Link prefetching jeb lapu pirmsielāde Mozilla un Phoenix pārlūkos

No komentāriem sapratu, ka cilvēki nav informēti par tādu lietu kā Link prefetching jeb es to nosauktu par lapu pirmsielādi.

Šī iespēja tika ieviesta pagājušā gada oktobra beigās Mozilla 1.2 versijā. Lai gan spriežot pēc ietf.org datiem dokumentācijā tas jau bija ierakstīts tālajā 1997.gadā “RFC 2068 January 1997 – 19.6.2.4 Link” 378KiB (LV). Tagad varētu paņemt vienu lielu “buližņiku” un iemest Micro$oft dārziņā, jo spriežot pēc agrāk publicētās saites “101 lieta, ko var pārlūks Mozilla, bet nevar Internet Explorer” šīs iespējas vēl joprojām nav Internet Explorerī.

Divos vārdos par šo “Link prefetching”.

Ievietojot HTML dokumentā speciālu tagu (birku?) mēs dodam ziņu pārlūkam, lai tas jau iepriekš ielādē nākamo lapu uz kuru apmeklētājs *varētu* aiziet.

Pozitīvais moments ir tas, ka lasot kāda web dokumenta pirmo lapu pārlūks jau ir ielādējis nākamo un nospiežot uz šo saiti dokuments ielādējas ātrāk, jo tas jau ir lejupielādējies pārlūka keš atmiņā pa to brīdi, kamēr mēs lasījām pirmo lapu.

Kā jau zināms, tad kokam ir divi gali un monētai divas puses… arī šai iespējai ir savi trūkumi.

Negatīvais moments ir tas, ka ne vienmēr apmeklētājs aizies uz šo nakošo lapu, bet pārlūks jau to būs lejupielādējis un izveidojis trafiku gan apmeklētājam (tas ir sāpīgi, ja jāmaksā par trafiku), gan servera īpašniekam, jo ir izveidota lieka noslodze uz serveri un arī uztaisīts lieks trafiks par kuru (iespējams) ir jāmaksā.

Detalizētāk par šo iespēju var palasīt Mozilla lapā. Ko par šo ekstru saka webmeistari var uzzināt aizejot uz webmasterworld.com.

Pagaidām šī iespēja ir Mozilla 1.2 vai Phoenix 0.4 un jaunākās versijās. Mozilla 1.3 vai jaunākās versijās to varēs kā ieslēgt tā arī atslēgt, atkarībā no lietotāja vēlmēm, jo šobrīd to var atslēgt tikai izmantojot apslēpto konfigurāciju.

user_pref("network.prefetch-next", false);

11 thoughts on “Link prefetching jeb lapu pirmsielāde Mozilla un Phoenix pārlūkos

 1. Jaunums

  Kam jaunums, kam nē. Protams, ja cilvēks katru dienu ar to njemas, liekas, kā to var nezināt. Padoms jau ir priekš tiem kas Nezināja. Ir jau daudz lietas, par ko tas pats “zinātājs” nezina. Diezvai visi būs dzirdējuši par kanāla trokšņnoturības palielināšanu ar Viterbi algoritmu :)))

  Atbildēt
 2. noisex

  Nu ko lai saku, bikju lasijis par shito dazados forumos, bet nu izmantojis, gan nee, jo vairaak orientejamies uz IE lietotajiem, bet nueamirstam NC veidigod, ja nu vienigu esmu aizmirsis NC4 lietotajus 🙂

  Atbildēt
 3. Maris

  Ja nemaldos diezgan sen shitaada fiicha kaa pristafka, plugins vai adons prieksh eksplorera bija pieejama un suukaaja visus linkus kas tevis atveertajaa lapaa bija. Tas pac Ofline browsings vien ir tikai saucaas savaadaak bet dara principaa to pashu. Cita lieta ir ja serveris atkariiba lappas izmantoshanas statistikas tavam browserim baro tikai taas kuras skatijushi vairaak par 50% apmekleetaaju.

  Atbildēt
 4. sndjs

  Jaunums, tu domaaji sho? – Viter-bi RF dekodēšanas process: Šis dekoders veic sīku parametrisku statistisko analīzi, ar kuras palīdzību tiek uzlabotas datu kļūdas, kuras radušās nonākot uz diska putekļiem un pirkstu nospiedumiem, kā arī kļūdas no saskrāpētiem diskiem. Nav jau gluzhi taa ka neviens nav dzirdeejis.. ;)))

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *