas, IMO, nav rādītājs. Mārketinga triks. Kur ir kāds FlyZip vs. gzip vs. WinZip utt. salīdzinājums? Šaubos, vai tur būtu tās 10 un vairāk reizes.

  Atbildēt
 7. Compressor

  iwaku: Tur nav nekādu mārketinga triku. Nopublicētais salīdzinājums ir ar metodēm, kas ir realizētas gan specializētos čipos, gan bibliotēku veidā, jo patentētā metode pozicionējas ātrās datu kompresijas tirgus sektoru. Kas attiecas uz WinZip, tad tas lēnāks par apskatītajām metodēm, bet pārspēj tās kompresijas pakāpē (tas ir cita tirgus segmenta produkts). gzip arī ir lēnāks. Piedevām FlyZip realizācijā asemblerā būtu pāris reizes ātrāka. Uz jaunākajiem, piemēram AMD Athlon XP 3000+, FlyZip var pārsniegt 1Gbit/sec sofware variantā.
  FlyZip ir vislabākais tur, kur ir svarīgs ātrums un/vai tehnisko resursu ekonomija, bet viņš nav domāts un nebūs konkurents WinZip. Ne velti kā pirmā demo platforma tika izvēlēta Palm OS. Tur pirms FlyZip vispār nebija jēdzīgu produktu.
  Datu kompresijas produktus nav tik vienkārši salīdzināt. Esmu redzējis kā gzip “noliec” web serveri, pie kompresijas ieslēgšanas, jo ir pietiekoši augsts apmeklējums. Ir pamatotas cerības, ka ar FlyZip būs pavisam savādāk, jo metodē atšķirībā no visām augstāk minētajām izmantojas daudz vienkāršākas datu struktūras un nav darbietilpīgu operāciju (reizināšana, dalīšana). No FlyZip vienkāršības seko arī lēta realizācija čipa veidā. No ātruma izriet arī tāda interesanta īpašība kā datu nesēju vai tīklu darbības paātrināšana. Piemēram uz Palm OS ar FlyZip XR pēdējo versiju, kas ir beta stadijā, atmiņas kartes var paātrināt dažreiz pat trīs reizes. Ir veikti eksperimenti arī ar HDD.

  Atbildēt
 8. suspends

  2compressor: kaads sheit sakars ar Palm`u un (mod?)chipiem? un kaut kaadaam mistiskaam “pamatotaam” ceriibaam? Un kaada performance ir uz 386`aa, kaada platforma, vai PALMOS? pilniigs sviests. Varbuut veel sheit piemineesiet PS2(X)? Un kaapeec netiek piemineets kompresijas performance/saspieshanas algoritms (uz
  dazhaadiem failu (datnju ) tipiem (txt, avi, exe, mp3 etc) LIIGO 😀 lol

  Atbildēt
 9. iwaku

  Compressor: tagad tu vienkārši apgalvo, ka ir FlyZip ir ātrāks par gzip un WinZip, bet kur pierādījumi? Winzip ir vairākas kompresijas pakāpes, gzip tās ir 9. Ar tām tad var manipulēt ātrums vs. kompresijas pakāpe. Reizināšana un dalīšana pašam kompresijas algoritmam nav vajadzīga (esmu kodējis, btw) un vienkāršākas datu struktūras nebūt nenozīmē ātrāku darbību.

  Atbildēt
 10. Compressor

  iwaku: Jā, tā ir. Gan WinZip, gan gzip ir vairākas modes un ir arī testu rezultāti salīdzinājumam arī ar šiem abiem (un vēl dažiem citiem) uz Calgary Corpus testa failiem. Ja interesē, varu rezultātus aizsūtīt uz mailu.

  Atbildēt
 11. Pecis

  Hmmmmm, es gan nezinu, kā var noteikt, vai PNG ir kļuvis populārs vai nav. Daudzi AK programmētaji viņu pa labu atzīst esam to īpašību dēļ. Jā, Microsoft ar savu IE nezin kāpēc tik labi PNG neatbalsta, kaut tā specifikācija ir atvērta – viens no argumentiem ir tāds, ka neesot jēgas, jo redziet ir GIF, kas ‘puslīdz’ labi tiek ar visu galā un bibliotēkas neesot iekš IE jākompilē, tādējādi samazinot to un padarot to it kā atrāku 🙂
  Par pašu patentu – patents ir ļoti normāls, jāatzīst, tas nebija tas sliktākais variants, uz kura tika patents pielietots (vienīgais, ka tas pēc tam radīja veselu virkni patentu tiesu, kuras bija murgainas gan pamatojumos, gan mērķos – vienkārši sagrābt naudu). Ja nebūtu bijušas alternatīvas – bet bija un ir. Un pie tam jāatzīmē, ka PNG atbalsts IE ir problemātisks tikai pie sarežģītām attēla konstrukcijām – pakāpeniskais caurspīdīgums, krāsu pārejas, utt. Ja izmanto viņu standartā kā GIF piemēram, nav nekādu problēmu.
  Jā, PNG ir drusku ‘smagāks’ bibliotēku ziņā, bet iespēju ziņā tas daudzkārt pārspēj GIF.
  (Piedodiet par drusk nesaturīgo valodu, kā nekā pēcjāņi)
  🙂
  Pecis.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *