Mājas DSL PIL praksē

Tā kā esmu sacēlis nelielu traci ap Apollo jaunievedumu Mājas DSL PIL, tad laikam jau mēģinot būt kaut cik objektīvs (es cenšos vismaz), aprakstīšu pirmos iespaidus darbā ar šo brīnumu.
Lai gan neesmu es neko parakstījis un nosūtījis atpakaļ uz Lattelekom, tomēr pārslēgt uz PIL pārslēgs pilnīgi visus Mājas DSL lietotājus, tā kā tas ir tikai laika jautājums. Mani gan pārslēdza *labprātīgi* un ārpus rindas (agha jau ir rinda uz šo sviestu), jo piekritu noriskēt cēlu mērķu vārdā kā arī galvenokārt pārāk daudz palaižu muti podā 😉
Rakstu galvenokārt tāpēc, lai būtu skaidrība, kas tas ir un, ko ar to var izdarīt kā arī, lai varētu uzdot daudz maz sakarīgus jautājumus video čatā ar Lattelekom speciālistiem.
Tātad, kas tas ir un kā tas izskatās.

Tas velns nav tik melns kā mēs viņu nomālējām. Mēģināšu uzrakstīt pēc iespējas īsāk.

Sāksim ar to kā logojamies sistēmā un iespējām.
Kā jau iepriekš biju rakstījis, tad, lai tiktu internetā mums būs nepieciešama globāla adrese kuru piešķirs tikai pēc tam, kad būsim ielogojušies sistēmā. Mierīgi ierakstam jebkuru adresi www.apollosako.lv un jebkurā gadījumā nonāksim uz www.mdsl.lv, kas arī ir šī PIL adrese (adrese ir pieejama tikai PIL lietotājiem). Pirmais, ko ieraudzīsim savā priekšā būs šis logs.

PIL

Braucam tālāk. Nākošajā logā uzreiz izlec paziņojums par paroles maiņu. Ar domu, ka atsūtītā parole pie pirmā logina ir jānomaina – normāla sistēma. Tā ir jābūt.

PIL

Tālāk parādās logs, kas piedāvā iespēju uzsākt darbu internetā. Izskatās diezgan perversi, bet tāds nu ir šis logs. Izvēloties “Pieslēgties internetam” nonākam uz Lattelekom mājas lapu, bet mēs izvēlēsimies PIL, jo tas ir progresīvi 😉

PIL

Te nu mēs esam nonākuši līdz šiem mistiskiem 3 burtiem PIL, kas jau ir ieguvusi n-tos skaidrojumus. Teiksim man patika šis variants:
Pilnīga Izolācija Lameriem (c) Stefuks

PIL PIL
PIL
PIL PIL

Bildes uztaisīju tikai no galvenajām izvēlnēm, jo pārējās nekā interesanta nebija. Patiesībā Apakškonti izskatās tieši tāpat kā Mans konts tikai ar to atšķirību, ka tam ir cits nosaukums un tas skaitās apakškonts kuru izveido galvenā konta īpašnieks.
Iespējas ir tikai šādas un nekā cita tur vairāk nav.
Tātad īsumā par plusiem un mīnusiem.

Plusi:
1. Parādījusies papildus iespēja izmantot *ārzemes* pa dienu, kas līdz šim nebija iespējams. Principā bija tikai Pro variantā.
2. Nezinot paroli nevar pieslēgties internetam.
3. It kā var izveidot apakškontu citiem saviem ģimenes locekļiem, lai gan pašu apakškontu man tā arī neizdevās izveidot. Laikam tas bija saistīts ar JavaScripts, jo vēlāk, tomēr viss sanāca.
4. Ielogojoties sistēmā pieslēgums globālajam internetam tiek saglabāts neatkarīgi no operāciju sistēmas kurā lietotājs šobrīd atrodas.
Pārstartējot datoru nav nepieciešams atkārtoti ielogoties sistēmā. No Windows 98SE pārstartējot datoru ielogojos savā OpenBSD 3.0 un neatejot no konsoles ar lynx varēju pārlūkot webu. Tāpat bez problēmām varēju ielogoties caur SSH savā darba serverī. Ar www.mdsl.lv lapu bija problēmas, jo brīžiem šī adrese netika atvērta – timed out.
Pēc neoficiālās informācijas sesija var tikt pārtraukta pēc 8h. Reāli man stāvēja atvērts SSH un serveri visu dienu, kas bija aptuveni 10h un es netiku atslēgts no globālā interneta.
5. Pirmajā mirklī škiet, ka netiek nogriezts viss tas, kas bija līdz šim izmantojot *parasto* Mājas DSL pieslēgumu bez PIL.
Man kā lietotājam, kas vēlējās strādāt bez ACL joprojām ir iespēja palaist savu FTP serveri. Domāju, ka arī citi serveri mierīgi grieztos, jo izskatās, ka porti, tomēr nav nogriezti. Tas priecē. eDonkey lēkā un spārdās uz nebēdu.

Mīnusi:
1. Lai pieslēgtos internetam ir nepieciešams pārlūks un pilnvērtīgam darbam tam ir jāatbalsta JavaScripts.
mdsl.lv mājas lapas failu paplašinājums ir .jsp (kas man asociējas ar Java Server Pages, ko apstrādā serveris) patiesībā satur pārāk daudz JavaScripts, kas tiek apstrādāti uz lietotāja datora, un šie skripti pilda ļoti nozīmīgas funkcijas un veido lapu dinamisku. Attiecīgi, ja JavaScript ir atslēgti, tad jāver vaļā lapas izejas kods un jāskatās, kur un kā, tad autori ir vēlējušies mūs pāradresēt.
Starp citu pēc kritikas webā jau parādījās pirmā teksta norāde uz pirmās lapas www.mdsl.lv saitā. Reāli, lai es spētu šo lapu atvērt man nācās izmantot: lynx -source www.mdsl.lv un, tad skatīties uz kurieni būtu jāpārceļ lietotāju izmantojot JavaScripts it kā nebūtu meta refresh taga… lai gan es tā arī nesapratu .jsp tehnoloģijas izmantošanu šajā saitā, ja nu vienīgi tas tiek tulkots kā JavaScript Pages, tad gan viss ir skaidrs.
2. Ir nepieciešams ielogoties sistēmā, lai pieslēgtos internetam.
3. Ir jāatceras parole.
4. Pielsēgums nav domāts lietpratējiem un cilvēkiem, kas vēlas pieslēgt vairākus datorus pie interneta.
5. Pieslēgums neparedz FTP, WWW vai kāda cita servera izveidi, jo tam ir paredzēts UltraDSL pieslēgums.

Noteikti es palaidu kaut ko garām, bet man ļoti gribas gulēt un papildināšu vēlāk.
Pie tam šobrīd nu jau diennakti esmu (ne)aktīvi lietojis šo pieslēgumu un esmu NEapmierināts, jo:
1. Nez kāpēc pārāk bieži adreses netiek rezolvētas – time out, kas agrāk netika novērots, ja nu vienīgi pie lielas tīkla pārslodzes. Tas varbūt nav saistīts ar PIL, bet gan ar Mājas DSL pēdējo 24h traucējumiem un nekvalitatīvo pieslēgumu.
2. Galvenā PIL saitā vienkārši drausmīgi bieži lapas netika atvērtas. Domāju, ka problēma ir DNS (meklē kaut kādu IP adresi, bet brīžiem to neatrod), jo tas bija vērojams arī uz OpenBSD (unix) pārlūkojot saitu ar lynx, kad ik pa brīdim lapu neatvēra. Tas pats notika ar citām interneta adresēm, kas ik pa laikam neatvērās.
3. Kaut kas nav tā kā vajag, bet vēl nezinu, kas īsti. Ielogojos kādā serverī caur SSH un tas vienkārši lagoja. Agrāk tas netika novērots, pie tam ātrums uz šo serveri no citām vietām ir ļoti labs.

P.S.
Rakstot šīs rindiņas pieslēgums bija daudz maz normāls un mdsl.lv saits normāli atvērās. Visi šie gļuki tika novēroti iepriekšējā dienā, kad tikko tiku pārslēgts uz PIL.

Pagaidām viss. Palasiet biežāk uzdotos jautājumus, kas ir atrodami PIL saitā.

40 thoughts on “Mājas DSL PIL praksē

 1. markizs

  biku neiebraucu. taatad vieniigais man piejamais letais pakalpojums man NEljaus darit to ko esmu pieradis un gribu ?
  tipa isprauzhot disketi un neta vadu svaigaa tukshaa datora uzinstaleet linux no weba, slegties pie visiem iespejamiem portiem un ip adreseem, laist servarijus etc ?
  taada sajuuta ka buus vajadziigs hardwarisks hacks lai uzlaustu shito hernju, vai arii ieshut kauko biosaa kas sledz mani pie neta 😛

  Atbildēt
 2. Budzis

  Lai nu kaa, izskataas debili! No vienkaarshas i-neta lietoshanas (iesleedz un lieto) tas viss pasaakums (mdsl) paartapis par kaut kaadu stulbumu (pusstundu keepajies un tad kaadu briidi palieto)! Starp citu – shodien Lattelekoma DSL esot kaut kaada tur avaarija Paardaugavaa. Kadam ir kas zinaams par to?

  Atbildēt
 3. Rukicc

  Kaaam nav infa gadienaa par Mājas DSL PRO, uz ko tas tiek paarsleegts…..redzeejau kaut kaadu mistisku vaardu “Starts” iesuutiitajos papiiroos no Apollo.

  Atbildēt
 4. coolynx

  spoks: atteikties un izvēlēties citu – normālu pieslēguma veidu. Vai arī hakot esošo… kā to darīs citi nelaimē nonākušie Mājas DSL lietotāji.
  Man šī problēma tūlīt būs aktuāla, jo otrais kompīts jau ir ceļā un likšu virsū unix rooteriiti ar firewall. Domāju, ka nāksies sadarboties un kopīgiem spēkiem sadabūt kādu skriptu, kas logosies tajā *labajā* sistēmā un/vai pingos to ik pa laikam, lai nelogo ārā no interneta.

  Atbildēt
 5. ZBH

  A, matj perematj, vecajaa HDSL biij paredzeets negaranteet aatrs, bet tomeer – aarzems, kas daziem pat it kaa straadaajuss irot. Vispaar jaapaluur buus vecaa tip liigums.

  Atbildēt
 6. Benvenuto

  Iistenibaa es neesmu neko parakstiijis un neko suutiijis. Nesen man piezvaniija meiteniite no Faktelekom un laipni ieteica tomeer to papiiriiti parakstiit. Neparakstiiju. Neaizsuutiiju. Bet mdsl PIL`u lietoju.
  Aber pats saucamais PIL`s nemaz tik slikts nav (bet protams tanii suudaa nekaa laba arii nav, vienkaarshi vinjsh vareeja buut sliktaaks) – vienreiz ielogojos un kopsh taas reizes neesmu tai logaa atgriezies – vinjsh man dziivot iipashi netraucee.

  Atbildēt
 7. coolynx

  nezinu gan par jaunumiem, bet kompis jau mājās kūp – silc tikko atvests. Nevaru sagaidīt, kad tikšu tam nezvēram klāt… ;)~

  Atbildēt
 8. coolynx

  Bitmaps: nē, jo kā jau agrāk rakstīju, tad viņi tāpat tevi pārslēgs neatkarīgi no tā papīrīša. Tā kā tas papīrītis ir tikai tāda formalitāte, kas neko neizšķir, ja nu vienīgi papildus PIL *iespējas*.

  Atbildēt
 9. Taapat vien

  To ruukiic: Šķiet pakalpojums MajasDSL Pro tagad sauksies StartaDSL, tipa bez jebkaadas PIL sistēmas ar ārzemēm. It kā varētu maksāt lētāk … uzprasi 8008040, tajā galā kaut ko par to zināja.

  Atbildēt
 10. Tāpat vien

  To coolynx & Spoks: me grib arī zināt par tādu iespēju, jo pagaidaam man pie HDSL pieslēgti 2 datori caur rūterīti.

  Atbildēt
 11. Pow

  Apollo videokonferencee (ja taa to var nosaukt), galiigi garaam. Jautaajumus kurus negrib vinji neliek, un atbildes uz jautaajumiemm, kurus vinji grib ir galiigi leimas.

  Atbildēt
 12. coolynx

  Pow: nu ko tu gribi. Viņi paši vēl īsti nesaprot, ko piedāvā, bet no augšas ir ieborēts, ka tas ir labi un progresīvi un tā vajag. Cilvēki, kas kaut ko zin un saprot – klusē, bet tie, kas nekā necērt tēlo, ka kaut ko zin un stāsta pasakas. Rezultātā ir pilnīgs čupa-čups ar speķi un pelēkiem ziņiem.

  Atbildēt
 13. SpokS

  coolynx: taa kaa man cits piesleeguma veids nav pieejams, tad atliek vieniigi hakot, bet linuxee neesmu iipashi advanceets 🙁 BTW liidz kuram datumam vinji solaas piesleekt to PIL visiem?

  Atbildēt
 14. coolynx

  SpokS: škiet, ka līdz jūlijam.
  Es domāju, ka atradīsies kāds koderis, kas 5min uzceps kādu skriptiņu, kas bez sāpēm izdarīs visas lietas…

  Atbildēt
 15. SpokS

  Starpcitu kursh piedaliijaas tajaa apollo videochataa ar tiem LTK speciem? ko labu shie pastaastiija? (a vispaar to video chatu ar vinju pakalpojumu [HDSL] vareeja veerot?) *iespeejams ka oftopic’s bet tomeer…

  Atbildēt
 16. nu bljee

  LTK un visi vinju pakalpojumi kaa parasti reaali suukaa… Viss man jau ir padomaa kads cits IPS par gandriiz taadu pashu naudu ar daudz labaaku aatrumu.. Taa kaa LTK var iet uz klozeti(ar domu – pods (ne shis :]))

  Atbildēt
 17. kex

  Es arī atsakos. Tas ir tikai laika jautājums. Pasūtiju, gaidu kad manā mājā ievilks jaunus vadus.
  Ja kāds vēl šaubās pieslēgties Mājas DSL vai nē- dariet to tikai tad ja nekā cita patiešām nav.

  Atbildēt
 18. Pauluks

  Mājas DSL Pro no 1.maija tiek saukts par Starta DSL. 49,80 Ls vietā maksās 42,80. Viss tas pats – 256/64, DHCP, visu diennakti starpt. trafiks
  http://www.lattelekom.lv/ltk/?id=103011&lang=lat

  Atbildēt
 19. |?|1KY|_|5

  Sheitan ir diezgan gara liste ar commentiem un me neatureejas apdirst MDSL Stulbumu. Es nezinu kas tur visu shito tizlumu izdomaa, laikam pilniigs idiots. kapeec kapeec vajag to PIL man nevajag PIL Whyyyyyyyyyyyyyyyyyyy besis pilniigs no PILls un MDSL vispaar sakos cerams tad, kad monopolinjsh LTK beigsies tad jau kaada normaala telia vai velns vinj zin sazin kas saaks kaut kaadu normaalu darbiibu un buus iespeejams cits Ineta piesleeguma veidz un domaaju daudz leetaaks par shito esosho shitu, hehz saturies LTK buus suudi MONOPOLS beigsies hahahaa un cerams peec iespeejas mazaak cilveeki lietos shito suudu

  Atbildēt
 20. GaraiZ

  Hmmmm DSL cena neatbils aatrumam ja butu kadi 1mb ienakoshie un 500kb izejoshie + sava IP cita runa bet pa tadu hernju 27 Ls , bet ja cist nekas neatliek tad jasledzas vien ir

  Atbildēt
 21. olla

  Pasakiet luudzu,kaadas interneta pakalpojumu cenas ir kaiminjvalstiis?Tas dereetu saliidzinaajumam starp TELEKOM pakalpojumiem-LIETUVA,LATVIJA,IGAUNIJA.Ja varat,veelams tabulu.Bushu ljoti pateiciigs.mdsl LITOTAAJS!!!!!!!

  Atbildēt
 22. Andris

  Lai izdomaatu kaut ko tik stulbu kaa PIL ir jaabuut galiigi apdauziitam. Taads stulbums – ka katru reizi jaaraksta parole pirms Inetaa tiek. Zvaniijos, lamaajos, mailus suutiiju, bet shie pat nepacenshas adbildeet. To suudu vini mieriigi var atsleegt jebkuram lietotaajam, bet vini to negrib dariit. Ja kaads zin kaadaa veidaa apiet to stulbo PIL, luudzu pastaastiet arii paareejiem!

  Atbildēt
 23. heh

  no sevis piebildiishu hdsl noteikti NAV paredzeets 24/7 atrashanaas internetaa, mani tagad softiski ruba aaraa gandriiz katru dienu, ja dienas laikaa mani izruba tad es to paardziivot varu tad pie shiem MARAZMATISKAJIEM ierobezhojumiem uz aarzemju trfiku ja mani izruba kad es gulju naktii tad mani konkreeti besii, saliek nenormaalus ierobezhojumus i aatrumaa i laikaa i veel atljaujas laikaa kad vieniigais normaalais trafiks atljauts izrubiit, CUUKAS.

  Atbildēt
 24. nezinkas

  Igaunijaa 2 Mbit/s aatrums ir par ~12-15Ls. Maskavaa arii apmeeram taa. Igauniija un Maskavaa interneta kvalitaate nemaz neliidzinaas muusu kvalitaatei. Interneta paartraukumi ir labi ja reizi meenesii.

  Atbildēt
 25. Mulders

  spriezhot peec taa ka jamiem ir JSP shkjiet ka apakshaa Tomkats griezhaas, jo ja tu saki ka galvenajaa PIL saitaa neatever lapas… tas ir IMHO viens no defaultajiem Tomcata settingiem, ka COnnectors konekciju gaida 20 sekundes! Ja buus ilgaak… man ir aizdomas, ka dabuusi kaareiz skaistu tukshu logu!

  Atbildēt
 26. Ainis no Jelgavas

  NU nez, jau 2 mene6us vinju lietojot lagi ir biju6i labi ja paaris reizes uz dazaam stundaam. Straadaa uz 300/80 kbit. – no problz koro4e :).
  Tie 22 Ls ir vienigais, kas nedaudz grauzh kabatu.
  Pilsetas centraa nedzivoju, pie kabelja pa 10-15 Ls tikt nesanaak :(.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *