FBI pret pirātismu

11. decembrī vairākās valstīs vienlaicīgi notika trīs globāla mēroga operācijas ar nosaukumiem “Buccaneer”, “Bandwidth” un “Digital Piratez”. Visu šo operāciju mērķis bija arestēt nelegālās programmatūras, spēļu un filmu izplatītājus. Tik plaša mēroga operācijas, kas virzītas uz cīņu ar pirātismu notiek pirmo reizi.

Operāciju galvenais mērķis bija arestēt pasaules lielāko un spēcīgāko “Warez” grupu līderus. No ziņām var saprast, ka par vienu no spēcīgākajām grupām tiek uzskatīta “DieorDrink” (dzer vai mirsti), kura tika dibināta 1993. gadā Maskavā un vēlāk kļuva populāra ar to, ka izlaida Micro$oft Windows 95 versiju divas nedēļas pirms tās oficiālās iznākšanas. Toreiz, manuprāt, tas bija liels sasniegums, jo internets nebija tik populārs kā šobrīd, kad Windows XP jau mierīgi sākam lietot mēnesi pirms tā oficiālās iznākšanas. Lai gan, kas viņu zin kā bija toreiz.
Sīkāk es neizplūdīšu, jo to var izlasīt visos normālos ziņu saitos, ja vēl to neesat paspējuši izdarīt.
Sāpināja manu sirdi, tas, ka Latvija kārtējo reizi izceļas ar savu vienaldzību. Pārskrēju ar acīm populārākos Latvijas portālus, bet tur informācija ir ļoti niecīga vai vispār tādas nav.
Draugi mīļie, kur mēs dzīvojam? Ak, jā – Latvijas Banānu Republika. [amen]
Pasaku portālā Delfi.lv šī ziņa arī tika *pastāstīta*:
"Warez" ar pusotru tūkstoti dalībnieku ir atbildīgs par 95 procentiem no visas pirātiskās programmatūras, kas pieejama internetā, paziņoja ASV Muitas dienests. "Dzer vai mirsti" ir "Warez" filiāle."
Jauks citāts, ne? Ja to uzrakstītu šādi, tad arī nebūtu lielas atšķirības:
Amerikas onkulis, kas strādā muitā, teica, ka cits sliktais onkulis *Warez* ar savu pusotru tūkstoti dalībnieku ir atbildīgs par 95% no visas pirātu programmatūras. Pie tam viņam ir sava fileāle “Dzer vai mirsti”. Jā grūti viņiem tur amerikā, ja reiz tik traki jādzer.
Domājiet, ka es kārtējo reizi ironizēju? Droši ejam uz Delfiem un lasam Delfi.
Komentāros arī izskan tāds spļāviens jūrā. Es saprotu, ka tas ir Delfi, bet nu kādreiz taču arī tur izskan kāda prātīga doma. Vai tiešām smadzenes ir aptaukojušās, ka nepielec, kas notiek. Tas pats notiek arī otrā ziņu saitā, kur tika publicēta šī ziņa:
times.lv. Šeit arī tā vienaldzīgi un samērā vēsi tiek publicēta šī ziņa.
Labi, nav jau jābļauj, kad pasaulei gals, bet tomēr tas ir notikums. Jūs kādreiz esiet aizdomājušies, kas būs, tad, kad nebūs pirātiskās programmatūras? Padomā, ko tu darīsi ar savu smieklīgo aldziņu kuru krāji, lai beidzot iegādātos datoru. Teiksim nopirktu dāvanu uz ziemassvētkiem, bet nav pirātiskās programmatūras, ko likt iekšā. Stāv tāds smuks paliktnītis uz kura var uzlikt eglīti. Dārgs, bet tas nekas, galvenais, ka ir…
O, jā tūlīt bļausim LINUX rulez forever! Yeah! Windows must die! nu un tādā stilā. Nu labi ir mums linux, bet nav mums pirātisma attiecīgi nav nedz zagtās mūzikas MP3 formātā, nedz arī DivX, kas šobrīd ir topā un nav arī spēļu. Kāds vēl Wolfenstein? Ā tas, ko tu iegādāsies par pāris desmit latiņiem licenzētā veikalā, kur tas būs pieejams pēc kāda laika vai, tomēr tas, ko tu nopirki Latgalītē vai *nokačāji* no tā paša sliktā onkuļa Wareza FTP, izmantojot pirātisko programmatūru un šobrīd dzenā līdz rītausmai.

Es šobrīd netaisos aizstāvēt pirātiskās programmatūras izplatītājus un lietotājus, jo uzskatu, ka par darbu autoriem ir jāsaņem viņiem pienākošais attalgojums. Tāpat arī uzskatu, ka pirātisko programmatūru nedrīkst lietot uzņēmumos, kas ar tās palīdzību pelna naudu. Bet es arī uzskatu, ka pirātiskās programmatūras lietošanas ierobežojumiem nevajadzētu attiekties uz tām lietām, kas tiek izmantotas personīgām vajadzībām. Cik daudz speciālistu ir izglītojušies izmantojot šo pirātisko programmatūru. Vai tu esi kādreiz saskaitījis cik tavā datorā ir licenzētu programmu? Vai maz zini, ko tas nozīmē?
Spriežot pēc informācijas, kas atrodas BSA Latvijas mājas lapā, mēs tiešām dzīvojam samērā tālu no civilizācijas, jo tur visi jaunumi notika tikai septembrī un pēdējo dienu akcijas uz mums neattiecas. Vai tu maz zini, kas ir BSA, ja nē, tad vismaz vienu reizi aizej un palasi, kas un kā bsa.lv

Pēdējā avīzes “Digital Times” numurā izlasīju, ka BSA sākot ar nākošo gadu gatavojas izvērst akcijas pret pirātiskās programmatūras izplatītāju saitiem Latvijā. Patiesībā es arī labprāt apskatītos uz šiem websaitiem, kas izplata nelicenzēto programmatūru. Iespējams, ka es savādāk uztveru šo jēdzienu, bet nevienu warez saitu Latvijā tā arī nezinu. Es nerunāju par spameriem, kas vienā no maniem rakstiem bija minēti, bet par reāliem saitiem, kur kaut ko no warez’a vai vismaz jaunākiem crackiem var lejuplādēt. Katram gadījumam es atļāvos izdzēst, tās dažas programmiņas, kas atradās uz mana servera un bija paredzētas, lai paildzinātu maksas programmatūras darbības ilgumu. A, ja nu viņi izdomā, ka es esmu sūrais warezists. Tas skan smieklīgi, bet, tomēr uz kopējā līmeņa tas nebūtu nekāds brīnums.

Es vienkārši gribēju izlikt savu sāpi, jo tā parasti vieglāk paliek. Arestējot pāris grupu līderus Warez kā tāds jau nebeigs pastāvēt, bet šī nodarbe jau kļūs daudz bīstamāka. Nāksies turpināt izglītoties, lai apgūtu papildus iemaņas kā izdzīvot šādos apstākļos…
Raksta mērķis bija likt aizdomāties par tēmu ….

Ziņas par tēmu pasaulē:
Cryptome.org
Theregister.co.uk
Yahoo.com
Usdoj.gov
fast.quote.com
Cnet.com

11 thoughts on “FBI pret pirātismu

 1. viestards

  blin! Kaapeec visiem liekas, ka vini var mieriigi lietot piraatisko programmatuuru, muuziku un filmas???? Varbuut vienreiz jaapasaka, ka nekas sajaa pasaulee nav par briivu un par visu ir jaamaksaa? Cilveekiem tagad ir tik daudz MP3, cik vini nemaz nevar noklausiities, un vini raud, ka viniem muuzikas ierakstu ir par maz. Speeles tagad var nopirkt pa 3Ls, tiesa gan krievu val, tacu taas ir originaalaas, taapeec luugums ned#$%, ka nav. Ja gribi, lai speelu buutu vairaak, peerc taas. Attieciibaa par programmatuuru ir veel jautraak. Lai uztaisiitu lapeli “es un mans suns” tiek lietots photoshop. Lai uzrakstiitu vienu lapu lielu dokumentu ar vienu pirkstu tiek lietots Office2K. Ik peec katras windows versijas iznaaksnas taa tiek likta, lai gan nav probleemu lietot veco versiju. No programmatuuru iespeejaam tiek lietotas labi ja 20% Cilveeki neapjeedz, ka lai brauktu no Juurmalas uz Riigu pietiek ar automasiinu, un helikoptera lietosana attaisnojas tikai dazos gadiijumos. Pie taadas situaacijas ir peradinaajis piraatisms. Turklaat ir arii taada lieta kaa Learning Edition, kuru var dabuut pa briivu. Es pats dodu prieksroku freeware. Gribeeju izteikt savu saapi, jo daudzi cilveeki var izdot 20Ls vienaa vakaraa, lai naakamajaa justu galvassaapes un sliktu duusu, tacu negrib izdot naudu par programmaturu, jo viniem liekas, ka taa aug kokos! Vai kaads ir lasiijis piraatisko prograamatuuru .nfo failus? Tur staav rakstiits “If you like this programm, buy it!”

  Atbildēt
 2. terorists

  Bija jau nu arī pēdējais laiks! Saviesušies bija kā tārpi mironī!
  Piekrītu Viestardam! Pie tam bieži paši koderi, kuri ir vareni wareza izmantotāji, aizejot no darbavietas paķer līdzi savus taisītos kodus. Te lūk viņi domā, ka šiem pieder autortiesības. Bet citiem vidējais pirksts.

  Atbildēt
 3. Vecais_Dumais_Laacis

  To: viestards Msg: ::Nezin kaapeec nevar vairs savai tik ilgi kraatajai kaarbai uzlikt licenceetus 98os logus… a kaapeec? taapeec ka ms izdomaaja ka redz visiem vajaga lietot xp un 2k un po par lietotaaja resursiem:: ::shaubos vai pirku photoshopu – cennjiks varbuut ir atbilstoshs tikai nu tjipo algas ieksh lv veel ilgi nebuus atbilstoshas tam… a freeware toolji biezji vien nav tik patiikami… nu nezaudee neviens no taa ka me lieto piraatisku softu… nu nepirkshu es ne logus ne fotoshopu ne speeles kameer vien vinjas varees nokacjaat nopirkt pa leeto vai nokopeet no kaada… tieshaam nedomaaju ka softa firmaam kaadreiz buus no manis labums… 😉 … varbuut vieniigi tad kad pats uzveidoshu savu sia un tur vajadzees izskatam windus un delphi un veel shoto… bet tad arii pats centiishos paruupeeties par to lai manus softus nevareetu izmantot taapat vien… nevienam jau nepatiik tas bet jaamaak arii aizsargaaties … protams nav jau 100% ideaala aizsardziiba bet censties jau var…

  Atbildēt
 4. LosT Highway

  Viss te ir loti vienkaarsi. Kameer zakju apkart daudz, kas pasas veelaas atdoties (WAREZ), es tacu nesaaksu daargas prostituutas draazt(SHAREWARE), bet varbuut ir kaads onkulis, kura praata liimenis nelauj zakjus dabuut(Taadi vispaar ir, kas nevienu WAREZ nekad nav lietojushi????),vai kuram tas sagaadaa kadas paraakaas etiskas vai juridiskas probleemas (Viestards) tad luuk vins arii gar maksas meiteneem graapstas… Nu tad kungi, lai Jums viegli noiet………..

  Atbildēt
 5. coolynx

  Viestards: tavos vārdos skan patiesība. Un es pilnībā piekrītu, ka nav jēgas dzīties pēc jaunākām programmām, lai apstrādātu bildi es un mans suns vai uzrakstītu 3 rindiņas savā web lapā.
  Bet pilnīgi nepiekrītu par to, ka jaunākās spēles un pie tam vēl licenzētās var nopirkt par 3Ls. Tās spēles cik zinu ir paredzētas Krievijai. Par Latviju neviens nedomā, jo mums ir pārāk mazs tirgus.
  Viestards, bet cik tu zini programmas kurām ir pieejamas tevis nosauktās Learning Edition izņemot monstra Micro$oft produkciju? Ja godīgi, tad informācijas trūkuma dēļ es pat Micro$ofta Learning Edition neesmu nekad redzējis, lai gan labprāt to izmēģinātu.
  Un padomā cik daudz ir tādu cilvēku, kas var atļauties iztērēt 20Ls vakarā. Pieņemsim, ka cilvēks izklaidējās tikai darba dienās 20x20Ls = 400Ls. Cik lielām algām ir jābūt, lai to varētu atļauties? Un ko lai dara cilvēki, kam ir mazākas algas. Lai dabūtu labāku darbu ir daudz vairāk jāzin, lai zinātu ir jāmācās. Ja tu esi bezdarbnieks un tavā rīcībā nav pirātiskās programmatūras, ko tu vari darīt? Lūgt palīdzību valstij? Tas nav nopietni… Demagogu mūsu valstī ir pietiekami daudz un tāpēc mēs izliekamies, ka mums ir labi, bet patiesībā esam sūdos līdz ausīm.
  Es esmu ar visām četrām par to, lai visos uzņēmumos būtu tikai licenzētā programmatūra. Tad visiem būtu vienādi apstākļi un tirgū nebūtu firmu, kas piedāvātu savus pakalpojumus par dempinga cenām, jo visi maksātu nodokļus un lietotu licenzēto programmatūru kā arī par savu darbu saņemtu attiecīgu samaksu, jo konkurenci izturētu nevis lētās firmas, bet gan konkurētspējīgās firmas.
  Viestards, ceru, ka tu tik tiešām vari atbildēt par saviem vārdiem un tu nelieto nelicenzēto programmatūru, spēles, neklausies mūziku un neskaties pirātiskās filmas, bet godīgi pēc visu, ko vēlies izmantot.
  Nedod Dievs, ka tev kādreiz uz savas ādas nāksies saskārties ar to, ko tu šobrīd tik cēli aizstāvēji… ja tavu firmu nopārdos kādam, kas veiks štatu samazināšanu un tu tāpat kā daudzi citi izlidosi no darba.
  Jā es klausos nelicenzētos mp3 kā arī skatos pirātiskās filmas un izmantoju nelicenzēto programmatūru (mājās, jo darbā ir aizliegums uz tādām lietām), lai gan cenšos pēc iespējas vairāk izmantot bezmaksas. Bet arī mani satrauc tas, ka uzņēmumā kurā es strādāju maksā nodokļus, lieto licenzēto programmatūru un šādos apstākļos ir grūti konkurēt ar pagrīdes firmām, kas to nedara.
  Viestards vai arī tu esi tāds pats liekulis kā valdības vīri vai tie paši policisti, kas pirms paredzētās *oblavas* Latgalītē dienu iepriekš savāc vajadzīgo programmatūru un tikai, tad laiž virsū savus suņus. Un es varu atbildēt par saviem vārdiem, jo pirms kāda laika es apmeklēju Latgalīti un iepazinu daudzus pārdevējus, kas man pastāstīja kā tās lietas notiek…

  Atbildēt
 6. uupizz

  Kad izlasiju coolynx rakstu, bik aizdomaajos par to ko es lietoju savaa compii, kapeec es to lietoju, kaa es to lietoju un cik tas viss ir legaali un nelegaali. Taatad – darbaa izmantoju licenceetaas lietas. Taa nu ir sanaacis ka kantorim peerkot compus njeemaam brandus un liidz ar to piepirkaam klaat visu vajadziigo licenceetu. Naudas izgaaztas nezheeliigas. Spiesta lieta itkaa nebija, tachu uz to briidi BSA bija mazliet aktivizeejushi savu darbiibu un vinju intereshu lokaa mees dazhaadu iemeslu deelj vareejaam iegrabeet. Pashreiz situaacija itkaa ir mainijusies, BSA aktivitaates ir mazliet samazinaajushaas. Taa vismaz izskataas. Un tagad par savaam personiskajaam vajadziibaam saistiibaa ar compi. Draugi miiljie. Pastaastiet man luudzu kursh te pie mums peekshnji visu pametiis un savaam vajadziibaam saax 100% pirkt licenceetaas proga, speeliites un utt ? Vai taads jau kaukur ir paraadijies? viestard un terorist, tie esat juus? Diezvai…. Jaa, es lietoju nelicenceetas progas. Savaa compii, persoonigajaa. Daudz. Visaadas. Personiskajaam vajadziibaam. Tikaj un vieniigi ar shaadaam progaam es agraak iemaacijos straadaat ar compi, jo man nepaveicaas kad maacijos skolaa. Tas bija diezgan sen un tur “datormaaciibas” kaa taadas vispaar nebija. A mozh man vajdzeeja pirkt visu licenceetu un tad darboties? Viestard. Klausies cilveek. Es tev neticu pilniigi. Tas texc ko tu esi saraxtijis ir ljoti meliigs (maigi sakot). Kur es tev piekriitu, tas ir par to freeware, dabiigi, man ar tas patiik, ja kautkas no taa ir kautkur deriigs. Bet tu jau arii pats to ljoti labi cini ka freeware lietderiiba reizeem ir ljoti maza. Iisteniibaa situaacija ir diezgan interesanta. Mums jaapeerk tikaj un vieniigi licenceetaas progas. Dabiigi, taas ir daargas un nevaram nopirkt. Algas .lv ir smiekliigas lielaakoties. (iznjemot BSA laikam). Ja nau naudas – tad nepeerkam. Un NELIETOJAM arii nelicenceetaas, tb piraatisko produkciju. Nav DIVx, nav mp3. Nav veeldaudzkas. Skaista perspektiiva? .lv buus banaanu republika, kur lielu kompaaniju pārstaavji diktees savus noteikumus, ko bauri var lietot, ko nee. Gudrie cilveeki staastiis, ka programmatuura neaug kokos, ka viss ir jaapeerk pa taam naudaam ko prasa un viss. Galnais ka vinji staastiis, ka pashi arii peerk visu tikai un vieniigi licenceetu, ka vinji nelieto absoluut neko piraatisku. Staastiis ka speejiigi 100% izmantot visu pirkto progu resursus. Veel daudzko staastiis. Lies uudeni. Teelos diezzinko. Un uzskatiis ka nu baigie gudriishi atradushies. Es nedomaaju ka ja cilveekam piedaavaatu izveeleeties vienu no diviem identiskiem produktiem, kur viens maksaa kautkaadu naudu un otrs ir par briivu, ka shis cilveeks njemtu un izveeleetos to par ko jaamaksaa. Un shis nav mans subjektiivais viedoklis. Beidzot par tematu. “DoD” un liidziigo grupu aresti. Neatkaartoshos, informaacija .lv ir pasniegta ar stipri izteiktu lamerisma pieskanju. Tachu shaa vai taa, tas kautko tomeer noziimee. Dabiigi, buus citi cilveeki, kas straadaas warez virzienaa. Un ljoti shaubos, ka shaadas warez apkaroshanas akcijas viesiis kautcik pozitiivas emocijas lielaakajaa daljaa cilveeku kas lieto compus. Tas nau no svara, kapeec lieto un kaa. ( ja kaads taisot savu saitu “mans suns un es” lieto “fotozhopu”, tad tas starpcitu nau aamurs, kam lietojot Office2k jaastraadaa ar vienu pirkstu). Domaaju ka liela dalja cilveeku vienkaarshi vairaak domaas kaa produktiivaak lietot to kas jau ir, kaa veiksmiigaak izvairiities no vinjupraat liekiem izdevumiem.

  Atbildēt
 7. Ginc

  Mjā, “warez” pret “payware” un GNU.. Šī nu ir lieta kas pie mūsu Latvijas ekonomiskās situācijas būtu jūtami jaizvērtē. Diemžēl mūsu ekonomiskajā situācijā katra naudiņa kas aiziet uz ārzemēm tā, vai cita softa ražotājiem (un nav svarīgi, MS, Adobe, Borland utt) visbiežāk jauztver kā tiešs zudējums. Krietni daudz privāto firmu, BSA aktivitāšu ierosinātas, tomēr saņēmās un iepirka licences savu tiešo pienākumu veikšanai vajadzīgām programmām (un arī pēc BSA aktivitāšu pierimšanas, šķiet ka licencēšanas process lēnām, bet patstāvīgi turpinās), bet valsts iestādēm, pašu policiju un ministrijas ieskaitot, visbiežāk trūkst naudas pat 64 MB atmiņas moduļa iepirkšanai un izdzirdot summu 170 Ls par Office vairums grāmatvežu saķer galvas. Vispār ir vietas kur tīri sekmīgi tiek izmantota freeware un GNU programmas, bet tas prasa attiecīgas kvalifikācijas administrātoru, kas ir grūti savienojams ar algu ko viņam spēj piedāvāt valsts iestādes. ..bb apnika rakstīt, kad būs laiks pabeigšu domu..

  Atbildēt
 8. Lupus

  Aizkustinoši.
  Pažēlojiet mūs, mēs banānu republika un vispār mēs negribam nemaz ar maksāt par izmantoto softu.
  Lai valsts iestādes dara kas viņām jādara.

  Atbildēt
 9. tamster

  Photoshop – vienīgais toolis bez kura es nevarētu dzīvot zem Linux (legāli). Dārgs maita… dārgs… un Gimp ir fuflo salīdzinot ar Adobes ražojumu.

  Atbildēt

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *